Genomsyn

Start › Västernorrlands län › Härnösand

Härnösands Skogsavverkningar AB

556522-3384AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-09-01 – 2025-08-31

Omsättning 2025
133 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
58 tkr
Årets resultat 2025
46 tkr
Eget kapital 2025
243 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 133 tkr133 tkr20242024: 194 tkr194 tkr20232023: 214 tkr214 tkr20222022: 281 tkr281 tkr20212021: 577 tkr577 tkr20202020: 193 tkr193 tkr20192019: 258 tkr258 tkr20182018: 194 tkr194 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 133194214285608193
Nettoomsättning 133194214281577193
Övriga rörelseintäkter ––04310
Rörelsekostnader 761418814813794
Råvaror och förnödenheter ––58978749
Handelsvaror 42113––––
Övriga externa kostnader 352830282622
Av- och nedskrivningar ––0222424
Rörelseresultat 575312613747199
Finansiella poster 1110000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 2111000
Räntekostnader och liknande resultatposter 000000
Resultat efter finansiella poster 586412713747199
Bokslutsdispositioner –07069−1177
Förändring av periodiseringsfonder –07047−1170
Förändring av överavskrivningar ––02207
Resultat före skatt 5864197207354106
Skatt på årets resultat 121341437623
Årets resultat 465115516427883

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 269275380578682255
Anläggningstillgångar 00002246
Materiella anläggningstillgångar 00002246
Maskiner och andra tekniska anläggningar 00002246
Omsättningstillgångar 269275380578660209
Kortfristiga fordringar 408275544326
Kundfordringar 257461680
Övriga fordringar 3129––018
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 647092758
Kassa och bank 229193373523217182
EGET KAPITAL OCH SKULDER 269275380578682255
Eget kapital 243197346441402204
Bundet eget kapital 120120120120120120
Aktiekapital 100100100100100100
Reservfond 202020202020
Fritt eget kapital 1237722632128284
Balanserat resultat 77267115741
Årets resultat 465115516427883
Obeskattade reserver ––07013922
Ackumulerade överavskrivningar –––02222
Kortfristiga skulder 2678346714129
Leverantörsskulder 013395
Skatteskulder –02373714
Övriga skulder 18172219542
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 86088418

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag 50–200250125–
Medel att disponera –––321282–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2025-08-312024-08-312023-09-012023-08-312022-09-012022-08-312021-09-012021-08-312020-09-012020-08-31
Anskaffningsvärde 137137137137137137137137137137
Årets avskrivningar –––0–22–24–24

Om bolaget

Adress
LIEVÄGEN 8, 871 53 HÄRNÖSAND
Registrerat
1995-07-21
Bransch
Skogsförvaltning

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall utföra skogsavverkningsuppdrag, äga och förvalta värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

277-0691
HÄRNÖSANDS SKOGSAVVERKNINGAR AB
kontrollerat 2026-10-04

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Företagets säte är Härnösand
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-10-29
Programvara
Hogia Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolagets verksamhet är att bedriva skogsavverkningar. Bolaget har inga egna skogsmaskiner utan verksamheten omfattar uthyrning av personal. Bolaget bildades 1995.

Väsentliga händelser

Bolagets omsättning har minskat med 31% jämfört med föregående år vilket beror på minskad efterfrågan.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202549 kB Öppna
202446 kB Öppna
202345 kB Öppna
202245 kB Öppna
202145 kB Öppna