Genomsyn

Start › Stockholms län › Ekerö

Kabbarp Förvaltning Aktiebolag

556521-7501AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
1,3 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
492 tkr
Årets resultat 2025
13 tkr
Eget kapital 2025
999 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 1,3 mkr1,3 mkr20242024: 1,2 mkr1,2 mkr20232023: 1,2 mkr1,2 mkr20222022: 1,1 mkr1,1 mkr20212021: 1,0 mkr1,0 mkr20202020: 1,0 mkr1,0 mkr20192019: 1,0 mkr1,0 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 2601 2411 1651 0511 022
Nettoomsättning 1 2601 2411 1651 0511 022
Rörelsekostnader 769254268365210
Övriga externa kostnader 6079410920051
Personalkostnader 3–050
Av- och nedskrivningar 160160160160160
Rörelseresultat 491987897686812
Finansiella poster 0−1000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 10000
Räntekostnader och liknande resultatposter 01000
Resultat efter finansiella poster 492986897686812
Bokslutsdispositioner −475−985−896−638−775
Förändring av periodiseringsfonder 0600112125
Lämnade koncernbidrag 4751 045896750900
Resultat före skatt 17114836
Skatt på årets resultat 4101110
Årets resultat 13003627

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 3 5552 5533 1283 3383 754
Anläggningstillgångar 2 1302 2902 4502 6092 769
Materiella anläggningstillgångar 2 1302 2902 4502 6092 769
Byggnader och mark 2 1302 2902 4502 6092 769
Omsättningstillgångar 1 425263679729985
Kortfristiga fordringar 1817284737
Övriga fordringar 1817282618
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter ––02119
Kassa och bank 1 407246651682947
EGET KAPITAL OCH SKULDER 3 5552 5533 1283 3383 754
Eget kapital 999986986986949
Bundet eget kapital 120120120120120
Aktiekapital 100100100100100
Reservfond 2020202020
Fritt eget kapital 879866866866829
Balanserat resultat 866866866829803
Årets resultat 13003627
Obeskattade reserver –06060172
Periodiseringsfonder –06060172
Kortfristiga skulder 2 5561 5672 0822 2922 632
Leverantörsskulder 504––––
Skulder till koncernföretag 1 9891 5142 0192 2232 573
Skatteskulder 4135455444
Övriga skulder 30000
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 1818181515

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20252024202320222021
Medel att disponera –––866–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Kabbarp Förvaltning AB för år 2025. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Kabbarp Förvaltning ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Kabbarp Förvaltning AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Kabbarp Förvaltning AB för år 2024. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Kabbarp Förvaltning ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Kabbarp Förvaltning AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Kabbarp Förvaltning AB för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Kabbarp Förvaltning ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Kabbarp Förvaltning AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns anmärkning

Anmärkning

Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.

Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Kabbarp Förvaltning AB för år 2022. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Kabbarp Förvaltning ABs finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Kabbarp Förvaltning AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Byggnader och mark

Post2025-12-312024-12-312024-01-012023-12-312023-01-012022-12-312022-01-012021-12-312021-01-01
Anskaffningsvärde 7 2357 2357 2357 2357 2357 2357 2357 2357 235
Ackumulerade avskrivningar 5 1054 9454 7854 7854 6254 6254 4664 4664 306
Årets avskrivningar 160160–160–160–160–

Om bolaget

Adress
LUNDHAGENS STRAND 51, 178 38 EKERÖ
Registrerat
1995-07-20
Bransch
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall förvalta fast och lös egendom samt driva konsult- verksamhet inom byggsektorn ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5078-3836
KABBARP FÖRVALTNING AB
kontrollerat 2026-10-04

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Företagets säte är Ekerö, Stockholms län.
Revision
Ja
Årsstämma
2026-06-30
Programvara
Hogia Audit med Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företagets verksamhet är att bedriva fastighetsförvaltning.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025601 kB Öppna
2024596 kB Öppna
2023596 kB Öppna
2022596 kB Öppna

Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna

Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.

Moderföretag