Net Management Group Holding i Stockholm Aktiebolag
556520-55481 (6)
Årsredovisning
Net Management Group Holding i Stockholm Aktiebolag
Organisationsnummer:
556520-5548
Räkenskapsår:
2020-01-01 -
2020-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Net Management Group Holding i Stockholm Aktiebolag
556520-55482 (6)
| Allmänt om verksamheten |
Bolagets verksamhet är att bedriva konsult- och managementrörelse, med tonvikt på IT-frågor direkt i bolaget och/eller indirekt genom dotterbolag, samt förmedlning av dataprodukter till konsultkunder.Företaget har sitt säte i Stockholm
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 | 2017-01-01 -2017-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 651 805 | 108 338 | 41 486 | 176 757 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 522 944 | 38 177 | -20 101 | -185 179 |
| Soliditet (%) | | 73,2 | 27,3 | 20,0 | 28 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 35 474 | 38 177 | 123 651 |
| Balanseras i ny räkning | | 38 177 | -38 177 | 0 |
| Årets resultat | | | 82 993 | 82 993 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 73 651 | 82 993 | 206 644 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 73 651 | | | |
| Årets resultat | | 82 993 | | | |
| Summa | | 156 644 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Avsättning till reservfond | | 96 231 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 60 413 | | | |
| Summa | | 156 644 | | | |
| | | | | |
Net Management Group Holding i Stockholm Aktiebolag
556520-55483 (6)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2020-01-01 | 2019-01-01 |
| | | 1 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 651 805 | 108 338 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 651 805 | 108 338 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -21 248 | -210 |
| Övriga externa kostnader | | | | -107 374 | -68 252 |
| Personalkostnader | | | | -79 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -128 701 | -68 462 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 523 104 | 39 876 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -160 | -1 699 |
| Summa finansiella poster | | | | -160 | -1 699 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 522 944 | 38 177 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -400 000 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -24 331 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -424 331 | 0 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 98 613 | 38 177 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -15 620 | 0 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 82 993 | 38 177 |
Net Management Group Holding i Stockholm Aktiebolag
556520-55484 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | | 245 000 | 245 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | -163 991 | 100 845 |
| Andra långfristiga fordringar | | | | 6 948 | 6 948 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 87 957 | 352 793 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 87 957 | 352 793 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 3 508 | 17 119 |
| Övriga fordringar | | | | 3 507 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 34 488 | 35 357 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 41 503 | 52 476 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 178 994 | 48 000 |
| Summa kassa och bank | | | | 178 994 | 48 000 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 220 497 | 100 476 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 308 454 | 453 269 |
Net Management Group Holding i Stockholm Aktiebolag
556520-55485 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 73 651 | 35 474 |
| Årets resultat | | | | 82 993 | 38 177 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 156 644 | 73 651 |
| Summa eget kapital | | | | 206 644 | 123 651 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 24 331 | 0 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 24 331 | 0 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 23 897 | 277 959 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 23 897 | 277 959 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Förskott från kunder | | | | 5 670 | 5 670 |
| Leverantörsskulder | | | | 36 653 | 31 518 |
| Skatteskulder | | | | 15 535 | -85 |
| Övriga skulder | | | | -4 276 | 14 556 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 53 582 | 51 659 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 308 454 | 453 269 |
| | | | | |
Net Management Group Holding i Stockholm Aktiebolag
556520-55486 (6)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |