Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma2026-05-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
2 (7)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom svets- och röranläggningsverksamhet.
Företaget har sitt säte i Lund.
FLERÅRSÖVERSIKT
2501-2512
2401-2412
2301-2312
2201-2212
Nettoomsättning
6 559 655
2 866 942
3 804 389
4 927 757
Resultat efter finansiella poster
2 929 137
618 547
540 359
1 798 425
Soliditet %
62
79
75
77
Nettoomsättningen har ökat innevarande år pga att bolaget har haft stora uppdrag.
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Reservfond
Balanserat resultat
Årets resultat
- Belopp vid årets ingång
100 000
20 000
4 698 063
413 760
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Utdelning
-300 000
- Balanseras i ny räkning
413 760
-413 760
- Årets resultat
2 512 302
- Belopp vid årets utgång
100 000
20 000
4 811 822
2 512 302
3 (7)
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
4 811 822
Årets resultat
2 512 302
Summa
7 324 124
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Utdelning
300 000
Balanseras i ny räkning
7 024 124
Summa
7 324 124
Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är
det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 kap 3 §) med tanke
på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker ställer på storleken av
bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.