Genomsyn

Start › Hallands län › Kungsbacka

Rationell NC-teknik Peter Lundgren AB

556515-2583AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
986 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−235 tkr
Årets resultat 2025
1 tkr
Eget kapital 2025
165 tkr

Utveckling9 räkenskapsår

20252025: 986 tkr986 tkr20242024: 1,1 mkr1,1 mkr20232023: 937 tkr937 tkr20222022: 897 tkr897 tkr20212021: 1,0 mkr1,0 mkr20202020: 953 tkr953 tkr20192019: 1,3 mkr1,3 mkr20182018: 1,9 mkr1,9 mkr20172017: 1,6 mkr1,6 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 9861 3299388971 3661 173
Nettoomsättning 9861 1099378971 030953
Förändring av lager av produkter i arbete ––––017
Övriga rörelseintäkter 022000337204
Rörelsekostnader 1 1831 0278288921 4411 156
Råvaror och förnödenheter 6712118318
Övriga externa kostnader 169253146157572469
Personalkostnader 732751670717705587
Av- och nedskrivningar 27716078282
Rörelseresultat −1973021105−7517
Finansiella poster −38−40−2−5−9
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1410––
Räntekostnader och liknande resultatposter 3971259
Resultat efter finansiella poster −2352991103−809
Bokslutsdispositioner 238−248–0830
Förändring av överavskrivningar 238−248–0830
Resultat före skatt 251110329
Skatt på årets resultat 11023112
Årets resultat 14087217

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 9441 636490378459601
Anläggningstillgångar 720997100100107188
Materiella anläggningstillgångar 720997100100107188
Inventarier, verktyg och installationer 720997100100107188
Omsättningstillgångar 224639390278352413
Varulager m.m. ––––070
Färdiga varor och handelsvaror ––––062
Pågående arbeten för annans räkning ––––08
Kortfristiga fordringar 1111016411510260
Kundfordringar 9786591104522
Övriga fordringar –––0360
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1315552139
Kassa och bank 113537327163250283
EGET KAPITAL OCH SKULDER 9441 636490378459601
Eget kapital 165264323266265263
Bundet eget kapital 120120120120120120
Aktiekapital 100100100100100100
Reservfond 202020202020
Fritt eget kapital 45144203146145143
Balanserat resultat 44103116145143136
Årets resultat 14087217
Obeskattade reserver 10248––083
Ackumulerade överavskrivningar 10248––083
Långfristiga skulder 325587––065
Skulder till kreditinstitut ––––065
Övriga skulder 325587––––
Kortfristiga skulder 444537167112194191
Skulder till kreditinstitut 242352–03553
Leverantörsskulder 540451822
Skatteskulder 0918252140
Övriga skulder 622413712176
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 13513510544––
Ställda säkerheter 9051 182185185292373
Företagsinteckningar 185185185185185185
Äganderättsförbehåll 720997–0107188

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag 4010010030––
Medel att disponera ––––145–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-31
Anskaffningsvärde 1 0131 013508508508508508
Årets inköp –1 013–––––
Försäljningar och utrangeringar –508–––––
Ackumulerade avskrivningar 29316408408401320238
Årets avskrivningar 27716078282–
Återförda avskrivningar –408–––––

Om bolaget

Adress
SAXOFONVÄGEN 26, 434 47 KUNGSBACKA
Registrerat
1995-06-22
Bransch
Metallegoarbeten

Verksamhet enligt registret

Aktiebolaget ska bedriva mekanisk verkstad samt idka därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5528-6934
RATIONELL NC-TEKNIK
kontrollerat 2026-10-04

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-02-25
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget registrerades 1995-06-22 och bedriver mekanisk verkstad och uthyrning av personal. Företagets säte är Hallands län, Kungsbacka kommun.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202510 kB Öppna
202410 kB Öppna
20239 kB Öppna
20229 kB Öppna
20219 kB Öppna