Start › Dalarnas län › Falun
Ulf Olsson Invest AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 243 | 247 | 253 | 215 | 238 | 214 | 214 | 326 | 300 |
| Nettoomsättning | 242 | 239 | 183 | 204 | 238 | 212 | 214 | 326 | 300 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 8 | 70 | 11 | 0 | 2 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 354 | 366 | 347 | 327 | 300 | 311 | 289 | 316 | 390 |
| Övriga externa kostnader | 211 | 202 | 173 | 154 | 132 | 144 | 133 | 172 | 208 |
| Personalkostnader | 42 | 57 | 66 | 65 | 60 | 60 | 56 | 44 | 82 |
| Av- och nedskrivningar | 101 | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | 100 | 100 | 100 |
| Rörelseresultat | −111 | −119 | −94 | −112 | −62 | −97 | −75 | 10 | −90 |
| Finansiella poster | −49 | 38 | 95 | −66 | −79 | −69 | −119 | −94 | −96 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 79 | 153 | 183 | 20 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 128 | 116 | 87 | 86 | 79 | 69 | 119 | 94 | 96 |
| Resultat efter finansiella poster | −160 | −82 | 1 | −178 | −141 | −166 | −194 | −84 | −187 |
| Resultat före skatt | −160 | −82 | 1 | −178 | −141 | −166 | −194 | −84 | −187 |
| Årets resultat | −160 | −82 | 1 | −178 | −141 | −166 | −194 | −84 | −187 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 10 206 | 9 849 | 10 116 | 9 875 | 10 714 | 11 043 | 12 161 | 12 476 | 11 602 |
| Anläggningstillgångar | 5 076 | 5 177 | 5 285 | 5 393 | 5 501 | 5 609 | 5 628 | 5 728 | 5 828 |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 076 | 5 177 | 5 285 | 5 393 | 5 501 | 5 609 | 5 628 | 5 728 | 5 828 |
| Byggnader och mark | 5 076 | 5 177 | 5 278 | 5 379 | 5 480 | 5 581 | 5 628 | 5 728 | 5 828 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 7 | 14 | 21 | 28 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 5 130 | 4 672 | 4 831 | 4 481 | 5 213 | 5 434 | 6 533 | 6 747 | 5 774 |
| Kortfristiga fordringar | 67 | 70 | 68 | 69 | 75 | 60 | 58 | 153 | 71 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 11 | 1 | 0 | 99 | 15 |
| Övriga fordringar | 2 | 3 | 1 | 6 | 2 | 2 | 1 | 0 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 65 | 68 | 67 | 64 | 63 | 58 | 58 | 54 | 55 |
| Kassa och bank | 5 063 | 4 602 | 4 763 | 4 412 | 5 138 | 5 373 | 6 475 | 6 595 | 5 703 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 10 206 | 9 849 | 10 116 | 9 875 | 10 714 | 11 043 | 12 161 | 12 476 | 11 602 |
| Eget kapital | 7 818 | 8 138 | 8 380 | 8 539 | 8 877 | 9 178 | 9 504 | 9 858 | 10 102 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 7 698 | 8 018 | 8 260 | 8 419 | 8 757 | 9 058 | 9 384 | 9 738 | 9 982 |
| Balanserat resultat | 7 858 | 8 100 | 8 259 | 8 597 | 8 898 | 9 224 | 9 578 | 9 822 | 10 169 |
| Årets resultat | −160 | −82 | 1 | −178 | −141 | −166 | −194 | −84 | −187 |
| Långfristiga skulder | 2 277 | 1 612 | 1 635 | 1 296 | 1 734 | 1 782 | 2 557 | 2 497 | 1 455 |
| Övriga skulder | 2 277 | 1 612 | 1 635 | 1 296 | 1 734 | 1 782 | 2 557 | 2 497 | 1 455 |
| Kortfristiga skulder | 111 | 100 | 102 | 39 | 103 | 83 | 100 | 121 | 46 |
| Leverantörsskulder | 63 | 57 | 68 | 1 | 62 | 51 | 57 | 64 | 1 |
| Skatteskulder | 2 | 1 | 1 | 5 | 9 | 5 | 0 | 0 | 4 |
| Övriga skulder | 39 | 35 | 26 | 26 | 26 | 21 | 37 | 46 | 31 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 7 | 7 | 7 | 6 | 6 | 6 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 160 | 160 | 160 | 160 | −160 | −160 | −160 | 160 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 8 757 | 9 058 | 9 384 | 9 738 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av ökad konsultation
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% till följd av minskade uppdrag
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 654 | 6 654 | 6 654 | 6 654 | 6 654 | 6 654 | 6 600 | 6 600 | 6 600 | 6 600 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 53 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 578 | 1 477 | 1 376 | 1 275 | 1 174 | 1 073 | 972 | 872 | 772 | 672 |
| Årets avskrivningar | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | 100 | 100 | 100 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 107 | 107 | 107 | 107 | 107 | 107 | 72 | 72 | 72 | 72 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 35 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 107 | 107 | 100 | 93 | 86 | 79 | 72 | 72 | 72 | 72 |
| Årets avskrivningar | – | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- LISSVÄGEN 14, 791 74 FALUN
- Registrerat
- 1995-01-18
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva byggentreprenadverksamhet, fastighets- förvaltning, konsultverksamhet inom byggbranschen samt äga, förvalta och driva handel med aktier och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5966-9192
- ULF OLSSON INVEST AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-07
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet inom byggbranschen samt fastighetsförvaltning. Företaget har sitt säte i Falun, Dalarnas län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.