Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma2020-04-29.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
2 (8)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver handel med specialbult och förnödenheter till process-, verkstads-, och montageindustrin.
Företaget har sitt säte i Tanum.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
1901-1912
1801-1812
1701-1712
1601-1612
1501-1512
Nettoomsättning
910
1 613
1 237
1 308
1 343
Resultat efter finansiella poster
-139
-56
141
50
123
Soliditet %
90
92
92
88
88
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då en av de stora kunderna minskat sina inköp från oss kraftigt.
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Reservfond
Balanserat resultat
Årets resultat
- Belopp vid årets ingång
200 000
40 000
1 339 560
26 515
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Utdelning
-190 000
- Balanseras i ny räkning
26 515
-26 515
- Årets resultat
-138 662
- Belopp vid årets utgång
200 000
40 000
1 176 075
-138 662
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
1 176 075
Årets resultat
-138 662
Summa
1 037 413
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Utdelning
150 000
Balanseras i ny räkning
887 413
Summa
1 037 413
3 (8)
Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är
det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 kap 3 §) med tanke
på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker ställer på storleken av
bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning sker över den förväntade nyttjandeperioden.
År
Inventarier, verktyg och installationer
5
Nyckeltalsdefinitioner
Nettoomsättning = Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorringeringar.
Resultat efter finansiella poster = Resultat efter finansiella intäkter och kostnader, men före extraordinära intäkter och kostnader.
Soliditet = Justerat eget kapital / Totalt kapital
Kommentar: Justerat eget kapital beräknas som eget kapital plus 78,6 % av obeskattade reserver.
Not2Medelantalet anställda
2019-12-31
2018-12-31
Medelantalet anställda
1
1
Not3Inventarier, verktyg och installationer
2019-12-31
2018-12-31
Ingående anskaffningsvärden
711 460
828 460
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp
-
323 000
Försäljningar/utrangeringar
-388 460
-440 000
Utgående anskaffningsvärden
323 000
711 460
Ingående avskrivningar
-428 924
-593 620
Förändringar av avskrivningar
Återförda avskrivningar vid försäljningar resp. utrangeringar
388 460
205 160
Årets avskrivningar
-67 203
-40 464
Utgående avskrivningar
-107 667
-428 924
Redovisat värde
215 333
282 536
Not4Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
2019-12-31
2018-12-31
Ingående anskaffningsvärden
179 500
179 500
Förändringar av anskaffningsvärden
Omklassificeringar m.m.
-130 500
-
Utgående anskaffningsvärden
49 000
179 500
Redovisat värde
49 000
179 500
8 (8)
Not5Andra långfristiga värdepappersinnehav
2019-12-31
2018-12-31
Ingående anskaffningsvärden
100 000
100 000
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp
255 500
-
Försäljningar
-52 500
-
Omklassificeringar m.m.
30 500
-
Utgående anskaffningsvärden
333 500
100 000
Redovisat värde
333 500
100 000
Not6Andra långfristiga fordringar
2019-12-31
2018-12-31
Ingående anskaffningsvärden
15 000
15 000
Förändringar av anskaffningsvärden
Omklassificeringar m.m.
100 000
-
Utgående anskaffningsvärden
115 000
15 000
Redovisat värde
115 000
15 000
Not7Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Vi har särskilt beaktat hur effekterna av covid-19 utbrottet påverkar/kan komma att påverka bolagets/koncernens
framtida utveckling och/eller risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt. I denna bedömning har vi
kommit fram till att orderingången har minskat med 80% från mitten av mars. Hur de långsiktigt effekterna ser ut kan vi
i dagsläget inte bedöma.