Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma2021-06-21.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
2 (7)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva tillverkning av reklamskyltar, handmålade skyltar och design, logotypes och dekorationer,
transportservice samt därmed förenlig verksamhet.
Bolaget idkar försäljning av reservdelar i mindre omfattning till Range Rover och Defender.
Företaget har sitt säte i Täby.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Vi har beaktat hur effekterna av spridningen av Coronaviruset/Covid-19 har påverkat bolaget och vi bedömer att
spridningen har påverkat bolaget negativt.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
2001-2012
1901-1912
1801-1812
1701-1712
Nettoomsättning
2 021
2 338
2 426
1 936
Resultat efter finansiella poster
37
21
-1
28
Soliditet %
38
36
35
39
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Reservfond
Balanserat resultat
Årets resultat
- Belopp vid årets ingång
100 000
20 000
247 629
14 376
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning
14 376
-14 376
- Årets resultat
29 101
- Belopp vid årets utgång
100 000
20 000
262 005
29 101
Totalt
- Belopp vid årets ingång
382 005
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning
0
- Årets resultat
29 101
- Belopp vid årets utgång
411 106
3 (7)
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
262 005
Årets resultat
29 101
Summa
291 106
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Balanseras i ny räkning
291 106
Summa
291 106
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Procent
År
Maskiner och andra tekniska anläggningar
20
5
Nyckeltalsdefinitioner
Nettoomsättning = Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster = Resultat efter finansiella intäkter och kostnader, men före extraordinära intäkter och kostnader.
Soliditet = Justerat eget kapital / Totalt kapital
Kommentar: Justerat eget kapital beräknas som eget kapital plus 78,6 % av obeskattade reserver.
Not2Medelantalet anställda
2020-12-31
2019-12-31
Medelantalet anställda
1
1
Not3Inventarier, verktyg och installationer
2020-12-31
2019-12-31
Ingående anskaffningsvärden
1 293 860
1 293 860
Utgående anskaffningsvärden
1 293 860
1 293 860
Ingående avskrivningar
-1 293 860
-1 293 860
Utgående avskrivningar
-1 293 860
-1 293 860
Redovisat värde
0
0
Not4Långfristiga skulder
2020-12-31
2019-12-31
Långfristiga skulder som förfaller till betalning senare än fem år efter balansdagen
100 867
100 867
Not5Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Vi har beaktat hur effekterna av spridningen av Coronaviruset/Covid-19 kan komma att påverka bolagets framtida
utveckling. Vi bedömer att bolaget påverkas negativt men hoppas att det snart vänder.