Genomsyn

Start › Stockholms län › Stockholm

Erik Björck Konsult Aktiebolag

556499-7012AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-05-01 – 2026-04-30

Omsättning 2026
2,2 mkr
Resultat efter fin. poster 2026
693 tkr
Årets resultat 2026
546 tkr
Eget kapital 2026
823 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20262026: 2,2 mkr2,2 mkr20252025: 2,1 mkr2,1 mkr20242024: 2,1 mkr2,1 mkr20232023: 1,8 mkr1,8 mkr20222022: 2,0 mkr2,0 mkr20212021: 1,9 mkr1,9 mkr20202020: 1,9 mkr1,9 mkr20192019: 1,8 mkr1,8 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202620252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 1732 1492 0721 7971 9751 877
Nettoomsättning 2 1732 1492 0721 7971 9751 877
Rörelsekostnader 1 4731 4441 5611 5271 3321 407
Övriga externa kostnader 806984666877
Personalkostnader 1 3931 3751 4771 4611 2641 330
Rörelseresultat 700705511270643470
Finansiella poster −7−5−2−13−28−13
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar –––0−250
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 001003
Räntekostnader och liknande resultatposter 75313316
Resultat efter finansiella poster 693700509257615457
Resultat före skatt 693700509257615457
Skatt på årets resultat 14714610859136102
Årets resultat 546554401197478355

BalansräkningBelopp i tkr

Post202620252024202320222021
TILLGÅNGAR 1 116948725545989757
Anläggningstillgångar –––0025
Finansiella anläggningstillgångar –––0025
Andelar i intresseföretag –––0025
Omsättningstillgångar 1 116948725545989732
Kortfristiga fordringar 553481413460742495
Kundfordringar 282258257229229225
Övriga fordringar 8228271366140
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 189195154159147130
Kassa och bank 56346831386246237
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 116948725545989757
Eget kapital 823677523322599569
Bundet eget kapital 120120120120120120
Aktiekapital 100100100100100100
Reservfond 202020202020
Fritt eget kapital 703557403202479449
Balanserat resultat 157324193
Årets resultat 546554401197478355
Kortfristiga skulder 293272203224390188
Leverantörsskulder 384400––
Skatteskulder 375916010
Övriga skulder 164160176213378178
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 541010101010

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202620252024202320222021
Styrelsens förslag 700400400200475–
Medel att disponera –––202479–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns anmärkning

Anmärkning

Bolaget har under räkenskapsåret inte i rätt tid och med rätt belopp betalat avdragen skatt, sociala avgifter eller mervärdesskatt. Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.

Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Erik Björck Konsult AB för räkenskapsåret 2024-05-01 -- 2025-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Erik Björck Konsult ABs finansiella ställning per den 30 april 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Erik Björck Konsult AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Erik Björck Konsult AB för räkenskapsåret 2023-05-01 -- 2024-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Erik Björck Konsult ABs finansiella ställning per den 30 april 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Erik Björck Konsult AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns anmärkning

Anmärkning

Bolaget har under räkenskapsåret inte i rätt tid redovisat eller betalat avdragen skatt, sociala avgifter eller mervärdesskatt.

Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Erik Björck Konsult AB för räkenskapsåret 2022-05-01 -- 2023-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Erik Björck Konsult ABs finansiella ställning per den 30 april 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Erik Björck Konsult AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns anmärkning

Anmärkning

Bolaget har under räkenskapsåret inte i rätt tid och med rätt belopp vare sig redovisat eller betalat avdragen skatt, sociala avgifter eller mervärdesskatt. Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång. Det finns ett avräkningskonto mellan bolaget och styrelseledamoten tillika aktieägaren med flertal transkationer. Vid slutet av året visade saldot av det kontot en fordran mot styrelsledamoten med 365 928 kr. Detta torde stå i strid med 21 kap. aktiebolagslagen. Styrelsen har föreslagit att årsstämman fattar beslut om utdelning som kan kvittas mot ovan nämnda fordran.

Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Erik Björck Konsult AB för räkenskapsåret 2021-05-01 -- 2022-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Erik Björck Konsult ABs finansiella ställning per den 30 april 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Erik Björck Konsult AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2022

Om bolaget

Adress
KUNGSTENSGATAN 55, 113 59 STOCKHOLM
Registrerat
1994-11-24
Bransch
Konsultverksamhet avseende företags organisation

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall effektivisera företags och organisationers beslutsfattande och informationssystem, samt idka konsultverksamhet inom området informationsteknik.

Bankgironummer

5935-5834
ERIK BJÖRCK KONSULT AB
kontrollerat 2026-10-03

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Säte
Företagets säte är Stockholm.
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-09-09
Programvara
Hogia Audit med Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver konsultverksamhet med datakonsultation.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202647 kB Öppna
202588 kB Öppna
202485 kB Öppna
202385 kB Öppna
202285 kB Öppna