Genomsyn

Start › Östergötlands län › Vadstena

Rent Hus i Vadstena AB

556492-9353AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
913 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
127 tkr
Årets resultat 2025
99 tkr
Eget kapital 2025
229 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 913 tkr913 tkr20242024: 1,4 mkr1,4 mkr20232023: 1,1 mkr1,1 mkr20222022: 975 tkr975 tkr20212021: 1,6 mkr1,6 mkr20202020: 1,9 mkr1,9 mkr20192019: 3,2 mkr3,2 mkr20182018: 3,0 mkr3,0 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 9131 4161 1239751 6361 948
Nettoomsättning 9131 4161 1019751 6341 948
Övriga rörelseintäkter –022021
Rörelsekostnader 7851 3179058861 4771 783
Råvaror och förnödenheter 71811101430
Övriga externa kostnader 80143107142138244
Personalkostnader 6931 1527837341 3241 509
Av- och nedskrivningar 444–––
Rörelseresultat 1289921889159165
Finansiella poster −1−20−1−1−2
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0010––
Räntekostnader och liknande resultatposter 121112
Resultat efter finansiella poster 1279721887158163
Resultat före skatt 1279721887158163
Skatt på årets resultat 282147203436
Årets resultat 997617168124127

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 489403569545850860
Anläggningstillgångar 164168173155155155
Materiella anläggningstillgångar 91318–––
Inventarier, verktyg och installationer 91318000
Finansiella anläggningstillgångar 155155155155155155
Andra långfristiga värdepappersinnehav 150150150150150150
Andra långfristiga fordringar 555555
Omsättningstillgångar 325235397390695705
Kortfristiga fordringar 284224251219447332
Kundfordringar 19287150111229150
Övriga fordringar 24305327491
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 68107967514492
Kassa och bank 4112146171248373
EGET KAPITAL OCH SKULDER 489403569545850860
Eget kapital 229230354383516592
Bundet eget kapital 107107107107107107
Aktiekapital 100100100100100100
Ej registrerat aktiekapital ––––00
Uppskrivningsfond ––––00
Reservfond 777777
Fritt eget kapital 122123247276408485
Överkursfond ––––00
Balanserat resultat 234776208285358
Årets resultat 997617168124127
Långfristiga skulder 1064928232578
Övriga skulder 1064928232578
Kortfristiga skulder 154124187138310190
Leverantörsskulder 180084112
Övriga skulder 76689966152111
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 6056876511667

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag 0100200200200–
Annan föreslagen utdelning –100200200––
Medel att disponera ––––408–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-31
Anskaffningsvärde 2222220464646
Årets inköp ––22––––
Ackumulerade avskrivningar 13940464646
Årets avskrivningar 444––––

Om bolaget

Adress
BOX 71, 592 22 VADSTENA
Registrerat
1994-10-03
Bransch
Diverse övriga konsumenttjänster

Verksamhet enligt registret

Bolagets verksamhet ska vara: bedriva städning och övriga hushållsnära tjänster samt trädgårdsarbeten och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

341-8159
Rent Hus i Vadstena ROB
kontrollerat 2026-10-03
5193-5807
Rent Hus i Vadstena AB
kontrollerat 2026-10-03

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-30
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Vadstena registrerades år 1994 och bedriver sedan 2010 städtjänster.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20229 kB Öppna
20218 kB Öppna