2022-01-01 2022-12-31 se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 556492-76542022-01-012022-12-31 556492-76542021-01-012021-12-31 556492-76542020-01-012020-12-31 556492-76542019-01-012019-12-31 556492-76542022-12-31 556492-76542021-12-31 556492-76542020-12-31 556492-76542019-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Årsredovisning

 

för

 

Hedins Färg i Orsa AB

 

556492-7654

 

 

 

Räkenskapsåret

 

2022

 

 

 

 

 

 

 

 

Fastställelseintyg

 

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-06-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att
originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

 

 

Hedins Färg i Orsa AB

Org.nr 556492-7654

1 (6)

 

 

 

 

 

Styrelsen för Hedins Färg i Orsa AB avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2022.

 

 

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.

 

 

Förvaltningsberättelse

 

 

Verksamheten

 

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver detaljhandelsrörelse inom färgbranschen i förhyrda lokaler i Orsa.

Företaget har sitt säte i Orsa.

 

Flerårsöversikt (Tkr)

2022

2021

2020

2019

 

Nettoomsättning

5 453

5 621

6 468

5 738

 

Resultat efter finansiella poster

-394

411

532

204

 

Soliditet (%)

48,1

68,9

62,9

54,8

 

 

 

 

 

 

 

 

Förändringar i eget kapital

 

Aktie-

Reserv-

Balanserat

Årets

Totalt

 

kapital

fond

resultat

resultat

 

Belopp vid årets ingång

100 000

20 000

1 217 523

323 565

1 661 088

Disposition enligt beslut
av årsstämman:

 

 

 

 

 

Balanseras i ny räkning

 

 

323 565

-323 565

0

Årets resultat

 

 

 

-394 032

-394 032

Belopp vid årets utgång

100 000

20 000

1 541 088

-394 032

1 267 056

 

 

 

 

 

 

Resultatdisposition

Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel (kronor):

 

balanserad vinst   1 541 088
årets förlust   -394 032
  1 147 056

 

disponeras så att

i ny räkning överföres   1 147 056
  1 147 056

 

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

 

Hedins Färg i Orsa AB

Org.nr 556492-7654

 

 

2 (6)

 

 

 

 

 

 

Resultaträkning

Not

2022-01-01

-2022-12-31

2021-01-01

-2021-12-31

 

 

 

Rörelseintäkter, lagerförändringar m. m.

 

 

 

 

 

Nettoomsättning

 

5 453 278

 

5 621 244

 

Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.

 

5 453 278

 

5 621 244

 

 

 

 

 

 

 

Rörelsekostnader

 

 

 

 

 

Handelsvaror

 

-3 274 976

 

-3 053 165

 

Övriga externa kostnader

 

-961 505

 

-779 698

 

Personalkostnader

2

-1 607 853

 

-1 377 228

 

Summa rörelsekostnader

 

-5 844 334

 

-5 210 092

 

Rörelseresultat

 

-391 057

 

411 152

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella poster

 

 

 

 

 

Räntekostnader och liknande resultatposter

 

-2 975

 

-285

 

Summa finansiella poster

 

-2 975

 

-285

 

Resultat efter finansiella poster

 

-394 032

 

410 867

 

 

 

 

 

 

 

Resultat före skatt

 

-394 032

 

410 867

 

 

 

 

 

 

 

Skatter

 

 

 

 

 

Skatt på årets resultat

 

0

 

-87 302

 

Årets resultat

 

-394 032

 

323 565

 

Hedins Färg i Orsa AB

Org.nr 556492-7654

 

 

3 (6)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

TILLGÅNGAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Inventarier, verktyg och installationer

3

0

 

0

 

Summa materiella anläggningstillgångar

 

0

 

0

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Andra långfristiga värdepappersinnehav

4

67 300

 

67 300

 

Summa finansiella anläggningstillgångar

 

67 300

 

67 300

 

Summa anläggningstillgångar

 

67 300

 

67 300

 

 

 

 

 

 

 

Omsättningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Varulager m. m.

 

 

 

 

 

Färdiga varor och handelsvaror

 

1 750 795

 

1 460 401

 

Summa varulager

 

1 750 795

 

1 460 401

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga fordringar

 

 

 

 

 

Kundfordringar

 

235 709

 

283 646

 

Övriga fordringar

 

538 691

 

531 640

 

Summa kortfristiga fordringar

 

774 400

 

815 287

 

 

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

41 653

 

67 059

 

Summa kassa och bank

 

41 653

 

67 059

 

Summa omsättningstillgångar

 

2 566 848

 

2 342 746

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA TILLGÅNGAR

 

2 634 148

 

2 410 046

 

 

 

 

 

 

 

Hedins Färg i Orsa AB

Org.nr 556492-7654

 

 

4 (6)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2022-12-31

2021-12-31

 

 

EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eget kapital

 

 

 

 

 

Bundet eget kapital

 

 

 

 

 

Aktiekapital

 

100 000

 

100 000

 

Reservfond

 

20 000

 

20 000

 

Summa bundet eget kapital

 

120 000

 

120 000

 

 

 

 

 

 

 

Fritt eget kapital

 

 

 

 

 

Balanserat resultat

 

1 541 088

 

1 217 523

 

Årets resultat

 

-394 032

 

323 565

 

Summa fritt eget kapital

 

1 147 057

 

1 541 088

 

Summa eget kapital

 

1 267 057

 

1 661 088

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

 

 

 

Checkräkningskredit

5

64 544

 

0

 

Förskott från kunder

 

25 483

 

23 492

 

Leverantörsskulder

 

627 509

 

355 200

 

Övriga skulder

 

619 555

 

340 266

 

Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

 

30 000

 

30 000

 

Summa kortfristiga skulder

 

1 367 091

 

748 958

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

2 634 148

 

2 410 046

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hedins Färg i Orsa AB

Org.nr 556492-7654

5 (6)

 

 

 

 

 

Noter

 

Not 1 Redovisningsprinciper

 

Allmänna upplysningar

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna
råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

 

Avskrivning

Tillämpade avskrivningstider:

 

Inventarier, verktyg och installationer

5-7 år

 

 

 

 

 

Not 2 Medelantalet anställda

 

2022

2021

 

 

 

 

 

Medelantalet anställda

3

3

 

 

 

 

 

 

Not 3 Inventarier, verktyg och installationer

 

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

394 990

394 990

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

394 990

394 990

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-394 990

-394 990

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-394 990

-394 990

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

0

0

 

 

 

 

 

 

Not 4 Andra långfristiga värdepappersinnehav

 

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

67 300

67 300

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

67 300

67 300

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

67 300

67 300

 

 

 

 

 

Hedins Färg i Orsa AB

Org.nr 556492-7654

6 (6)

 

 

 

 

 

 

Not 5 Checkräkningskredit

 

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

 

 

Beviljat belopp på checkräkningskredit uppgår till

400 000

400 000

 

Utnyttjad kredit uppgår till

-64 544

0

 

 

 

 

 

 

 

Resultat- och balansräkningen kommer att föreläggas på årsstämma för fastställelse.

 

 

 

 

 

 

 

Min revisionsberättelse har lämnats 2023-06-28

 

 

 

 

  1 (3)

 

 

Revisionsberättelse

 

Till bolagsstämman i Hedins Färg i Orsa AB

Org.nr 556492-7654

 

 

Rapport om årsredovisningen

 

Uttalanden

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Hedins Färg i Orsa AB för räkenskapsåret 2022.

 

Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i
alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Hedins Färg i Orsa ABs finansiella ställning per den 31
december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar.

 

Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

 

Grund för uttalanden

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige.
Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i
förhållande till Hedins Färg i Orsa AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.

 

Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina
uttalanden.

 

Styrelsens ansvar

Det är styrelsen som har ansvaret för att årsredovisningen upprättas och att den ger en rättvisande bild
enligt årsredovisningslagen. Styrelsen ansvarar även för den interna kontroll som den bedömer är
nödvändig för att upprätta en årsredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag.

 

Vid upprättandet av årsredovisningen ansvarar styrelsen för bedömningen av bolagets förmåga att
fortsätta verksamheten. Den upplyser, när så är lämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att
fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift
tillämpas dock inte om beslut har fattats om att avveckla verksamheten.

 

Revisorns ansvar

Mina mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att
lämna en revisionsberättelse som innehåller mina uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet,
men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen.

 

En ytterligare beskrivning av mitt ansvar för revisionen av årsredovisningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är
en del av revisionsberättelsen.

 

Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar

 

 

Hedins Färg i Orsa AB, Org.nr 556492-7654

  2 (3)

 

 

Uttalanden

Utöver min revision av årsredovisningen har jag även utfört en revision av styrelsens förvaltning för
Hedins Färg i Orsa AB för räkenskapsåret 2022 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets
vinst eller förlust.

 

Jag tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar
styrelsens ledamot ansvarsfrihet för räkenskapsåret.

 

Grund för uttalanden

Jag har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt denna beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Hedins Färg i Orsa AB enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.

 

Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina
uttalanden.

 

Styrelsens ansvar

Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med
hänsyn till de krav som bolagets verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av bolagets
egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.

 

Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta
innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets ekonomiska situation och att tillse att bolagets
organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.

 

Revisorns ansvar

Mitt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed mitt uttalande om ansvarsfrihet, är att
inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot i
något väsentligt avseende:

 

- företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller

 

- på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.

 

Mitt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed
mitt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.

 

Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte
är förenligt med aktiebolagslagen.

 

En ytterligare beskrivning av mitt ansvar för revisionen av förvaltningen finns på Revisorsinspektionens
webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av
revisionsberättelsen.

 

 

Mora 2023-06-28

 

 

 

Hedins Färg i Orsa AB, Org.nr 556492-7654