Månsing Media Aktiebolag
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 911 | 979 | 938 | 809 | 392 | 382 |
| Nettoomsättning | 911 | 979 | 938 | 809 | 392 | 382 |
| Rörelsekostnader | 519 | 506 | 959 | 566 | 203 | 355 |
| Övriga externa kostnader | 106 | 150 | 141 | 59 | 67 | 37 |
| Personalkostnader | 413 | 356 | 818 | 507 | 137 | 319 |
| Rörelseresultat | 392 | 473 | −21 | 243 | 189 | 27 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | −10 | −7 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 10 | 7 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 392 | 474 | −31 | 236 | 188 | 26 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | −34 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | −34 | 0 |
| Resultat före skatt | 392 | 474 | −31 | 236 | 154 | 26 |
| Skatt på årets resultat | 83 | 96 | 0 | 51 | 22 | 0 |
| Årets resultat | 309 | 379 | −31 | 184 | 132 | 26 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 975 | 708 | 563 | 683 | 397 | 220 |
| Anläggningstillgångar | 260 | 195 | 139 | 44 | 13 | 13 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 260 | 195 | 139 | 44 | 13 | 13 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 13 | 13 | 13 |
| Andra långfristiga fordringar | 260 | 195 | 139 | 32 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 715 | 513 | 424 | 638 | 385 | 208 |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 110 | 57 | 131 | 0 | 99 |
| Kundfordringar | 0 | 76 | 25 | 108 | 0 | 26 |
| Övriga fordringar | 7 | 28 | 31 | 23 | 0 | 31 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 5 | – | – | 0 | 42 |
| Kassa och bank | 708 | 404 | 368 | 507 | 385 | 109 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 975 | 708 | 563 | 683 | 397 | 220 |
| Eget kapital | 742 | 532 | 254 | 395 | 211 | 78 |
| Bundet eget kapital | 114 | 114 | 114 | 114 | 114 | 114 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Fritt eget kapital | 628 | 418 | 139 | 281 | 96 | −36 |
| Balanserat resultat | 318 | 39 | 281 | 96 | −36 | −62 |
| Årets resultat | 309 | 379 | −31 | 184 | 132 | 26 |
| Obeskattade reserver | 34 | 34 | 34 | 34 | 34 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 34 | 34 | 34 | 34 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 199 | 142 | 275 | 254 | 153 | 142 |
| Leverantörsskulder | 36 | 25 | 2 | 0 | 2 | 2 |
| Skatteskulder | 69 | 43 | 7 | 65 | 12 | 0 |
| Övriga skulder | 62 | 59 | 231 | 159 | 129 | 133 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 32 | 15 | 35 | 30 | 10 | 7 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 281 | 96 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-12-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 139 | 32 | 32 |
| Årets inköp | 107 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-09-01 | 2020-08-31 | 2019-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 | 9 | 23 | 9 | 23 |
| Ackumulerade avskrivningar | 9 | 9 | 23 | 9 | 23 |
Om bolaget
- Adress
- GADS VÄG 31, 218 53 KLAGSHAMN
- Registrerat
- 1994-07-12
- Bransch
- Litterärt skapande och musikkomposition
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall idka producerande verksamhet, konsultverksamhet, förlagsverksamhet, artistverksamhet, kompositörsverksamhet, textverksamhet, arrangörsverksamhet och handelsrörelse inom marknadsföring, PR, reklam, konst, bok, film, video, radio, TV, grammofon, musik, nöjes och teaterbranschen samt idka därmed förenlig verksamhet. Därjämte kan bolaget köpa, sälja och förvalta aktier, obligationer, reverser, andelar, fastigheter samt köpa och sälja administrativa tjänster, ingå borgensåtaganden samt idka därmed förenlig verksamhet, dock ej sådan verksamhet som avses i lag om bankrörelse eller lag om finansieringsverksamhet. Tillika äger bolaget rätt att för dotterbolag och närbesläktade företag ingå borgensåtagande, så och till dessa lämna lån.
Bankgironummer
- 5913-1128
- MÅNSING MEDIA AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-18
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Malmö , bedriver konsultverksamhet gentemot SVT samt SR.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.