Start › Jämtlands län › Nälden
Hotels by Maude Holding AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 255 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 255 | 0 |
| Rörelsekostnader | 151 | 695 |
| Övriga externa kostnader | 149 | 217 |
| Personalkostnader | 2 | 479 |
| Rörelseresultat | 104 | −695 |
| Finansiella poster | 6 | 2 478 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −41 | 2 411 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 47 | 67 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 109 | 1 783 |
| Årets resultat | 109 | 1 783 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 078 | 4 768 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 250 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 250 |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 250 |
| Omsättningstillgångar | 1 078 | 4 518 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 1 568 |
| Övriga fordringar | 0 | 1 568 |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 4 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 4 |
| Kassa och bank | 1 078 | 2 946 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 078 | 4 768 |
| Eget kapital | 229 | 4 190 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 109 | 4 070 |
| Balanserat resultat | 0 | 2 286 |
| Årets resultat | 109 | 1 783 |
| Kortfristiga skulder | 849 | 578 |
| Övriga skulder | 849 | 561 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 17 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 75 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Resultaten för 2023 och 2024 är beroende av avyttring av dotterbolagsaktier i samband med avvecklingen av koncernens operativa verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 1 515 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 1 515 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 1 315 |
| Återförda nedskrivningar | – | 1 315 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 250 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 250 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 250 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 553 | 553 |
| Försäljningar och utrangeringar | 553 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 553 | 553 |
| Återförda avskrivningar | 553 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- VALNE 188, 835 39 NÄLDEN
- Registrerat
- 1994-06-20
- Bransch
- Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva holdingverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5911-1674
- Hotels by Maude Holding AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-05
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget är holdingbolag med vissa administrativa omkostnader. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under verksamhetsåret har kvarvarande tillgångar reglerats eller sålts. Moderbolget bedriver ingen operativ verksamhet..
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 9 kB | Öppna |