Genomsyn

Start › Kalmar län › Rockneby

Detector Market Research & Consulting AB

556476-1814AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
43 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
26 tkr
Årets resultat 2025
26 tkr
Eget kapital 2025
342 tkr

Utveckling9 räkenskapsår

20252025: 43 tkr43 tkr20242024: 14 tkr14 tkr20232023: 194 tkr194 tkr20222022: 174 tkr174 tkr20212021: 152 tkr152 tkr20202020: 478 tkr478 tkr20192019: 622 tkr622 tkr20182018: 1,2 mkr1,2 mkr20172017: 2,2 mkr2,2 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 4314194175262574622
Nettoomsättning 4314194174152478622
Övriga rörelseintäkter ––01110961
Rörelsekostnader 171635214256566741
Handelsvaror ––012638516
Övriga externa kostnader 108152837124212
Personalkostnader 8721174156356513
Rörelseresultat 26−2159−4068−119
Finansiella poster 1110000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1110000
Räntekostnader och liknande resultatposter –––0000
Resultat efter finansiella poster 260159−4068−119
Resultat före skatt 260159−4068−119
Årets resultat 260159−4068−119

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 364428486325366391402
Omsättningstillgångar 364428486325366391402
Kortfristiga fordringar 9566545810148121
Kundfordringar 3201917–043
Upparbetad men ej fakturerad intäkt ––––060
Övriga fordringar 63663532443233
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter ––09571145
Kassa och bank 270363432267265343282
EGET KAPITAL OCH SKULDER 364428486325366391402
Eget kapital 342416416257296290283
Bundet eget kapital 120120120120120120120
Aktiekapital 100100100100100100100
Reservfond 20202020202020
Fritt eget kapital 222296296137176170163
Balanserat resultat 196296137176170163282
Årets resultat 260159−4068−119
Kortfristiga skulder 2213706970101120
Leverantörsskulder ––07676
Övriga skulder 1776513153036
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 55548486377

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Styrelsens förslag 100100–––––
Medel att disponera ––––176170–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Företaget märker fortfarande av coronavirusets utbrott och lägre aktivitet hos kunderna. Pandemins effekter är ännu inte helt överblickbara och det kan finnas en risk för väsentlig finansiell påverkan och lägre intäkter om konsekvenserna blir långvariga. Styrelsen följer den fortsatta utvecklingen mycket noga. Företaget har även fortsatt med kostnadsbesparande åtgärder.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2020

Om bolaget

Adress
ÄNGGÄRDESVÄGEN 15, 395 94 ROCKNEBY
Registrerat
1993-11-18
Bransch
Marknads- och opinionsundersökning

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva marknadsundersökningar, opinionsanalyser och därmed förknippad konsultation samt övriga uppgifter som berör området marknad, marknadsanalys och marknadsföring, bedriva handel med värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5514-0529
DETECTOR MARKET RESEARCH & CONSULTI
kontrollerat 2026-10-03

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Kalmar
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-04-28
Programvara
Wolters Kluwer Bokslut

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Företaget bedriver konsultation inom marknadsundersökningar och opinionsanalyser. Företaget har sitt säte i Kalmar .

Väsentliga händelser

Väsentliga händelser under räkenskapsåret Företaget har under räkenskapsåret haft mer uppdrag än tidigare år och detta har medfört att omsättningen ökat. I övrigt har inga väsentliga händelser inträffat.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20257 kB Öppna
20247 kB Öppna
20237 kB Öppna
20227 kB Öppna
20217 kB Öppna
20208 kB Öppna