Berndt Hintze Maskin Aktiebolag
556473-43991 (7)
Årsredovisning
Berndt Hintze Maskin Aktiebolag
Organisationsnummer:
556473-4399
Räkenskapsår:
2019-05-01 -
2020-04-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-06-15.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Berndt Hintze Maskin Aktiebolag
556473-43992 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Bolaget bedriver uthyrning och försäljning av nya och begagnade verktygsmaskiner och verktyg samt konsult- verksamhet inom detta område.
Bolaget har sitt säte i Nacka, Stockholms kommun.
Bolaget är ett helägt dotterbolag till Berndt Hintze Svenska AB, org nr 556458-5510.
Thomas Logardt, Logardt Ekonomiresurs KB, som är auktoriserad redovisningskonsult FAR har anlitats för biträde med följande tjänster: bokföring, bokslut, årsredovisning och inkomstdeklaration.
|
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
Bolaget har under de senaste tre åren genomfört strukturella förändringar av sitt försäljningsprogram, vilket har inneburit att försäljningsprogrammet blivit mer attraktivt för marknaden. Nettoomsättningen har minskat gentemot föregående år på grund av att fler kommissionsaffärer har genomförts istället för vanlig försäljning.
|
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 816 830 | 2 052 944 | 2 074 913 | 1 111 228 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 124 286 | 203 101 | 666 211 | 28 754 |
| Soliditet (%) | | 59,4 | 97,7 | 55 | 34 |
| Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Reservfond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 300 000 | 60 000 | 283 422 | 481 990 | 1 125 412 |
| Återbetalning av aktieägartillskott | | | -115 000 | | -115 000 |
| Balanseras i ny räkning | | | 481 990 | -481 990 | |
| Årets resultat | | | | 124 286 | 124 286 |
| Belopp vid årets utgång | 300 000 | 60 000 | 650 412 | 124 286 | 1 134 698 |
| Ej återbetalade villkorade aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 100 000 kr (215 000 kr). |
|
Berndt Hintze Maskin Aktiebolag
556473-43993 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 650 412 | | | |
| Årets resultat | | 124 286 | | | |
| Summa | | 774 698 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 774 698 | | | |
| Summa | | 774 698 | | | |
| | | | | |
Berndt Hintze Maskin Aktiebolag
556473-43994 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-05-01 | 2018-05-01 |
| | | 1 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 816 830 | 2 052 944 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 0 | 17 056 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 816 830 | 2 070 000 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Handelsvaror | | | | -474 762 | -1 262 749 |
| Övriga externa kostnader | | | | -165 814 | -431 318 |
| Personalkostnader | | | 2 | -51 960 | -146 021 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -692 536 | -1 840 088 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 124 294 | 229 912 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -8 | -26 811 |
| Summa finansiella poster | | | | -8 | -26 811 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 124 286 | 203 101 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | 0 | 168 000 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 0 | 168 000 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 124 286 | 371 101 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | 110 889 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 124 286 | 481 990 |
Berndt Hintze Maskin Aktiebolag
556473-43995 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Varulager m.m. | | | | | |
| Färdiga varor och handelsvaror | | | | 534 864 | 773 931 |
| Förskott till leverantörer | | | | 388 413 | 0 |
| Summa varulager m.m. | | | | 923 277 | 773 931 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 207 630 | 155 835 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 7 030 | 0 |
| Övriga fordringar | | | | 10 530 | 3 176 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 225 190 | 159 011 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 761 698 | 219 348 |
| Summa kassa och bank | | | | 761 698 | 219 348 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 910 165 | 1 152 290 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 910 165 | 1 152 290 |
Berndt Hintze Maskin Aktiebolag
556473-43996 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 300 000 | 300 000 |
| Reservfond | | | | 60 000 | 60 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 360 000 | 360 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 650 412 | 283 422 |
| Årets resultat | | | | 124 286 | 481 990 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 774 698 | 765 412 |
| Summa eget kapital | | | | 1 134 698 | 1 125 412 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Förskott från kunder | | | | 712 500 | 0 |
| Leverantörsskulder | | | | 3 671 | 16 779 |
| Övriga skulder | | | | 59 296 | 10 099 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 775 467 | 26 878 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 3 | 1 910 165 | 1 152 290 |
| | | | | |
Berndt Hintze Maskin Aktiebolag
556473-43997 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2019-05-01 -2020-04-30 | 2018-05-01 -2019-04-30 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 1 |
| Not 3. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
| Ställda säkerheter | | | | | |
| Företagsinteckningar | | | | 2 540 000 | 2 540 000 |
| Summa ställda säkerheter | | | | 2 540 000 | 2 540 000 |