Genomsyn

Start › Örebro län › Örebro

AONUO INTERNATIONAL AND ASIA CONSULTING AB

556468-6508AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-07-01 – 2025-06-30

Omsättning 2025
2,2 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
107 tkr
Årets resultat 2025
43 tkr
Eget kapital 2025
163 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 2,2 mkr2,2 mkr20242024: 2,1 mkr2,1 mkr20232023: 2,0 mkr2,0 mkr20222022: 1,6 mkr1,6 mkr20212021: 1,6 mkr1,6 mkr20202020: 1,8 mkr1,8 mkr20192019: 2,0 mkr2,0 mkr20182018: 1,4 mkr1,4 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 1562 1421 9581 6491 5571 875
Nettoomsättning 2 1562 1421 9581 6491 5571 788
Övriga rörelseintäkter ––––087
Rörelsekostnader 1 8501 7081 5121 4691 4101 569
Handelsvaror 20713733
Övriga externa kostnader 358443450432382565
Personalkostnader 1 4641 2541 024976962939
Av- och nedskrivningar 7224546262
Övriga rörelsekostnader 02––––
Rörelseresultat 306434446180147306
Finansiella poster −198−179−188−175−177−169
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar 71621740
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0000011
Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar 180180175185180164
Räntekostnader och liknande resultatposter 2515147217
Resultat efter finansiella poster 1072552595−30137
Bokslutsdispositioner 6−116−984983−63
Förändring av periodiseringsfonder 6−116−1224376−81
Förändring av överavskrivningar –0246718
Resultat före skatt 113139161545273
Skatt på årets resultat 707275535156
Årets resultat 4366861117

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 834830723592681550
Anläggningstillgångar 1661304969144175
Immateriella anläggningstillgångar 2633––––
Koncessioner, patent, licenser och liknande 2633––––
Materiella anläggningstillgångar 0002479141
Inventarier, verktyg och installationer 0002479141
Finansiella anläggningstillgångar 1409749456634
Andra långfristiga värdepappersinnehav 1409749456634
Omsättningstillgångar 668700674523536375
Kortfristiga fordringar 502465442358300272
Kundfordringar 9221719170
Övriga fordringar 6182860892
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 432362339338194270
Kassa och bank 167235231166237103
EGET KAPITAL OCH SKULDER 834830723592681550
Eget kapital 163187206121121172
Bundet eget kapital 120120120120120120
Aktiekapital 100100100100100100
Reservfond 202020202020
Fritt eget kapital 4367861152
Balanserat resultat 0010134
Årets resultat 4366861117
Obeskattade reserver 429435319221270353
Periodiseringsfonder 429435319197240316
Ackumulerade överavskrivningar ––0243037
Kortfristiga skulder 24220819825028926
Leverantörsskulder 6778523
Skatteskulder 1638288101−65
Övriga skulder 19714014321517156
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 242320201312

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Medel att disponera –––11–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2025-06-302024-06-302023-06-302022-06-302021-06-302020-06-302019-06-30
Anskaffningsvärde 140974950666623
Årets inköp 4347––9011–
Försäljningar och utrangeringar ––01658––
Ackumulerade nedskrivningar ––05–––
Årets nedskrivningar ––05–––

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-06-302024-06-302023-06-302022-06-302021-06-302020-06-302019-06-30
Anskaffningsvärde 801801801801801801801
Ackumulerade avskrivningar 801801801776722722598
Årets avskrivningar –024546262–

Koncessioner, patent och licenser

Post2025-06-302024-06-302023-06-302022-06-30
Anskaffningsvärde 353500
Årets inköp –35––
Ackumulerade avskrivningar 92––
Årets avskrivningar 72––

Om bolaget

Adress
ALNÄNGSGATAN 9, 703 62 ÖREBRO
Registrerat
1993-06-14
Bransch
Fysioterapeutisk verksamhet

Verksamhet enligt registret

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva sjukgymnastik och rådgivning, konsultverksamhet rörande rehabilitering och utrustning, arbeta med affärsutveckling och projekt med miljölösningar samt handel med värdepapper.

Bankgironummer

5330-7237
ARNE RYDSTRÖM SJUKGYMNASTIK AB
kontrollerat 2026-10-03

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-12-30
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget har under året bedrivit sjukgymnastik och liknande verksamhet. Företaget har sitt säte i Örebro.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025242 kB Öppna
2024242 kB Öppna
2023241 kB Öppna
2022241 kB Öppna
2021241 kB Öppna