Start › Värmlands län › Säffle
Kondensteknik i Säffle Aktiebolag
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 957 | 304 | 961 |
| Nettoomsättning | 955 | 146 | 946 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 158 | 15 |
| Rörelsekostnader | 678 | 488 | 619 |
| Handelsvaror | 172 | 88 | 85 |
| Övriga externa kostnader | 338 | 281 | 342 |
| Personalkostnader | 136 | 87 | 139 |
| Av- och nedskrivningar | 32 | 32 | 53 |
| Rörelseresultat | 278 | −184 | 342 |
| Finansiella poster | −10 | −16 | −21 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 11 | 16 | 21 |
| Resultat efter finansiella poster | 268 | −199 | 321 |
| Bokslutsdispositioner | −60 | 205 | −107 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −60 | 205 | −70 |
| Förändring av överavskrivningar | – | 0 | −37 |
| Resultat före skatt | 208 | 6 | 214 |
| Skatt på årets resultat | 45 | 5 | 47 |
| Årets resultat | 164 | 1 | 167 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 986 | 848 | 1 376 |
| Anläggningstillgångar | 542 | 574 | 748 |
| Materiella anläggningstillgångar | 542 | 574 | 748 |
| Byggnader och mark | 507 | 525 | 544 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 35 | 49 | 205 |
| Omsättningstillgångar | 444 | 273 | 628 |
| Varulager m.m. | 15 | 17 | 17 |
| Råvaror och förnödenheter | 15 | 17 | 17 |
| Kortfristiga fordringar | 21 | 19 | 101 |
| Kundfordringar | – | 0 | 88 |
| Övriga fordringar | 13 | 8 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 8 | 11 | 13 |
| Kassa och bank | 408 | 237 | 510 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 986 | 848 | 1 376 |
| Eget kapital | 688 | 599 | 718 |
| Bundet eget kapital | 110 | 110 | 110 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 10 | 10 | 10 |
| Fritt eget kapital | 578 | 489 | 608 |
| Balanserat resultat | 414 | 488 | 442 |
| Årets resultat | 164 | 1 | 167 |
| Obeskattade reserver | 157 | 97 | 302 |
| Periodiseringsfonder | 120 | 60 | 265 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 37 | 37 | 37 |
| Långfristiga skulder | 28 | 52 | 161 |
| Skulder till kreditinstitut | 28 | 40 | 40 |
| Checkräkningskredit | 0 | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 12 | 121 |
| Kortfristiga skulder | 113 | 100 | 195 |
| Skulder till kreditinstitut | 12 | 19 | 58 |
| Leverantörsskulder | 45 | 38 | 40 |
| Skatteskulder | 8 | 24 | 82 |
| Övriga skulder | 4 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 45 | 19 | 15 |
| Ställda säkerheter | 250 | – | – |
| Företagsinteckningar | 250 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 100 | 75 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 773 | 773 | 773 | 773 |
| Ackumulerade avskrivningar | 266 | 248 | 230 | 212 |
| Årets avskrivningar | 18 | 18 | 18 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 260 | 1 260 | 1 430 | 1 190 |
| Årets inköp | – | – | 240 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 170 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 225 | 1 211 | 1 225 | 1 190 |
| Årets avskrivningar | 14 | 14 | 35 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 28 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SÄTERIVÄGEN 26, 661 30 SÄFFLE
- Registrerat
- 1993-03-24
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall utföra byggnads och anläggningsarbeten, kondensskyddsbehandling, mobil bläster och lackering och därmed förenlig verksamhet samt köpa, äga, försälja och förvalta värdepapper och fast egendom samt äga och förvalta lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5819-2006
- KONDENSTEKNIK I SÄFFLE AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- SÄFFLE
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-04
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i SÄFFLE .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.