Start › Stockholms län › Stockholm
Anders Runerheim Arkitektkontor Aktiebolag
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 880 | 1 746 | 960 | 1 200 | 1 297 | 899 | 968 | 1 463 |
| Nettoomsättning | 1 880 | 1 746 | 944 | 1 200 | 1 297 | 899 | 968 | 1 463 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 15 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 076 | 771 | 841 | 1 220 | 1 085 | 909 | 1 148 | 1 490 |
| Råvaror och förnödenheter | 22 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 19 | 99 | 47 | 36 | 98 | 40 |
| Övriga externa kostnader | 338 | 293 | 274 | 459 | 340 | 255 | 313 | 470 |
| Personalkostnader | 716 | 476 | 549 | 661 | 697 | 619 | 731 | 973 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 7 | 7 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 1 | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 803 | 975 | 118 | −20 | 212 | −11 | −180 | −28 |
| Finansiella poster | 14 | 24 | 12 | −25 | −6 | −3 | −8 | −15 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 16 | 23 | 14 | 1 | 0 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 2 | −1 | 2 | 26 | −6 | 3 | −8 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 0 | 13 | 0 | 16 | 15 |
| Resultat efter finansiella poster | 818 | 999 | 130 | −45 | 206 | −14 | −188 | −43 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | −44 | 32 | −32 | – | 0 | 41 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 0 | −44 | 32 | −32 | – | 0 | 41 |
| Resultat före skatt | 818 | 999 | 86 | −13 | 174 | −14 | −188 | −2 |
| Skatt på årets resultat | 173 | 213 | 28 | 11 | 20 | – | 0 | 12 |
| Årets resultat | 644 | 786 | 58 | −24 | 154 | −14 | −188 | −14 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 362 | 2 258 | 1 107 | 870 | 1 184 | 975 | 1 048 | 1 594 |
| Anläggningstillgångar | 172 | 172 | 134 | 134 | 134 | 103 | 103 | 110 |
| Materiella anläggningstillgångar | 172 | 172 | 134 | 134 | 134 | 103 | 103 | 110 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 172 | 172 | 134 | 134 | 134 | 103 | 103 | 103 |
| Omsättningstillgångar | 2 190 | 2 086 | 973 | 736 | 1 050 | 871 | 945 | 1 484 |
| Kortfristiga fordringar | 803 | 386 | 292 | 197 | 63 | 270 | 403 | 206 |
| Kundfordringar | 21 | 217 | 15 | 69 | 0 | 101 | 267 | 10 |
| Övriga fordringar | 782 | 1 | 67 | 76 | 63 | 86 | 65 | 107 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 168 | 211 | 52 | 0 | 83 | 71 | 90 |
| Kortfristiga placeringar | 2 | 4 | 2 | 4 | 30 | 24 | 27 | 19 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 2 | 4 | 2 | 4 | 30 | 18 | 18 | 18 |
| Kassa och bank | 1 384 | 1 696 | 678 | 535 | 958 | 578 | 515 | 1 260 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 362 | 2 258 | 1 107 | 870 | 1 184 | 975 | 1 048 | 1 594 |
| Eget kapital | 1 105 | 1 210 | 424 | 366 | 390 | 236 | 250 | 438 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 1 005 | 1 110 | 324 | 266 | 290 | 136 | 150 | 338 |
| Balanserat resultat | 360 | 324 | 266 | 290 | 136 | 150 | 338 | 352 |
| Årets resultat | 644 | 786 | 58 | −24 | 154 | −14 | −188 | −14 |
| Obeskattade reserver | 44 | 44 | 44 | 0 | 32 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 44 | 44 | 44 | 0 | 32 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 361 | 466 | 443 | 498 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 361 | 466 | 443 | 498 |
| Kortfristiga skulder | 1 213 | 1 003 | 638 | 504 | 401 | 273 | 355 | 658 |
| Leverantörsskulder | 32 | 54 | 32 | 26 | 80 | 40 | 40 | 53 |
| Skatteskulder | 261 | 154 | 23 | 27 | 0 | 21 | 0 | 91 |
| Övriga skulder | 549 | 425 | 201 | 160 | 108 | 100 | 54 | 319 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 372 | 372 | 382 | 291 | 213 | 111 | 261 | 195 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 600 | 600 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 290 | 136 | 150 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Återbetalt aktieägartillskott | 150 | – | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | – | 150 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen ökade med över 30 % jämfört med föregående räkenskapsår och uppgick till 1 746 tkr . Tillväxten drevs av ett fortsatt inflöde av nya kunder samt en ökad efterfrågan från befintliga kunder som valt att utöka sina uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 161 | 161 | 161 | 161 | 161 | 161 | 161 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 161 | 161 | 161 | 161 | 161 | 154 | 147 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 0 | 7 | 7 | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 134 | 134 | 134 | 103 | 103 | 103 | 103 |
| Årets inköp | – | 0 | 31 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- PILGATAN 11 LGH 1404, 112 23 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1993-03-17
- Bransch
- Arkitektverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva arkitekt- och formgivningsverksamhet, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5819-6593
- RUNERHEIM ANDERS ARKITEKTKONTOR AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-12
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Företaget registrerades år 1993 och bedriver sedan dess konsultverksamhet inom bygg- och inredningsbranchen.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.