Start › Västmanlands län › Västerås
Cadiva Holding AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 733 | 397 | 0 | 1 595 |
| Nettoomsättning | 733 | 397 | 0 | 1 595 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 262 | 445 | 78 | 1 123 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 1 032 |
| Övriga externa kostnader | 1 256 | 445 | 77 | 90 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 1 |
| Övriga rörelsekostnader | 6 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | −529 | −47 | −78 | 473 |
| Finansiella poster | 3 760 | 6 220 | 5 175 | 3 791 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 4 000 | 4 000 | 5 434 | 4 000 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 2 218 | −215 | 109 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 221 | 59 | 39 | 2 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 252 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 462 | 56 | 82 | 68 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 231 | 6 173 | 5 098 | 4 263 |
| Bokslutsdispositioner | 2 000 | 1 000 | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 2 000 | 1 000 | – | – |
| Resultat före skatt | 5 231 | 7 173 | 5 098 | 4 263 |
| Skatt på årets resultat | 255 | 171 | 0 | 83 |
| Årets resultat | 4 975 | 7 002 | 5 098 | 4 180 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 19 713 | 17 086 | 12 259 | 10 940 |
| Anläggningstillgångar | 10 249 | 9 582 | 7 763 | 3 223 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 249 | 9 582 | 7 763 | 3 223 |
| Andelar i koncernföretag | 7 389 | 7 389 | 3 156 | 3 206 |
| Fordringar hos koncernföretag | 2 836 | 2 169 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 24 | 24 | 4 607 | 17 |
| Omsättningstillgångar | 9 464 | 7 504 | 4 497 | 7 717 |
| Kortfristiga fordringar | 6 218 | 5 092 | 142 | 4 224 |
| Fordringar hos koncernföretag | 6 030 | 4 495 | 0 | 4 168 |
| Övriga fordringar | 82 | 188 | 131 | 44 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 106 | 409 | 11 | 12 |
| Kassa och bank | 3 246 | 2 413 | 4 355 | 3 493 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 19 713 | 17 086 | 12 259 | 10 940 |
| Eget kapital | 16 707 | 14 731 | 10 730 | 8 632 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 16 587 | 14 611 | 10 610 | 8 512 |
| Balanserat resultat | 11 611 | 7 610 | 5 512 | 4 332 |
| Årets resultat | 4 975 | 7 002 | 5 098 | 4 180 |
| Långfristiga skulder | 2 476 | 1 854 | 1 000 | 1 900 |
| Övriga skulder | 2 476 | 1 854 | 1 000 | 1 900 |
| Kortfristiga skulder | 530 | 501 | 530 | 408 |
| Leverantörsskulder | 4 | 0 | 0 | 12 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | 505 | 350 |
| Skatteskulder | 208 | 67 | – | – |
| Övriga skulder | 298 | 313 | 15 | 35 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | 121 | 10 | 10 |
| Ställda säkerheter | – | – | 300 | 300 |
| Företagsinteckningar | – | – | 300 | 300 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 3 000 | – | 3 000 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Cadiva Holding AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Cadiva Holding ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Cadiva Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettomsättningen har minskat med mer än 30% mot föregående år som ett resultat av avvecklingen av dotterbolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Cadiva Holding AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Cadiva Holding ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Cadiva Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 389 | 7 389 | 3 156 | 3 206 | 3 181 |
| Årets inköp | 0 | 4 233 | 0 | 25 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 50 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 276 | 276 | 4 858 | 269 | 1 000 |
| Årets inköp | – | – | 7 590 | 2 000 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 4 582 | 3 000 | 2 731 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 252 | 252 | 252 | 252 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 252 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 836 | 2 169 | 0 |
| Årets inköp | 1 005 | 2 169 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 338 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 53 | 53 | 53 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 53 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 53 | 53 | 53 |
| Återförda avskrivningar | 0 | 53 | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 93 | 93 | 93 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 93 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 93 | 93 | 93 |
| Återförda avskrivningar | 0 | 93 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- MÖRTGATAN 2, 723 49 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 1992-09-18
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall driva konsultverksamhet inom dataprogramutveckling samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva holdingbolagsverksamhet samt handel med värdepapper.
Bankgironummer
- 5392-1011
- Yabase AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Ja (2026-03-02)
- Revisionsfirma
- Grant Thornton Sweden Ab
- Årsstämma
- 2026-03-02
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver dataprogrammering och utveckling av programvaror, hemsidor samt bedriver konsultverksamhet. Bolaget investerar i bolag inom CAD-branschen. Företaget har sitt säte i Västerås .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.