Genomsyn

Start › Örebro län › Skyllberg

Kontur Stållinjestansar AB

556449-0810AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-07-01 – 2025-06-30

Omsättning 2025
54 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
6 tkr
Årets resultat 2025
6 tkr
Eget kapital 2025
94 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 54 tkr54 tkr20242024: 39 tkr39 tkr20232023: 53 tkr53 tkr20222022: 92 tkr92 tkr20212021: 42 tkr42 tkr20202020: 88 tkr88 tkr20192019: 97 tkr97 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 5140539242
Nettoomsättning 5439539242
Förändring av lager av produkter i arbete −2−1–––
Övriga rörelseintäkter 03–––
Rörelsekostnader 4554506940
Råvaror och förnödenheter 138114014
Övriga externa kostnader 3346243026
Personalkostnader –015––
Rörelseresultat 6−143231
Finansiella poster 00000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 000––
Räntekostnader och liknande resultatposter 00000
Resultat efter finansiella poster 6−143231
Resultat före skatt 6−143231
Årets resultat 6−143231

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 11410510810883
Anläggningstillgångar 00000
Materiella anläggningstillgångar 00000
Inventarier, verktyg och installationer 00000
Omsättningstillgångar 11410510810883
Varulager m.m. 589910
Råvaror och förnödenheter 589910
Kortfristiga fordringar 2512172319
Kundfordringar 1759159
Övriga fordringar 888810
Kassa och bank 8485837655
EGET KAPITAL OCH SKULDER 11410510810883
Eget kapital 94891029976
Bundet eget kapital 120120120120120
Aktiekapital 100100100100100
Reservfond 2020202020
Fritt eget kapital −26−31−18−21−44
Balanserat resultat −31−18−21−44−45
Årets resultat 6−143231
Kortfristiga skulder 1917697
Leverantörsskulder 1515142
Övriga skulder 0−2211
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 44444

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20252024202320222021
Medel att disponera ––−18−21–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-06-302024-06-302023-07-012023-06-302022-07-012022-06-302021-07-012021-06-302020-07-01
Anskaffningsvärde 120150150150173173173173173
Försäljningar och utrangeringar 300–23–0–––
Ackumulerade avskrivningar 120150–150173173173173173
Återförda avskrivningar 300–23–0–––

Om bolaget

Adress
LÅNGSSTORP SKOGSBORG 324 KONTURSTÅLLINJESTANSAR AB, 694 99 SKYLLBERG
Registrerat
1992-06-09
Bransch
Tillverkning av diverse övriga specialmaskiner

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall tillverka stållinjestansar, bedriva transport- verksamhet, samt idka därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

749-3117
KONTUR STÅLLINJESTANSAR AB
kontrollerat 2026-10-03

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Företagets säte är i Askersund
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-11-14
Programvara
Hogia Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver tillverkning av stållinjestansar i hyrda lokaler.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202549 kB Öppna
202445 kB Öppna
202344 kB Öppna
202244 kB Öppna