Start › Västra Götalands län › Bollebygd
Blod Svett och Tårar LXXV (75) AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 153 | 174 | 306 | 298 | 566 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 174 | 86 | 298 | 566 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 153 | 0 | 220 | – | – |
| Rörelsekostnader | 0 | 58 | 186 | 264 | 290 | 563 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 31 | 86 | 83 | 113 | 266 |
| Övriga externa kostnader | 0 | 26 | 53 | 56 | 92 | 119 |
| Personalkostnader | – | 0 | 28 | 83 | 66 | 154 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 18 | 15 | 19 | 23 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 28 | – | – |
| Rörelseresultat | 0 | 95 | −12 | 41 | 8 | 3 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −2 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 95 | −12 | 39 | 7 | 3 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 7 | 3 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | 0 | 7 | 3 | 0 |
| Resultat före skatt | 0 | 95 | −12 | 47 | 10 | 4 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 18 | 0 | 10 | 2 | 2 |
| Årets resultat | 0 | 78 | −12 | 37 | 8 | 2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 138 | 240 | 499 | 609 | 557 | 556 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 58 | 41 | 43 | 63 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 58 | 41 | 43 | 63 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 58 | 41 | 43 | 63 |
| Omsättningstillgångar | 138 | 240 | 441 | 569 | 513 | 493 |
| Kortfristiga fordringar | 138 | 16 | 23 | 61 | 117 | 68 |
| Kundfordringar | – | 0 | 19 | 13 | 22 | 38 |
| Fordringar hos koncernföretag | 138 | – | – | – | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | 0 | 23 | 16 |
| Övriga fordringar | 0 | 16 | 3 | 48 | 72 | 14 |
| Kassa och bank | 0 | 224 | 419 | 508 | 396 | 425 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 138 | 240 | 499 | 609 | 557 | 556 |
| Eget kapital | 121 | 220 | 443 | 454 | 417 | 410 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 | 100 | 323 | 334 | 297 | 290 |
| Balanserat resultat | 0 | 23 | 334 | 297 | 290 | 288 |
| Årets resultat | 0 | 78 | −12 | 37 | 8 | 2 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 7 | 10 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | 0 | 7 | 10 |
| Kortfristiga skulder | 18 | 20 | 57 | 155 | 132 | 136 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 1 | 18 | 0 |
| Skatteskulder | 18 | 18 | 8 | 10 | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 2 | 49 | 144 | 108 | 101 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | 0 | 6 | 35 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | 410 | 410 |
| Företagsinteckningar | – | – | – | – | 410 | 410 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 100 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | 100 | 323 | 334 | 297 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har minskat på grund av att verksamheten varit vilande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har minskat med mer än 30% jämfört med året innan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har minskat med mer än 30% jämfört med året innan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen inte haft någon påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har minskat jämfört med tidigare år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 2 083 | 2 048 | 2 453 | 2 453 | 2 466 |
| Årets inköp | – | 36 | 40 | – | 42 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 083 | – | 446 | – | 55 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 2 025 | 2 007 | 2 410 | 2 391 | 2 422 |
| Årets avskrivningar | – | 18 | 15 | 19 | 23 | – |
| Återförda avskrivningar | 2 025 | – | 418 | – | 55 | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 132, 517 23 BOLLEBYGD
- Registrerat
- 1992-06-03
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är konsultverksamhet inom administrationsområdet, ägande och förvaltning av fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Säte
- Bollebygds kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-08-22
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget har varit vilande hela året. Företaget har sitt säte i Bollebygds kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.