Förvaltningsberättelse
Styrelsen för Catagon AB, 556441-0115, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2019-07-01 - 2020-06-30.
Verksamheten
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 1992 och bedriver sedan dess konsultverksamhet avseende företagsorganisation, information mm.
Styrelsen bedömer att utbrottet av viruset Covid-19 skulle kunna få en effekt på företagets resultat på nya året, men att styrelsen i dagsläget inte kan bedöma det. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa effekten.
Flerårsöversikt
| Nettoomsättning |
220 321
|
209 641
|
788 335
|
766 743
|
| Resultat efter finansiella poster |
10 878
|
-12 342
|
217 670
|
241 385
|
| Soliditet % |
44
|
39
|
93
|
38
|
Förändringar i eget kapital
| Belopp vid årets ingång |
100 000
|
0
|
0
|
4 687
|
| Belopp vid årets utgång |
100 000
|
0
|
0
|
4 687
|
| Belopp vid årets ingång |
0
|
166 757
|
-12 342
|
| Balanseras i ny räkning | |
-12 342
|
12 342
|
| Årets resultat | | |
10 878
|
| Belopp vid årets utgång |
0
|
154 415
|
10 878
|
Resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
154 415
|
| Årets resultat |
10 878
|
| Summa |
165 293
|
Noter
Belopp i kr om inget annat anges.
Not 1 Redovisningsprinciper
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.
Avskrivning
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod.
Följande avskrivningstider tillämpas:
Materiella anläggningstillgångar
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 5 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 5 |
Not 2 Medelantalet anställda
| Medelantalet anställda |
1
|
1
|
Not 3 Ställda säkerheter
| Företagsinteckningar |
150 000
|
150 000
|
| Summa ställda säkerheter |
150 000
|
150 000
|
Not 4 Inventarier, verktyg och installationer
| Ingående anskaffningsvärden |
376 226
|
|
| Inköp | |
376 226
|
| Utgående anskaffningsvärden |
376 226
|
376 226
|
| Ingående avskrivningar |
-37 622
|
|
| Årets avskrivningar |
-75 245
|
-37 622
|
| Utgående avskrivningar |
-112 867
|
-37 622
|
| Redovisat värde |
263 359
|
338 604
|
Not 5 Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
| Ingående anskaffningsvärden |
101 000
|
76 000
|
| Inköp | |
25 000
|
| Försäljningar |
-10 000
|
|
| Utgående anskaffningsvärden |
91 000
|
101 000
|
| Redovisat värde |
91 000
|
101 000
|
Innehav av andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
Uppgifter om intresseföretag och gemensamt styrda företag
| Dirigo F & F AB | 556920-8480 | Stockholm |
| Dirigo ESP AB | 559132-0550 | Stockholm |
Innehav av intresseföretag och gemensamt styrda företag
| Dirigo F & F AB |
20
|
| Dirigo ESP AB |
30
|