Genomsyn

Start › Västerbottens län › Burträsk

Lindudden Aktiebolag

556440-2468AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-01-01 – 2024-12-31

Omsättning 2024
452 tkr
Resultat efter fin. poster 2024
49 tkr
Årets resultat 2024
75 tkr
Eget kapital 2024
672 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20242024: 452 tkr452 tkr20232023: 315 tkr315 tkr20222022: 749 tkr749 tkr20212021: 311 tkr311 tkr20202020: 458 tkr458 tkr20192019: 392 tkr392 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 723580986591
Nettoomsättning 452315749311
Förändring av lager av produkter i arbete 8−130
Övriga rörelseintäkter 262267235280
Rörelsekostnader 7034891 078419
Råvaror och förnödenheter 29115475342
Övriga externa kostnader 332239230282
Personalkostnader 2200−6
Av- och nedskrivningar 589795100
Rörelseresultat 1991−92172
Finansiella poster 30621−24
Resultat från andelar i intresseföretag 421659
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 3029176
Räntekostnader och liknande resultatposter 4239039
Resultat efter finansiella poster 4997−71148
Bokslutsdispositioner 4688105−81
Förändring av periodiseringsfonder 3734510
Förändring av överavskrivningar −95453−81
Resultat före skatt 961853468
Skatt på årets resultat 2139814
Årets resultat 751462653

BalansräkningBelopp i tkr

Post2024202320222021
TILLGÅNGAR 1 6881 5531 4571 618
Anläggningstillgångar 170218273336
Materiella anläggningstillgångar 42100160227
Inventarier, verktyg och installationer 42100160227
Finansiella anläggningstillgångar 128117113109
Andra långfristiga värdepappersinnehav 11111111
Andra långfristiga fordringar 11710710398
Omsättningstillgångar 1 5181 3351 1841 283
Varulager m.m. 51434441
Råvaror och förnödenheter 51434441
Kortfristiga fordringar 333271364262
Kundfordringar 53161636
Övriga fordringar 265239348226
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1516––
Kassa och bank 1 1331 021776979
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 6881 5531 4571 618
Eget kapital 672597451425
Bundet eget kapital 120120120120
Aktiekapital 100100100100
Reservfond 20202020
Fritt eget kapital 552477331305
Balanserat resultat 477331305252
Årets resultat 751462653
Obeskattade reserver 59105193298
Periodiseringsfonder 5996130181
Ackumulerade överavskrivningar 0963117
Kortfristiga skulder 957851813895
Leverantörsskulder 75151068
Övriga skulder 829824791777
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 53121251

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2024202320222021
Styrelsens förslag 00––
Medel att disponera ––331–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 11111111

Inventarier, verktyg och installationer

Post2024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 2 7802 7802 7432 7162 716
Årets inköp –3728––
Ackumulerade avskrivningar 2 7382 6802 5842 4892 388
Årets avskrivningar 589795100–

Om bolaget

Adress
NORRA ÅBYN 228, 937 92 BURTRÄSK
Registrerat
1991-12-20
Bransch
Uppfödning av slaktsvin

Verksamhet enligt registret

Aktiebolaget ska bedriva jord- och skogsbruk, handel och förvaltning av fastigheter och värdepapper, samt idka därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

752-8789
LINDUDDEN AB
kontrollerat 2026-10-03

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-06-24
Programvara
Visma Advisor Period & Year-end Closing

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Skellefteå bedriver svinuppfödning samt jord- och skogsbruk på arrenderad fastighet.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202410 kB Öppna
202310 kB Öppna
20229 kB Öppna