Genomsyn

Start › Skåne län › Viken

DUOB AB

556436-3322AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-05-01 – 2025-04-30

Omsättning 2025
16 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−259 tkr
Årets resultat 2025
−262 tkr
Eget kapital 2025
250 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 16 tkr16 tkr20242024: 94 tkr94 tkr20232023: 15 tkr15 tkr20222022: 199 tkr199 tkr20212021: 41 tkr41 tkr20202020: 150 tkr150 tkr20192019: 0 kr0 kr20182018: 0 kr0 kr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 161793022341150
Nettoomsättning 16941519941150
Övriga rörelseintäkter 0841524––
Rörelsekostnader 290165726412588
Handelsvaror 1–––02
Övriga externa kostnader 161161676312486
Personalkostnader 1345120
Övriga rörelsekostnader ––––00
Rörelseresultat −27413−42159−8562
Finansiella poster 14041−2−1273
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar –017–0275
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 14124–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 010212
Resultat efter finansiella poster −25913−1157−85335
Resultat före skatt −25913−1157−85335
Skatt på årets resultat 22020––
Årets resultat −26211−1137−85335

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 505754760736507709
Anläggningstillgångar 888880
Finansiella anläggningstillgångar 888880
Andelar i intresseföretag 888880
Andra långfristiga fordringar 000000
Omsättningstillgångar 497746752728499709
Kortfristiga fordringar 374357408369217
Kundfordringar –05023188
Övriga fordringar 37435240834630
Kassa och bank 461703695320130491
EGET KAPITAL OCH SKULDER 505754760736507709
Eget kapital 250512501502364450
Bundet eget kapital 120120120120120120
Aktiekapital 100100100100100100
Reservfond 202020202020
Fritt eget kapital 130392381382244330
Balanserat resultat 392381382244330−5
Årets resultat −26211−1137−85335
Kortfristiga skulder 255242259234143259
Leverantörsskulder 3188––
Skatteskulder –––0––
Övriga skulder 243231241219135251
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 101010888

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Medel att disponera –––382244–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten under räkenskapsåret varit vilade.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget under året erhållit kick back på en bolagsförsäljning utanför Eu.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i intresseföretag

Post2025-04-302024-04-302023-04-302022-04-302021-04-302020-04-302019-04-30
Anskaffningsvärde 88888818
Årets inköp ––––8––
Försäljningar och utrangeringar –––––18–

Andra långfristiga fordringar

Post2025-04-302024-04-302023-04-302022-04-302021-04-302020-04-30
Anskaffningsvärde 000000
Årets inköp ––0–––

Om bolaget

Adress
SKEPPAREGATAN 14, 263 61 VIKEN
Registrerat
1991-11-12
Bransch
Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik

Verksamhet enligt registret

Föremålet för bolagets verksamhet är att utveckla och sälja medicinalie produkter, livsmedelsinstrument, livsmedelsingredienser samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget kan även köpa och förvalta värdepapper.

Bankgironummer

5796-9396
DUOB AB
kontrollerat 2026-10-03

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-10-30
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget utvecklar och säljer analysinstrument samt idkar därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Höganäs.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025240 kB Öppna
2024240 kB Öppna
2023240 kB Öppna
2022240 kB Öppna
20217 kB Öppna