Genomsyn

Start › Örebro län › Kopparberg

Mixon Elektronik Aktiebolag

556428-1987AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-07-01 – 2025-06-30

Omsättning 2025
423 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
199 tkr
Årets resultat 2025
215 tkr
Eget kapital 2025
352 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 423 tkr423 tkr20242024: 327 tkr327 tkr20232023: 751 tkr751 tkr20222022: 694 tkr694 tkr20212021: 611 tkr611 tkr20202020: 717 tkr717 tkr20192019: 799 tkr799 tkr20182018: 761 tkr761 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 423327751694620717
Nettoomsättning 423327751694611717
Övriga rörelseintäkter 00–090
Rörelsekostnader 225174465361346843
Handelsvaror 204159409332317397
Övriga externa kostnader 2115562929167
Personalkostnader –0000279
Övriga rörelsekostnader 00–000
Rörelseresultat 199153286333274−125
Finansiella poster 0−10000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0000––
Räntekostnader och liknande resultatposter 010000
Resultat efter finansiella poster 199152286333274−125
Bokslutsdispositioner 720−72−72––
Förändring av periodiseringsfonder 720−72−72––
Resultat före skatt 271152214261274−125
Skatt på årets resultat 563245−14590
Årets resultat 215120169275215−125

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 582646664588515381
Omsättningstillgångar 582646664588515381
Kortfristiga fordringar 97152258136195317
Kundfordringar 8311625713573305
Övriga fordringar 1436111225
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter ––––06
Kassa och bank 48649340645132064
EGET KAPITAL OCH SKULDER 582646664588515381
Eget kapital 352337412430335296
Bundet eget kapital 120120120120120120
Aktiekapital 100100100100100100
Reservfond 202020202020
Fritt eget kapital 232217292310215176
Balanserat resultat 1797123350302
Årets resultat 215120169275215−125
Obeskattade reserver 7214414472––
Periodiseringsfonder 7214414472––
Kortfristiga skulder 1591641088517984
Leverantörsskulder 1351551010515
Skatteskulder 1107337510
Övriga skulder 3025391460
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 999999

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag 200200195187––

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Omsättning minskade mellan åren 2023/24 och 2022/23 då efterfrågan på företagets produkter gick ner.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Omsättning har minskat i år då efterfrågan på företagets produkter minskat från föregående år.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Om bolaget

Adress
SKÄRETVÄGEN 30, 714 92 KOPPARBERG
Registrerat
1991-07-05
Bransch
Tillverkning av elektrisk och elektronisk utrustning för motorfordon

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av elektronik, huvudsakligen fordonselektronik, samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

691-0004
MIXON ELEKTRONIK AB
kontrollerat 2026-10-03

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Örebro län, Ljusnarsberg kommun
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-10-28
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver tillverkning och försäljning av fordonselektronik. Företaget har sitt säte i Örebro län, Ljusnarsberg kommun .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20258 kB Öppna
20248 kB Öppna
20237 kB Öppna
20228 kB Öppna
20217 kB Öppna