Genomsyn

Start › Skåne län › Höor

Precision Products i Höör AB

556424-5057AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-05-01 – 2026-04-30

Omsättning 2026
765 tkr
Resultat efter fin. poster 2026
25 tkr
Årets resultat 2026
19 tkr
Eget kapital 2026
357 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20262026: 765 tkr765 tkr20252025: 1,0 mkr1,0 mkr20242024: 941 tkr941 tkr20232023: 914 tkr914 tkr20222022: 1,4 mkr1,4 mkr20212021: 1,1 mkr1,1 mkr20202020: 1,5 mkr1,5 mkr20192019: 1,8 mkr1,8 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202620252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 7651 0189419141 3951 148
Nettoomsättning 7651 0189419141 3951 148
Rörelsekostnader 7398026967021 276983
Handelsvaror 166224144123508398
Övriga externa kostnader 293301271291283268
Personalkostnader 280277280288445260
Av- och nedskrivningar –––04057
Rörelseresultat 26217245212120165
Finansiella poster −1−4−4−4−4−4
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0001––
Räntekostnader och liknande resultatposter 144544
Resultat efter finansiella poster 25212241208116161
Resultat före skatt 25212241208116161
Skatt på årets resultat 64450432436
Årets resultat 1916819116591125

BalansräkningBelopp i tkr

Post202620252024202320222021
TILLGÅNGAR 7871 3291 1101 2041 1181 010
Anläggningstillgångar 0000040
Materiella anläggningstillgångar 0000040
Inventarier, verktyg och installationer 0000040
Omsättningstillgångar 7871 3291 1101 2041 118970
Varulager m.m. 388149372228375365
Kortfristiga fordringar 6964645227193398
Kundfordringar 06293317589290
Övriga fordringar 621064597102
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 777666
Kassa och bank 330534693749551207
EGET KAPITAL OCH SKULDER 7871 3291 1101 2041 1181 010
Eget kapital 357538566575600686
Bundet eget kapital 118118118118118118
Aktiekapital 100100100100100100
Reservfond 181818181818
Fritt eget kapital 239420448457482568
Balanserat resultat 220253257292391442
Årets resultat 1916819116591125
Kortfristiga skulder 430791545630518324
Leverantörsskulder 02447184447
Skatteskulder 132627141448
Övriga skulder 380706434561427183
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 353538383345

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202620252024202320222021
Styrelsens förslag –200195200190–
Medel att disponera ––––482–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då företaget bestämt att minska sin arbetsinsats.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-302021-04-302020-04-30
Anskaffningsvärde 522522522522522522522
Ackumulerade avskrivningar 522522522522482482425
Årets avskrivningar –––404057–

Om bolaget

Adress
STANSTORP 206, 243 93 HÖÖR
Registrerat
1991-07-18
Bransch
Tillverkning av kretskort

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av krets- kort till data samt idka därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5336-3149
PRECISION PRODUCTS I HÖÖR AB
kontrollerat 2026-10-03

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-16
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget bedriver verksamhet inomförsäljning av kretskort och andra datortillbehör. Företaget har sitt säte i Höör.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2026240 kB Öppna
2025240 kB Öppna
2024240 kB Öppna
2023240 kB Öppna
2022240 kB Öppna