Genomsyn

Start › Hallands län › Särö

MezzoGruppen Expo & Event AB

556422-8558AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
2,6 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
−307 tkr
Årets resultat 2025
−189 tkr
Eget kapital 2025
260 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 2,6 mkr2,6 mkr20242024: 2,7 mkr2,7 mkr20232023: 2,2 mkr2,2 mkr20222022: 1,9 mkr1,9 mkr20212021: 621 tkr621 tkr20202020: 237 tkr237 tkr20192019: 1,4 mkr1,4 mkr20182018: 2,1 mkr2,1 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 7732 8302 3121 994665325
Nettoomsättning 2 6212 7072 1831 918621237
Övriga rörelseintäkter 152123129764489
Rörelsekostnader 3 0792 4992 4141 944632316
Handelsvaror 4614304215573547
Övriga externa kostnader 408274276263233193
Personalkostnader 2 1981 7931 7171 12436576
Av- och nedskrivningar 132––––
Rörelseresultat −307331−10250339
Finansiella poster 097−6400−1
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar 0984–––
Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar –066–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 012001
Resultat efter finansiella poster −307428−16650338
Bokslutsdispositioner 132−11264–––
Förändring av periodiseringsfonder 112−11264–––
Erhållna koncernbidrag 20–––––
Resultat före skatt −175317−10250338
Skatt på årets resultat 1469218142
Årets resultat −189248−10432196

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 1 3621 4039351 036908728
Anläggningstillgångar 759287562769695627
Materiella anläggningstillgångar 43540000
Inventarier, verktyg och installationer 43540000
Finansiella anläggningstillgångar 716233562769695627
Andelar i koncernföretag 100100100100100100
Andra långfristiga fordringar 616133462669595527
Omsättningstillgångar 6031 116373267213100
Kortfristiga fordringar 28546921116420147
Kundfordringar 25045120416419447
Övriga fordringar 5181070
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 3007–––
Kassa och bank 3186481611031254
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 3621 4039351 036908728
Eget kapital 260569321425392373
Bundet eget kapital 100100100100100100
Aktiekapital 100100100100100100
Fritt eget kapital 160469221325292273
Balanserat resultat 349221325292273267
Årets resultat −189248−10432196
Obeskattade reserver 01120646464
Periodiseringsfonder 01120646464
Avsättningar 483242236200164129
Kortfristiga skulder 619481378347288162
Leverantörsskulder 144327142141
Skulder till koncernföretag 02723111111
Skatteskulder 44502152317
Övriga skulder 42139029926321795
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 10108888
Eventualförpliktelser 4830462669595480

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag 120120––––
Medel att disponera ––––292–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-31
Anskaffningsvärde 380380324324324324324
Årets inköp –56–––––
Ackumulerade avskrivningar 337326324324324324324
Årets avskrivningar 112–––––

Om bolaget

Adress
BOX 2129, 429 13 SÄRÖ
Registrerat
1991-03-20
Bransch
Arrangemang av kongresser och mässor

Verksamhet enligt registret

Aktiebolaget ska bedriva produktion, försäljning, uthyrning av mässmontrar och eventmaterial samt tillhandahålla personal för montering och demontering av material och produkter till mässor, utställningar och events.

Bankgironummer

5316-4885
Mezzogruppen Expo Event AB
kontrollerat 2026-10-03

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Västra Götalands län, Göteborg kommun
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-04-21
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget utför monteringar av utställningsmontrar och övrig utrustning vid mässor och utställningar. Bolaget äger 100 % av dotterbolaget Ahpa Expo Möbler AB, 556799-7829. Någon koncernredovisning har ej upprättats då koncernen är en mindre koncern som enligt Årsredovisningslagen 7 kap. § 3 inte behöver upprätta koncernredovisning. Företaget har sitt säte i Västra Götalands län, Göteborg kommun .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202510 kB Öppna
202410 kB Öppna
20239 kB Öppna
20229 kB Öppna
20219 kB Öppna

Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna

Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.

Direkta dotterföretag