Årsredovisning för

Rensby Lantbruk AB

556410-9956

Räkenskapsåret

2020-09-01 - 2021-08-31

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning3
Balansräkning4
Noter6
Underskrifter9

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-02-03. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för Rensby Lantbruk AB, 556410-9956, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2020-09-01 - 2021-08-31.

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Falun, Dalarnas län registrerades år 1990 och bedriver dikoproduktion och uppfödning av ungtjurar samt spannmåls- och vallodling. Körslor samt försäljning av överskottsprodukter förekommer också. Varulagret har värderats till det lägsta av dess anskaffningsvärde och dess nettovärde på balansdagen. Med nettoförsäljningsvärde avses varornas beräknade försäljningspris minskat med försäljningskostnader. Den valda värderingsmetoden innebär att inkurans har beaktats. Djuren har upptagits till skatteverkets årliga utgivna värden.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Spridningen av coronaviruset har inte påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat.

Flerårsöversikt

Belopp i kkr

  2020/2021 2019/2020 2018/2019 2017/2018
Nettoomsättning 2 486 1 541 1 723 1 600
Resultat efter finansiella poster 701 -209 304 21
Soliditet % 31 23 31 30

Förändringar i eget kapital

  Aktiekapital Reservfond Balanserat resultat Årets resultat
Belopp vid årets ingång 195 000 39 000 876 172 -109 298
Balanseras i ny räkning     -109 298 109 298
Årets resultat       244 934
Belopp vid årets utgång 195 000 39 000 766 874 244 934
 

Resultatdisposition

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Belopp i kr

  2020-09-01 - 2021-08-31
Balanserat resultat 766 873
Årets resultat 244 934
Summa 1 011 807

Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

  2020-09-01 - 2021-08-31
Balanseras i ny räkning 1 011 807
Summa 1 011 807
 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2020-09-01 - 2021-08-31 2019-09-01 - 2020-08-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.      
Nettoomsättning   2 485 596 1 541 459
Övriga rörelseintäkter   778 287 838 733
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.   3 263 883 2 380 192
Rörelsekostnader      
Råvaror och förnödenheter   -310 680 -619 725
Övriga externa kostnader   -1 458 691 -1 196 667
Personalkostnader 2 -400 563 -350 007
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar   -373 341 -360 000
Summa rörelsekostnader   -2 543 275 -2 526 399
Rörelseresultat   720 608 -146 207
Finansiella poster      
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar   9 339 1 125
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter   42 5 984
Räntekostnader och liknande resultatposter   -28 602 -70 200
Summa finansiella poster   -19 221 -63 091
Resultat efter finansiella poster   701 387 -209 298
Bokslutsdispositioner      
Förändring av överavskrivningar   -425 000 100 000
Summa bokslutsdispositioner   -425 000 100 000
Resultat före skatt   276 387 -109 298
Skatter      
Skatt på årets resultat   -31 453 0
Årets resultat   244 934 -109 298
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2021-08-31 2020-08-31
TILLGÅNGAR      
Anläggningstillgångar      
Materiella anläggningstillgångar      
Inventarier, verktyg och installationer 3 1 800 221 2 198 354
Summa materiella anläggningstillgångar   1 800 221 2 198 354
Finansiella anläggningstillgångar      
Andelar i koncernföretag 4 9 000 9 000
Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag 5 88 610 74 589
Andra långfristiga värdepappersinnehav 6 71 128 126 128
Summa finansiella anläggningstillgångar   168 738 209 717
Summa anläggningstillgångar   1 968 959 2 408 071
Omsättningstillgångar      
Varulager m.m.      
Råvaror och förnödenheter   1 210 318 321 890
Övriga lagertillgångar   1 570 885 1 331 695
Summa varulager m.m.   2 781 203 1 653 585
Kortfristiga fordringar      
Kundfordringar   0 108 488
Övriga fordringar   194 824 129 051
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter   32 294 -1
Summa kortfristiga fordringar   227 118 237 538
Kortfristiga placeringar      
Övriga kortfristiga placeringar   7 619 7 619
Summa kortfristiga placeringar   7 619 7 619
Kassa och bank      
Kassa och bank   64 939 108 531
Summa kassa och bank   64 939 108 531
Summa omsättningstillgångar   3 080 879 2 007 273
SUMMA TILLGÅNGAR   5 049 838 4 415 344
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2021-08-31 2020-08-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER      
Eget kapital      
Bundet eget kapital      
Aktiekapital   195 000 195 000
Reservfond   39 000 39 000
Summa bundet eget kapital   234 000 234 000
Fritt eget kapital      
Balanserat resultat   766 873 876 172
Årets resultat   244 934 -109 298
Summa fritt eget kapital   1 011 807 766 874
Summa eget kapital   1 245 807 1 000 874
Obeskattade reserver      
Ackumulerade överavskrivningar   425 000 0
Summa obeskattade reserver   425 000 0
Långfristiga skulder      
Övriga skulder till kreditinstitut 7 501 625 98 063
Övriga skulder   1 834 418 1 798 745
Summa långfristiga skulder   2 336 043 1 896 808
Kortfristiga skulder      
Övriga skulder till kreditinstitut   268 560 943 182
Leverantörsskulder   722 774 561 294
Skatteskulder   20 216 1 190
Övriga skulder   16 437 1 997
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter   15 001 9 999
Summa kortfristiga skulder   1 042 988 1 517 662
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   5 049 838 4 415 344
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Avskrivning

Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod. Följande avskrivningstider tillämpas:

Materiella anläggningstillgångar

Följande avskrivningstider tillämpas: År
Maskiner och andra tekniska anläggningar 5-11
Inventarier, verktyg och installationer 5-11

Not 2 Medelantalet anställda

  2020-09-01 - 2021-08-31 2019-09-01 - 2020-08-31
Medelantalet anställda 3 2

Not 3 Inventarier, verktyg och installationer

  2020-09-01 - 2021-08-31 2019-09-01 - 2020-08-31
Ingående anskaffningsvärden 5 827 424 5 362 274
Förändringar av anskaffningsvärden    
Inköp   560 150
Försäljningar/utrangeringar -42 500 -95 000
Utgående anskaffningsvärden 5 784 924 5 827 424
Ingående avskrivningar -3 629 070 -3 359 070
Förändringar av avskrivningar    
Återförda avskrivningar vid försäljningar resp. utrangeringar 17 708 90 000
Årets avskrivningar -373 341 -360 000
Utgående avskrivningar -3 984 703 -3 629 070
Redovisat värde 1 800 221 2 198 354
 

Not 4 Andelar i koncernföretag

  2020-09-01 - 2021-08-31 2019-09-01 - 2020-08-31
Ingående anskaffningsvärden 9 000 9 000
Utgående anskaffningsvärden 9 000 9 000
Redovisat värde 9 000 9 000

Innehav av andelar i koncernföretag

Innehav av andelar i koncernföretag

Dotterföretag Antal andelar Rösträttsandel Redovisat värde
RBR Växtodling AB, 559104-4911, Falun 18 18 9 000

Specifiaktion av bolagets innehav av aktier och andelar i koncernföretag Ägandeandelen av kapitalet avses, vilket även överensstämmer med andelen av rösterna för tatalt antal aktier. Företaget har bedömt att bestämmande inflytande föreligger i RBR Växtodling AB eftersom det finns en överenskommelse med övriga ägare. Överenskommelsen innebär att företaget har rätt att utforma de finansiella och operativa stategierna.

Not 5 Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag

  2020-09-01 - 2021-08-31 2019-09-01 - 2020-08-31
Ingående anskaffningsvärden 74 589 66 509
Förändringar av anskaffningsvärden    
Inköp 14 021 8 080
Utgående anskaffningsvärden 88 610 74 589
Redovisat värde 88 610 74 589

Not 6 Andra långfristiga värdepappersinnehav

  2020-09-01 - 2021-08-31 2019-09-01 - 2020-08-31
Ingående anskaffningsvärden 126 128 126 128
Förändringar av anskaffningsvärden    
Försäljningar -50 000  
Utgående anskaffningsvärden 76 128 126 128
Redovisat värde 76 128 126 128
 

Not 7 Ställda säkerheter

  2020-09-01 - 2021-08-31 2019-09-01 - 2020-08-31
Företagsinteckningar 125 000 125 000
Tillgångar med äganderättsförbehåll 1 123 447 1 376 277
Summa ställda säkerheter 1 248 447 1 501 277