sv SE SEK NORMALFORM 2019-01-01 2019-12-31 true 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'rr')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_0_rb2_id7']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_1_rb2_id7']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 4 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb2_id2']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndraLangfristigaFordringar-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 4 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb2_id2']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndraLangfristigaFordringar-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF Pensionsåtagande Pensionsåtagande 556404-8618 2019-01-01 2019-12-31 556404-8618 2019-12-31 556404-8618 2018-01-01 2018-12-31 556404-8618 2018-12-31 556404-8618 2017-01-01 2017-12-31 556404-8618 2017-12-31 556404-8618 2016-01-01 2016-12-31 556404-8618 2016-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares
1(7)
Årsredovisning
Montage & Solskydd AB
556404-8618

Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2019-01-01 - 2019-12-31.

Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek).

Innehåll Sida
- Förvaltningsberättelse 2
- Resultaträkning 3
- Balansräkning 4
- Noter 6
- Underskrifter 6

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

2 (7)

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

VERKSAMHETEN

Allmänt om verksamheten

Bolaget utför montering av solskydd och tätningsarbeten.

FLERÅRSÖVERSIKT

1901-1912 1801-1812 1701-1712 1601-1612
Nettoomsättning 269 652 447 718 766 791 604 568
Resultat efter finansiella poster -19 525 17 060 -244 391 -128 661
Soliditet % 27 26 24 47
Avkastning på eget kapital % -11 9 -137 -39

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% för att företaget trappat ner på grund av sjukdom.

FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

Aktiekapital Reservfond Balanserat resultat Årets resultat
- Belopp vid årets ingång 100 000 20 000 57 847 10 910
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning 10 910 -10 910
- Årets resultat -13 375
- Belopp vid årets utgång 100 000 20 000 68 757 -13 375

RESULTATDISPOSITION

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Balanserat resultat 68 757
Årets resultat -13 375
Summa 55 382


Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

Balanseras i ny räkning 55 382
Summa 55 382
3 (7)
RESULTATRÄKNING 1
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 269 652 447 718
Övriga rörelseintäkter -12 842 0
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 256 810 447 718
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter -2 850 -12 400
Handelsvaror -136 478 -217 178
Övriga externa kostnader -129 883 -138 446
Personalkostnader 2 -6 682 -54 253
Summa rörelsekostnader -275 893 -422 277
Rörelseresultat -19 083 25 441
Finansiella poster
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter -95 -670
Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar och kortfristiga placeringar 174 0
Räntekostnader och liknande resultatposter -521 -7 711
Summa finansiella poster -442 -8 381
Resultat efter finansiella poster -19 525 17 060
Resultat före skatt -19 525 17 060
Skatter
Skatt på årets resultat 6 150 -6 150
Årets resultat -13 375 10 910
4 (7)
BALANSRÄKNING 1
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 3 0 0
Finansiella anläggningstillgångar
Andra långfristiga fordringar 4 550 000 550 000
Summa finansiella anläggningstillgångar 550 000 550 000
Summa anläggningstillgångar 550 000 550 000
Omsättningstillgångar
Varulager m.m.
Råvaror och förnödenheter 21 112 10 756
Summa varulager m.m. 21 112 10 756
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 0 16 000
Summa kortfristiga fordringar 0 16 000
Kortfristiga placeringar
Övriga kortfristiga placeringar 312 138
Summa kortfristiga placeringar 312 138
Kassa och bank
Kassa och bank 80 920 136 013
Summa kassa och bank 80 920 136 013
Summa omsättningstillgångar 102 344 162 907
SUMMA TILLGÅNGAR 652 344 712 907
5 (7)
BALANSRÄKNING
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 100 000 100 000
Reservfond 20 000 20 000
Summa bundet eget kapital 120 000 120 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 68 757 57 847
Årets resultat -13 375 10 910
Summa fritt eget kapital 55 382 68 757
Summa eget kapital 175 382 188 757
Långfristiga skulder
Övriga skulder 476 979 487 174
Summa långfristiga skulder 476 979 487 174
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 0 2 960
Skatteskulder -65 736 -59 586
Övriga skulder 65 719 93 602
Summa kortfristiga skulder -17 36 976
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 652 344 712 907
6 (7)

NOTER

Not1Redovisningsprinciper

Enligt BFNAR 2016:10

Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).

Fordringar har upptagits till de belopp varmed de beräknas inflyta.

Övriga tillgångar och skulder har upptagits till anskaffningsvärden där inget annat anges.


Intäktsredovisning
Inkomsten redovisas till verkligt värde av vad företaget fått eller kommer att få. Det innebär att företaget redovisar
inkomsten till nominellt värde (fakturabelopp) om företaget får ersättning i likvida medel direkt vid leveransen. Avdrag
görs för lämnade rabatter.

Materiella anläggningstillgångar

Immateriella och materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade
avskrivningar enligt plan och eventuella nedskrivningar.

Procent År
Inventarier, verktyg och installationer 20 5

Not2Medelantalet anställda 2019-12-31 2018-12-31
Medelantalet anställda 1 1

Not3Inventarier, verktyg och installationer 2019-12-31 2018-12-31
Ingående anskaffningsvärden 306 206 306 206
Utgående anskaffningsvärden 306 206 306 206
Ingående avskrivningar -306 206 -306 206
Utgående avskrivningar -306 206 -306 206

Not4Andra långfristiga fordringar 2019-12-31 2018-12-31
Ingående anskaffningsvärden 550 000 550 000
Utgående anskaffningsvärden 550 000 550 000

Not5Eventualförpliktelser 2019-12-31 2018-12-31
Pensionsåtagande 550 000 550 000

Not6Ställda säkerheter 2019-12-31 2018-12-31
Företagsinteckningar 50 000 50 000
Summa ställda säkerheter 50 000 50 000