Genomsyn

Start › Stockholms län › Stockholm

Press Art i Stockholm Aktiebolag

556404-1415AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-09-01 – 2025-08-31

Omsättning 2025
252 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−272 tkr
Årets resultat 2025
−272 tkr
Eget kapital 2025
107 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 252 tkr252 tkr20242024: 251 tkr251 tkr20232023: 375 tkr375 tkr20222022: 805 tkr805 tkr20212021: 562 tkr562 tkr20202020: 409 tkr409 tkr20192019: 431 tkr431 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 252251375812562
Nettoomsättning 252251375805562
Övriga rörelseintäkter 0–070
Rörelsekostnader 360225608557522
Handelsvaror 353130023
Övriga externa kostnader 9880121102109
Personalkostnader 227114456455390
Rörelseresultat −10826−23325539
Finansiella poster −165−1−1−10
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 2600––
Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar 190––––
Räntekostnader och liknande resultatposter 01110
Resultat efter finansiella poster −27225−23325439
Bokslutsdispositioner –050−500
Förändring av periodiseringsfonder –050−500
Resultat före skatt −27225−18320439
Skatt på årets resultat ––0330
Årets resultat −27225−18317139

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 188236211648405
Anläggningstillgångar 100000
Materiella anläggningstillgångar 00000
Inventarier, verktyg och installationer 00000
Finansiella anläggningstillgångar 10––––
Andra långfristiga värdepappersinnehav 10––––
Omsättningstillgångar 178236211648405
Kortfristiga fordringar 14079238384
Kundfordringar 246508083
Övriga fordringar 1085030
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 8923––
Kortfristiga placeringar 1392929292
Övriga kortfristiga placeringar 1392929292
Kassa och bank 256596472230
EGET KAPITAL OCH SKULDER 188236211648405
Eget kapital 107179154538366
Bundet eget kapital 120120120120120
Aktiekapital 100100100100100
Reservfond 2020202020
Fritt eget kapital −135934418246
Balanserat resultat 25934218246207
Årets resultat −27225−18317139
Obeskattade reserver ––0500
Periodiseringsfonder ––0500
Kortfristiga skulder 8257576039
Leverantörsskulder 104602
Skatteskulder 0032330
Övriga skulder 6545122030
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 77777
Ställda säkerheter ––150150150
Företagsinteckningar ––150150150

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20252024202320222021
Styrelsens förslag –––200–

ÄgarfinansieringBelopp i tkr

Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.

Post20252024202320222021
Tillfört aktieägartillskott 200––––

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2025-08-312024-08-31
Anskaffningsvärde 2000
Årets inköp 200–
Ackumulerade nedskrivningar 1900
Årets nedskrivningar 1900
Återförda nedskrivningar –0

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312021-08-312020-08-31
Anskaffningsvärde 343434343434
Ackumulerade avskrivningar 343434343434

Om bolaget

Adress
ROSENLUNDSGATAN 14, 118 53 STOCKHOLM
Registrerat
1990-08-30
Bransch
Litterärt skapande och musikkomposition

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall driva journalistisk verksamhet, konsultverksamhet på mediaområdet jämte därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5681-5111
PRESS ART I STOCKHOLM AB
kontrollerat 2026-10-03

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Stockholm
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-02-27
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver journalistisk verksamhet samt konsultverksamhet på mediaområdet. Företaget har sitt säte i Stockholm .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20229 kB Öppna