RGB Revision AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 9 | 6 | 6 | 9 | 9 | 7 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 3 | 1 | 1 | 3 | 4 | 7 | 2 |
| Personalkostnader | 5 | 6 | 6 | 6 | 5 | – | – |
| Rörelseresultat | −9 | −6 | −6 | −9 | −9 | −7 | −2 |
| Finansiella poster | −5 | 10 | 21 | 23 | 32 | 90 | 260 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 45 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 22 | 29 | 0 | 196 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −5 | 10 | 25 | 2 | 3 | 90 | 18 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −13 | 4 | 15 | 15 | 23 | 83 | 258 |
| Resultat före skatt | −13 | 4 | 15 | 15 | 23 | 83 | 258 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 1 | 3 | 3 | 6 | 16 | 46 |
| Årets resultat | −13 | 3 | 12 | 12 | 17 | 67 | 212 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 685 | 3 398 | 3 470 | 3 511 | 3 494 | 3 840 | 3 784 |
| Anläggningstillgångar | 31 | 31 | 31 | 38 | 38 | 37 | 32 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 31 | 31 | 31 | 38 | 38 | 37 | 32 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 31 | 31 | 31 | 38 | 38 | 37 | 32 |
| Omsättningstillgångar | 2 654 | 3 367 | 3 440 | 3 473 | 3 455 | 3 803 | 3 752 |
| Kortfristiga fordringar | 19 | 26 | 43 | 43 | 40 | – | – |
| Övriga fordringar | 19 | 19 | 43 | 43 | 40 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 7 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 1 831 | 1 894 | 1 993 | 2 724 | 2 712 | 2 754 | 2 512 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 1 831 | 1 894 | 1 993 | 2 724 | 2 712 | 2 754 | 2 512 |
| Kassa och bank | 805 | 1 446 | 1 403 | 705 | 703 | 1 049 | 1 240 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 685 | 3 398 | 3 470 | 3 511 | 3 494 | 3 840 | 3 784 |
| Eget kapital | 2 677 | 2 990 | 2 987 | 2 975 | 2 964 | 3 129 | 3 240 |
| Bundet eget kapital | 122 | 122 | 122 | 122 | 122 | 122 | 122 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 |
| Fritt eget kapital | 2 556 | 2 869 | 2 866 | 2 854 | 2 842 | 3 008 | 3 118 |
| Balanserat resultat | 2 569 | 2 866 | 2 854 | 2 842 | 2 825 | 2 941 | 2 906 |
| Årets resultat | −13 | 3 | 12 | 12 | 17 | 67 | 212 |
| Kortfristiga skulder | 8 | 408 | 483 | 536 | 530 | 711 | 544 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 21 | 37 |
| Övriga skulder | 8 | 408 | 483 | 536 | 530 | 690 | 508 |
| Eventualförpliktelser | 319 | 307 | 295 | 283 | 271 | 255 | 247 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 300 | 0 | 0 | – | 183 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 300 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 842 | 3 008 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 31 | 31 | 31 | 38 | 38 | 37 | 32 | 32 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 1 | 5 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 7 | 0 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- DRAPAVÄGEN 14, 224 74 LUND
- Registrerat
- 1990-05-02
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva revisionsbyrå och företagsekonomiska konsultationer samt idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-23
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Lund bedriver förvaltning av bolagets tillgångar.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.