Genomsyn

Start › Norrbottens län › Junosuando

Fors El Aktiebolag

556381-5991AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-05-01 – 2026-04-30

Omsättning 2026
2,0 mkr
Resultat efter fin. poster 2026
82 tkr
Årets resultat 2026
46 tkr
Eget kapital 2026
278 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20262026: 2,0 mkr2,0 mkr20252025: 2,2 mkr2,2 mkr20242024: 1,9 mkr1,9 mkr20232023: 2,6 mkr2,6 mkr20222022: 2,6 mkr2,6 mkr20212021: 3,3 mkr3,3 mkr20202020: 2,1 mkr2,1 mkr20192019: 4,3 mkr4,3 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202620252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 9732 2041 8792 7322 5903 289
Nettoomsättning 1 9732 2041 8792 5772 5903 289
Övriga rörelseintäkter ––0154––
Rörelsekostnader 1 8912 1401 9592 5222 4743 196
Råvaror och förnödenheter 1 1891 3971 2551 7781 7522 206
Övriga externa kostnader 291336307385342389
Personalkostnader 397397391357368587
Av- och nedskrivningar 1410631114
Rörelseresultat 8164−8020911793
Finansiella poster 000−100
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 011000
Räntekostnader och liknande resultatposter 010200
Resultat efter finansiella poster 8264−8020811793
Bokslutsdispositioner −24194−53710
Förändring av periodiseringsfonder −190102−52710
Förändring av överavskrivningar −51−8−1––
Resultat före skatt 58651415518893
Skatt på årets resultat 12144324121
Årets resultat 46511012214772

BalansräkningBelopp i tkr

Post202620252024202320222021
TILLGÅNGAR 7618027299128281 005
Anläggningstillgångar 603949212435
Materiella anläggningstillgångar 502939111425
Maskiner och andra tekniska anläggningar 172431000
Inventarier, verktyg och installationer 3258111425
Finansiella anläggningstillgångar 101010101010
Andelar i intresseföretag 101010101010
Omsättningstillgångar 701763680891804970
Varulager m.m. 323331377413401275
Råvaror och förnödenheter 323331377413401275
Kortfristiga fordringar 268279201366225365
Kundfordringar 20118712277160134
Övriga fordringar 5554711893154
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1238810034176
Kassa och bank 111153102111178330
EGET KAPITAL OCH SKULDER 7618027299128281 005
Eget kapital 278332281271299302
Bundet eget kapital 112112112112112112
Aktiekapital 100100100100100100
Reservfond 121212121212
Fritt eget kapital 166220169159187190
Balanserat resultat 1201691593740118
Årets resultat 46511012214772
Obeskattade reserver 328910350121
Periodiseringsfonder 19–010250121
Ackumulerade överavskrivningar 13891––
Kortfristiga skulder 450462439537479582
Leverantörsskulder 13313616310192318
Skatteskulder –––036
Övriga skulder 248243200266305155
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 70837517080103
Ställda säkerheter 400400400400400400
Företagsinteckningar 400400400400400400

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202620252024202320222021
Styrelsens förslag 100100––150–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-302021-04-302020-04-30
Anskaffningsvärde 155121121121121161167
Årets inköp 35––––2–
Försäljningar och utrangeringar ––––408–
Ackumulerade avskrivningar 123116113110107136129
Årets avskrivningar 73331114–
Återförda avskrivningar ––––408–

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-302021-04-302020-04-30
Anskaffningsvärde 85858552525252
Årets inköp ––33––––
Ackumulerade avskrivningar 68615552525252
Årets avskrivningar 773––––

Om bolaget

Adress
BOX 139, 980 62 JUNOSUANDO
Registrerat
1989-12-13
Bransch
Elinstallationer

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva elinstallationer och försäljning av elmaterial ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

800-4277
FORS EL AB
kontrollerat 2026-10-03

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Säte
Junosuando, Pajala kommun
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-08-25
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver elinstallationer och försäljning av elmaterial samt en butik med div elprodukter. Företaget har sitt säte i Junosuando, Pajala kommun .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202610 kB Öppna
202510 kB Öppna
202410 kB Öppna
202310 kB Öppna
202210 kB Öppna