Start › Västra Götalands län › Borås
Olof Händén Studio Aktiebolag
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 562 | 598 | 354 | 532 | 600 | 1 019 | 1 303 | 1 569 | 2 313 |
| Nettoomsättning | 562 | 598 | 354 | 479 | 439 | 669 | 1 302 | 1 525 | 2 313 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 53 | 161 | 350 | 0 | 44 | 0 |
| Rörelsekostnader | 883 | 840 | 529 | 493 | 730 | 967 | 1 258 | 1 647 | 1 757 |
| Råvaror och förnödenheter | 25 | – | – | – | – | – | 164 | 158 | 90 |
| Handelsvaror | – | 9 | 0 | 26 | 5 | 97 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 290 | 217 | 165 | 200 | 277 | 322 | 451 | 793 | 725 |
| Personalkostnader | 545 | 602 | 357 | 255 | 392 | 486 | 556 | 596 | 807 |
| Av- och nedskrivningar | 24 | 12 | 7 | 12 | 55 | 62 | 87 | 100 | 134 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Rörelseresultat | −322 | −241 | −175 | 38 | −129 | 52 | 45 | −78 | 555 |
| Finansiella poster | 68 | 35 | 100 | −132 | 64 | −68 | −42 | −22 | 0 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 3 | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 67 | – | – | 0 | 62 | −64 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 2 | 0 | – | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −33 | −99 | 132 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 43 | 22 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −254 | −207 | −74 | −94 | −65 | −15 | 3 | −100 | 555 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 127 | 159 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 127 | 159 | 0 |
| Resultat före skatt | −254 | −207 | −74 | −94 | −65 | −15 | 130 | 59 | 555 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | −26 | 43 | 37 | 22 | 135 |
| Årets resultat | −254 | −207 | −74 | −94 | −39 | −59 | 93 | 37 | 420 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 702 | 945 | 1 154 | 1 242 | 1 289 | 1 482 | 3 488 | 3 608 | 2 301 |
| Anläggningstillgångar | 580 | 747 | 868 | 851 | 981 | 1 031 | 3 069 | 3 241 | 954 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 |
| Materiella anläggningstillgångar | 83 | 106 | 17 | 24 | 36 | 92 | 2 534 | 2 586 | 204 |
| Byggnader och mark | – | – | – | – | 12 | 12 | 2 387 | 2 424 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 71 | 106 | 17 | 24 | 25 | 80 | 147 | 162 | 204 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 12 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 480 | 624 | 835 | 811 | 928 | 923 | 518 | 638 | 733 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 480 | 624 | 835 | 811 | 928 | 923 | 518 | 638 | 733 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | – | – | – | 638 | 733 |
| Omsättningstillgångar | 122 | 199 | 286 | 390 | 309 | 450 | 419 | 367 | 1 347 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | – | 0 | 48 | 0 |
| Förskott till leverantörer | – | – | – | – | – | – | 0 | 48 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 82 | 61 | 216 | 193 | 145 | 127 | 339 | 227 | 421 |
| Kundfordringar | 53 | 5 | 133 | 94 | 99 | 57 | 179 | 133 | 380 |
| Övriga fordringar | 29 | 48 | 83 | 92 | 25 | 15 | 105 | 8 | 8 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 8 | 0 | 6 | 20 | 55 | 55 | 86 | 33 |
| Kassa och bank | 40 | 138 | 70 | 198 | 163 | 324 | 80 | 92 | 926 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 702 | 945 | 1 154 | 1 242 | 1 289 | 1 482 | 3 488 | 3 608 | 2 301 |
| Eget kapital | 489 | 743 | 1 009 | 1 133 | 1 227 | 1 266 | 1 325 | 1 392 | 1 555 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 369 | 623 | 889 | 1 013 | 1 107 | 1 146 | 1 205 | 1 272 | 1 435 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Balanserat resultat | 623 | 829 | 963 | 1 107 | 1 146 | 1 205 | 1 112 | 1 235 | 1 015 |
| Årets resultat | −254 | −207 | −74 | −94 | −39 | −59 | 93 | 37 | 420 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 0 | 127 | 286 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 127 | 286 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 716 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 716 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 213 | 203 | 145 | 109 | 62 | 215 | 2 163 | 373 | 460 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | 0 | 1 716 | 35 | 0 |
| Leverantörsskulder | 32 | 26 | 12 | 8 | 12 | 0 | 85 | 75 | 152 |
| Skatteskulder | 5 | 4 | – | – | −51 | 45 | 16 | 130 | 116 |
| Övriga skulder | 176 | 172 | 133 | 100 | 102 | 170 | 334 | 112 | 179 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 12 | 21 | 13 |
| Ställda säkerheter | – | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 1 913 | 1 913 | 150 |
| Företagsinteckningar | – | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Fastighetsinteckningar | – | – | – | – | – | 0 | 1 763 | 1 763 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | 60 | 50 | – | – | – | 160 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 107 | 1 146 | 1 205 | 1 272 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
2026 Får in några bra kunder och minskar även utgifterna ,2026 ser bra ut och blir ett 0 resultat.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsökningen mot föregående år förklaras av att bolaget har haft större uppdrag under 2024.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat till följd av andra åtaganden hos företagsledaren.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Avtal om försäljning av företagets fastighet har skrivits. Överlåtelse sker under våren 2020.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 480 | 624 | 868 | 943 | 928 | 923 | 518 | 638 | 733 | 735 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 20 | 75 | 53 | 933 | – | – | 733 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 144 | 244 | 95 | 60 | 48 | 518 | 120 | 95 | 735 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 33 | 132 | 0 | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 132 | 0 | – | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | 20 | 75 | 53 | – | – | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 2 456 | 2 456 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 2 456 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 456 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 69 | 31 | – |
| Årets avskrivningar | 6 | 37 | 31 | – |
| Återförda avskrivningar | 75 | – | – | – |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 031 | 931 | 841 | 841 | 841 | 841 | 1 051 | 1 015 | 990 | 774 |
| Årets inköp | 100 | 101 | 0 | – | – | – | 35 | 26 | 216 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 210 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 959 | 836 | 824 | 817 | 805 | 749 | 904 | 854 | 786 | 652 |
| Årets avskrivningar | 124 | 12 | 7 | 12 | 55 | 55 | 50 | 68 | 134 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | – | 210 | – | – | – | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 12 | 12 |
Om bolaget
- Adress
- PARKDALSGATAN 5 A, 504 61 BORÅS
- Registrerat
- 1989-12-04
- Bransch
- Fotoverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva fotograferingsverksamhet, reklamproduktion inom reklambranschen, musikproduktion för film, tillverkning av möbler ,setdesign och finsnickeri även handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5958-3757
- OLOF HÄNDEN STUDIO AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-23
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget har 2 st huvudsysslor den verksamhet som alltid funnits är reklam fotografering sen 2024 driver bolaget också ett möbelsnickeri som hjälper både företag och privatpersoner. Bolagets säte är i Borås. Bolaget har några fasta bra kunder för fotograferingen och jobbar åt att hitta några fasta återkommande kunder på snickeriet. Snickeriet är nytt och har investerat i maskiner det är svårt att få ekonomi i det än men det ser betydligt bättre ut 2026 och hoppas få ett + - 0 resultat.
Väsentliga händelser
Okt 2024 startade jag snickeriet som jag delar med en annan firma och investerade i några dyrare maskiner. 2025 forsatte jag att förbättra snickeriet och utgifterna blir ganska höga under året.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.