Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma2026-06-24.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
2 (8)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet omfattar lokalvårdsarbeten, byggstädningar samt rengöring och sanering av byggmaskiner m.m.
För ytterligare information om företaget hänvisas till vår hemsida: www.optimalrenmiljo.se
Företaget har sitt säte i Vårgårda.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Årets förlust beror på en fortsatt nedgång av städningar och sanering av byggmaskiner. Styrelsen har även i år arbetat
aktivt med löpande åtgärder, men som inte lyckats kompenserar för tappad omsättning.
Kontrollbalansräkning har upprättats per den 31 maj 2025 som underlag för kontrollstämma enligt ABL 25:16.
Kontrollbalansräkningen utvisar att det egna kapitalet fortsatt är förbrukat.
Bolaget inledde en företagsrekonstruktion 2025-08-15. Under rekonstruktionen har bolaget vidtagit åtgärder för att
minska sina kostnader och anpassa verksamheten för att kunna vända resultatutvecklingen. Den 1 april 2026 fastställdes
rekonstruktionsplanen.
FLERÅRSÖVERSIKT
2501-2512
2401-2412
2301-2312
2201-2212
Nettoomsättning
11 932 748
13 454 696
15 874 492
14 150 741
Resultat efter finansiella poster
-1 305 137
-920 413
-219 732
3 914
Soliditet %
-48
-14
2
8
Nyckeltalsdefinitioner
Nedan definieras nyckeltalen i förvaltningsberättelsens flerårsöversikt.
Soliditet = Justerat eget kapital / Totalt kapital
Kommentar: Justerat eget kapital beräknas som eget kapital plus 79,4 % av obeskattade reserver.
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Balanserat resultat
Årets resultat
Totalt
- Belopp vid årets ingång
100 000
394 835
-920 413
-425 578
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning
-920 413
920 413
0
- Årets resultat
-1 305 137
-1 305 137
- Belopp vid årets utgång
100 000
-525 578
-1 305 137
-1 730 715
3 (8)
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
-525 578
Årets resultat
-1 305 137
Summa
-1 830 715
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Balanseras i ny räkning
-1 830 715
Summa
-1 830 715
Bolagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med tilläggsupplysningar.
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Nedan finns nyttjandeperioderna angivna för företagets materiella anläggningstillgångar.
År
Inventarier, verktyg och installationer
5-7
Förbättringsutgifter på annans fastighet
20
Not2Medelantalet anställda
2025-12-31
2024-12-31
Medelantalet anställda
19
21
Not3Inventarier, verktyg och installationer
2025-12-31
2024-12-31
Ingående anskaffningsvärden
546 381
526 471
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp
-
27 479
Försäljningar/utrangeringar
-9 756
-7 569
Utgående anskaffningsvärden
536 625
546 381
Ingående avskrivningar
-386 437
-323 081
Förändringar av avskrivningar
Försäljningar/utrangeringar
6 214
2 897
Årets avskrivningar
-67 492
-66 253
Utgående avskrivningar
-447 715
-386 437
Redovisat värde
88 910
159 944
Not4Förbättringsutgifter på annans fastighet
2025-12-31
2024-12-31
Ingående anskaffningsvärden
748 269
748 269
Förändringar av anskaffningsvärden
Försäljningar/utrangeringar
-132 615
-
Utgående anskaffningsvärden
615 654
748 269
Ingående avskrivningar
-235 213
-197 801
Förändringar av avskrivningar
Försäljningar/utrangeringar
30 943
-
Årets avskrivningar
-36 861
-37 412
Utgående avskrivningar
-241 131
-235 213
Redovisat värde
374 523
513 056
8 (8)
Not5Ställda säkerheter
2025-12-31
2024-12-31
Företagsinteckningar
200 000
200 000
Summa ställda säkerheter
200 000
200 000
Not6Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Under inledningen av året fortsatte rekonstruktionen där bolaget kunnat minska sina kostnader och omstrukturera sina
skulder. Den 1 april 2026 fastställde Tingsrätten rekonstruktionsplanen för bolaget.
Bolaget ser att städningar kopplade till byggverksamhet och sanering av byggmaskiner börjat öka men totalt sett har
den negativa utvecklingen fortsatt under inledningen av året och det egna kapitalet är fortsatt förbrukat. Styrelsen
fortsätter med arbetet som påbörjades under rekonstruktionen.