Start › Stockholms län › Täby
Birkebro Konsult Aktiebolag
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 496 | 2 749 | 2 398 | 2 534 | 2 424 | 2 289 | 2 636 |
| Nettoomsättning | 5 | 2 148 | 2 356 | 2 450 | 2 400 | 2 219 | 2 552 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | 0 | −40 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 2 491 | 601 | 42 | 84 | 64 | 70 | 84 |
| Rörelsekostnader | 468 | 1 730 | 2 099 | 2 069 | 2 104 | 2 030 | 2 280 |
| Handelsvaror | 0 | 99 | – | 0 | 10 | 16 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 468 | 271 | 550 | 471 | 448 | 389 | 504 |
| Personalkostnader | 0 | 1 185 | 1 359 | 1 399 | 1 448 | 1 430 | 1 590 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 165 | 190 | 199 | 199 | 194 | 185 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 9 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 2 028 | 1 020 | 299 | 465 | 320 | 259 | 356 |
| Finansiella poster | 6 | −83 | −56 | −21 | −15 | −19 | −16 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 6 | 6 | 4 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 89 | 61 | 21 | 15 | 19 | 16 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 034 | 937 | 242 | 444 | 305 | 239 | 340 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 161 | 72 | 64 | 24 | −145 |
| Förändring av överavskrivningar | – | 0 | 161 | 72 | 64 | 24 | −145 |
| Resultat före skatt | 2 034 | 937 | 403 | 516 | 369 | 264 | 195 |
| Skatt på årets resultat | 419 | 193 | 83 | 108 | 76 | 57 | 43 |
| Årets resultat | 1 615 | 744 | 320 | 409 | 293 | 207 | 152 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 933 | 2 580 | 2 788 | 3 096 | 3 290 | 3 381 | 3 818 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 2 009 | 2 184 | 2 374 | 2 572 | 2 771 | 2 939 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 2 009 | 2 184 | 2 374 | 2 572 | 2 771 | 2 939 |
| Byggnader och mark | 0 | 1 991 | 2 076 | 2 161 | 2 246 | 2 331 | 2 416 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 19 | 74 | 130 | 186 | 241 | 297 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 29 | 78 | 135 | 193 | 221 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Omsättningstillgångar | 2 933 | 571 | 604 | 722 | 718 | 610 | 878 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | 0 | 40 | 40 |
| Kortfristiga fordringar | 36 | 0 | 236 | 231 | 218 | 254 | 259 |
| Övriga fordringar | 36 | 0 | 86 | 92 | 77 | 110 | 90 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 149 | 139 | 142 | 144 | 169 |
| Kassa och bank | 2 896 | 571 | 369 | 491 | 499 | 316 | 580 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 933 | 2 580 | 2 788 | 3 096 | 3 290 | 3 381 | 3 818 |
| Eget kapital | 2 425 | 1 210 | 866 | 946 | 937 | 845 | 1 038 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 2 305 | 1 090 | 746 | 826 | 817 | 725 | 918 |
| Balanserat resultat | 690 | 426 | 426 | 417 | 525 | 518 | 766 |
| Årets resultat | 1 615 | 1 064 | 320 | 409 | 293 | 207 | 152 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 161 | 234 | 297 | 322 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | 0 | 161 | 234 | 297 | 322 |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 258 | 1 759 | 1 748 | 1 879 | 2 005 | 2 184 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 0 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Övriga skulder | 0 | 1 258 | 1 759 | 748 | 879 | 1 005 | 1 184 |
| Kortfristiga skulder | 507 | 113 | 163 | 241 | 239 | 234 | 275 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 13 | 11 | 7 | 6 | 19 |
| Skatteskulder | 456 | 50 | 88 | 94 | 103 | 105 | 52 |
| Övriga skulder | 0 | 13 | 18 | 18 | 14 | 17 | 65 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 51 | 49 | 44 | 119 | 116 | 105 | 138 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 |
| Fastighetsinteckningar | 0 | 0 | 0 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 200 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 817 | 725 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med 99% från föregående år (från 2 148 tkr år 2024 till 5 tkr år 2025). Orsaken är att läkarpraktiken har överlåtits och uppfödningen av islandshästar har upphört. Fastigheten som praktiken bedrevs i har sålts under år 2025.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Utbrottet av pandemin COVID-19 pågår efter räkenskapsårets slut. Styrelsen följer utvecklingen och Folkhälsomyndighetens rekommendationer.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Utbrottet av pandemin COVID-19 pågår efter räkenskapsårets slut. Styrelsen följer utvecklingen och Folkhälsomyndighetens rekommendationer.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 3 250 | 3 250 | 3 250 | 3 250 | 3 250 | 3 250 | 3 250 |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 250 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 1 260 | 1 175 | 1 089 | 1 004 | 919 | 834 | 749 |
| Årets avskrivningar | 0 | 85 | 85 | 85 | 85 | 85 | 85 | – |
| Återförda avskrivningar | 1 260 | – | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 1 824 | 1 824 | 1 824 | 1 824 | 1 798 | 1 618 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 26 | 180 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 1 824 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 1 796 | 1 747 | 1 689 | 1 631 | 1 601 | 1 533 |
| Årets avskrivningar | – | – | 49 | 58 | 58 | 30 | 68 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 1 796 | – | – | – | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 587 | 587 | 587 | 587 | 587 | 587 | 587 |
| Försäljningar och utrangeringar | 587 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 569 | 513 | 457 | 401 | 346 | 290 | 234 |
| Årets avskrivningar | – | 56 | 56 | 56 | 56 | 56 | 56 | – |
| Återförda avskrivningar | 569 | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KANSLIHUSGRÄND 5, 183 68 TÄBY
- Registrerat
- 1989-07-13
- Bransch
- Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva Öron-Näsa-Hals Läkarmottagning, uthyrning av stugor, avel och uppfödning av hästar samt fastighetsförvaltning, handel med värdepapper jämte därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5480-8530
- BIRKEBRO KONSULT AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Sunne
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-08
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Sunne .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Läkarpraktiken är överlåten och näringsfastigheten har sålts under året. Bolaget är vilande fr.o.m. 2025.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.