NIAB Partner Sverige AB
556364-62891 (8)
Årsredovisning
NIAB Partner Sverige AB
Organisationsnummer:
556364-6289
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-05-13.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
NIAB Partner Sverige AB
556364-62892 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Bolagets rörelse omfattar uppdragsverksamhet inom fastighetsbranschen samt handel med värdepapper.
NIAB Partner Sverige AB är moderbolag till Bruksforsen Förvaltning AB, 556250-3863.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 188 | 171 | 175 | -29 |
| Soliditet (%) | | 71,5 | 73,0 | 76,1 | 77,8 |
| Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Reservfond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 20 000 | 95 530 | 171 175 | 386 705 |
| Utdelning | | | -195 250 | | -195 250 |
| Balanseras i ny räkning | | | 171 175 | -171 175 | 0 |
| Årets resultat | | | | 188 147 | 188 147 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 20 000 | 71 455 | 188 147 | 379 602 |
NIAB Partner Sverige AB
556364-62893 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 71 455 | | | |
| Årets resultat | | 188 147 | | | |
| Medel att disponera | | 259 602 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 204 325 | | | |
| Summa utdelning | | 204 325 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 55 277 | | | |
| Summa | | 259 602 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
NIAB Partner Sverige AB
556364-62894 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-01 |
| | | 1 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -31 899 | -28 828 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -31 899 | -28 828 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -31 899 | -28 828 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 220 000 | 200 000 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 47 | 3 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -1 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | 220 046 | 200 003 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 188 147 | 171 175 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 188 147 | 171 175 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 188 147 | 171 175 |
NIAB Partner Sverige AB
556364-62895 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | | | 2 | 23 000 | 23 000 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 23 000 | 23 000 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 3 | 500 000 | 500 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 500 000 | 500 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 523 000 | 523 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 3 604 | 4 332 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 3 604 | 4 332 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 4 490 | 2 486 |
| Summa kassa och bank | | | | 4 490 | 2 486 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 8 094 | 6 818 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 531 094 | 529 818 |
NIAB Partner Sverige AB
556364-62896 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Reservfond | | | | 20 000 | 20 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 120 000 | 120 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 71 455 | 95 530 |
| Årets resultat | | | | 188 147 | 171 175 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 259 602 | 266 705 |
| Summa eget kapital | | | | 379 602 | 386 705 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 3 344 | 3 215 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 35 733 | 139 733 |
| Övriga skulder | | | | 112 415 | 165 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 151 492 | 143 113 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 4 | 531 094 | 529 818 |
| | | | | |
NIAB Partner Sverige AB
556364-62897 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Övriga materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 23 000 | 23 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 23 000 | 23 000 |
| | | | | |
| Utgående avskrivningar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 23 000 | 23 000 |
I inventarievärdet ingår konstinventarier med 23 000 kr, vilka ej avskrivits.
|
| | | | | |
| Not 3. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 500 000 | 500 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 500 000 | 500 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 500 000 | 500 000 |
| Bruksforsen Förvaltning AB, org nr 556250-3853 |
| | | | | |
| Not 4. Rapport om årsredovisningen Not Rapport om årsredovisningenANNUAL_REPORT |
Rapport om årsredovisningen enligt Rex - Svensk standard för redovisningsuppdrag har upprättats av Srf Auktoriserad Redovisningskonsult: Jennifer Mertanen, Intromedia Digital AB
|