Nybri Aktiebolag
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 1 195 | 2 592 | 2 369 | 1 761 | 1 850 | 1 531 | 1 694 |
| Nettoomsättning | 0 | 1 051 | 2 580 | 2 337 | 1 760 | 1 804 | 1 356 | 1 626 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | – | 0 | −112 | 37 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 144 | 12 | 32 | 1 | 46 | 287 | 30 |
| Rörelsekostnader | 7 | 1 602 | 2 262 | 1 839 | 1 678 | 1 754 | 1 565 | 1 669 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 426 | 957 | 740 | 712 | 867 | 553 | 430 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 454 | 386 | 331 | 283 | 270 | 266 | 399 |
| Personalkostnader | 3 | 286 | 679 | 597 | 464 | 389 | 447 | 609 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 102 | 185 | 127 | 219 | 205 | 91 | 142 |
| Övriga rörelsekostnader | 3 | 333 | 56 | 44 | 0 | 23 | 208 | 89 |
| Rörelseresultat | −7 | −407 | 330 | 530 | 83 | 96 | −35 | 24 |
| Finansiella poster | −1 | −30 | −41 | −24 | −32 | −23 | −19 | −15 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | −28 | −36 | −17 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | −3 | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 2 | 2 | 7 | 17 | 20 | 19 | 15 |
| Resultat efter finansiella poster | −8 | −436 | 289 | 506 | 51 | 73 | −53 | 10 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 210 | −51 | −159 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 84 | −84 | – | – | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 126 | 33 | −159 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −8 | −227 | 239 | 347 | 51 | 73 | −53 | 10 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 52 | 55 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −8 | −227 | 187 | 291 | 51 | 73 | −53 | 10 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 116 | 259 | 1 427 | 1 343 | 1 073 | 1 185 | 1 410 | 1 264 |
| Anläggningstillgångar | 43 | 36 | 633 | 876 | 756 | 791 | 965 | 640 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 610 | 856 | 753 | 788 | 965 | 640 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 610 | 856 | 753 | 788 | 965 | 449 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | – | – | – | – | – | – | 0 | 191 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 347 | 227 | 226 | 24 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 43 | 36 | 23 | 20 | 3 | 3 | – | – |
| Ägarintressen i övriga företag | 43 | 36 | 23 | 20 | 3 | 3 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 72 | 223 | 793 | 467 | 318 | 394 | 445 | 623 |
| Varulager m.m. | – | 0 | 152 | – | – | 0 | 51 | 157 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 152 | – | – | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 0 | 7 |
| Kortfristiga fordringar | 47 | 5 | 548 | 410 | 260 | 320 | 200 | 212 |
| Kundfordringar | – | 0 | 451 | 0 | 260 | 263 | 157 | 187 |
| Övriga fordringar | 47 | 5 | 0 | – | 0 | 2 | 25 | 25 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 98 | 410 | 0 | 55 | 19 | 0 |
| Kassa och bank | 25 | 218 | 93 | 58 | 58 | 74 | 194 | 254 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 116 | 259 | 1 427 | 1 343 | 1 073 | 1 185 | 1 410 | 1 264 |
| Eget kapital | 97 | 197 | 773 | 586 | 295 | 244 | 171 | 225 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −4 | 97 | 673 | 486 | 195 | 144 | 71 | 124 |
| Balanserat resultat | 5 | 323 | 486 | 195 | 144 | 71 | 124 | 115 |
| Årets resultat | −8 | −227 | 187 | 291 | 51 | 73 | −53 | 10 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 210 | 159 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 84 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | 0 | 126 | 159 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 13 | 112 | 381 | 534 | 688 | 672 | 727 |
| Övriga skulder | 0 | 13 | 112 | 381 | 534 | 688 | 672 | 727 |
| Kortfristiga skulder | 19 | 49 | 332 | 217 | 244 | 252 | 566 | 313 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 | 112 | 108 | 105 | 85 |
| Leverantörsskulder | 19 | 0 | 72 | – | – | 0 | 274 | 31 |
| Skatteskulder | 0 | 33 | 103 | 57 | 1 | – | 22 | 26 |
| Övriga skulder | – | 0 | 134 | 97 | 87 | 116 | 145 | 151 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 16 | 22 | 62 | 44 | 28 | 20 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 92 | 350 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 195 | 144 | 71 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under andra halvan av räkenskapsåret ej hittat några konsultuppdrag och därmed har omsättningen sjunkit.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget håller på att avveckla sin verksamhet under 2024.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har omsatt mer under räkenskapsåret då marknaden för interimskonsult varit gynnsam. Samtidigt har tävlingsverksamheten genererat mer intäkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 236 | 236 |
| Försäljningar och utrangeringar | 236 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 45 | 33 |
| Årets avskrivningar | 0 | 12 | – |
| Återförda avskrivningar | 45 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 978 | 1 137 | 1 290 | 1 105 | 911 | 594 | 599 |
| Årets inköp | – | 95 | 686 | 184 | – | 775 | 457 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 978 | 253 | 839 | 0 | 136 | 457 | 463 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 368 | 281 | 537 | 318 | 172 | 169 | 178 |
| Årets avskrivningar | 102 | 185 | 127 | 219 | 155 | 82 | 101 | – |
| Återförda avskrivningar | 470 | 97 | 384 | 0 | 113 | 79 | 110 | – |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 43 | 36 | 2 | 2 | 3 | 3 | 0 |
| Årets inköp | 7 | 34 | – | – | 3 | 3 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 34 | – | – | – | – | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 515 | 330 | 328 | 269 | 283 |
| Årets inköp | 184 | 51 | 227 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 48 | 169 | 14 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 168 | 104 | 102 | 245 | 220 |
| Årets avskrivningar | 64 | 50 | 9 | 29 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 48 | 152 | 4 | – |
Om bolaget
- Adress
- KROPPAVÄGEN 22, 253 55 MÖRARP
- Registrerat
- 1989-06-13
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva tävling, träning och uppfödning av tävlingshästar samt konsultverksamhet inom management, förbättringsarbete, HR och teknikkonsult.
Bankgironummer
- 5922-8577
- NYBRI AB
kontrollerat 2026-10-02
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-02
- Annonser totalt
- 7
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-03-30
- Senaste annonsen
- 2022-05-09
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 7 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Bjuv
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsultverksamhet inom redovisning och personaladministration samt avel, handel och tävling med hästar. Fr o m 2025 är bolaget vilande. Företaget har sitt säte i Bjuv .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.