Start › Stockholms län › Järfalla
Affärsmäklaren Pelle Lundahl Aktiebolag
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 196 | 194 | 31 | 17 | 13 | 15 | 11 | 18 |
| Handelsvaror | 0 | 4 | 3 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 10 | 11 | 15 | 17 | 13 | 15 | 11 | 18 |
| Personalkostnader | 185 | 179 | 13 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −196 | −194 | −31 | −17 | −13 | −15 | −11 | −18 |
| Finansiella poster | 216 | 184 | 39 | 39 | 45 | 12 | 32 | 18 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 216 | 184 | 39 | 39 | 45 | 12 | 33 | 18 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 20 | −10 | 9 | 22 | 33 | −3 | 21 | −1 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 24 | 3 | −3 | −8 | 0 | −5 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 24 | 3 | −3 | −8 | 0 | −5 | 0 |
| Resultat före skatt | 20 | 14 | 11 | 18 | 24 | −3 | 16 | −1 |
| Skatt på årets resultat | 1 | 0 | 3 | 4 | 5 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 19 | 14 | 9 | 15 | 19 | −3 | 16 | −1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 285 | 264 | 279 | 271 | 252 | 224 | 226 | 213 |
| Omsättningstillgångar | 285 | 264 | 279 | 271 | 252 | 224 | 226 | 213 |
| Varulager m.m. | 116 | 116 | 84 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 6 | 18 | 3 | 3 | 2 | 5 | 6 | 6 |
| Övriga fordringar | 6 | 18 | 3 | 3 | 2 | 5 | 6 | 6 |
| Kortfristiga placeringar | 162 | 125 | 156 | 249 | 239 | 214 | 201 | 193 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 162 | 125 | 154 | 249 | 239 | 214 | 201 | 193 |
| Kassa och bank | 0 | 4 | 36 | 19 | 10 | 5 | 19 | 14 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 285 | 264 | 279 | 271 | 252 | 224 | 226 | 213 |
| Eget kapital | 277 | 258 | 244 | 235 | 220 | 201 | 204 | 188 |
| Bundet eget kapital | 115 | 115 | 115 | 115 | 115 | 115 | 115 | 115 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
| Fritt eget kapital | 161 | 142 | 128 | 119 | 105 | 86 | 89 | 73 |
| Balanserat resultat | 142 | 128 | 119 | 86 | 86 | 89 | 73 | 73 |
| Årets resultat | 19 | 14 | 9 | 34 | 19 | −3 | 16 | −1 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 24 | 26 | 23 | 15 | 15 | 9 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 24 | 26 | 23 | 15 | 15 | 9 |
| Kortfristiga skulder | 8 | 6 | 12 | 10 | 9 | 8 | 7 | 15 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 1 | – | – | – |
| Övriga skulder | 2 | 0 | 6 | 4 | 2 | 2 | 1 | 9 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 105 | 86 | 89 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- TUNNLANDSVÄGEN 26, 175 46 JÄRFÄLLA
- Registrerat
- 1989-04-25
- Bransch
- Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva företags- och fastighetsmäkleri, ekonomisk rådgivning, bokföringsbyrå, deklarationshjälp, skrivbyråverksamhet, reklam- och trycksaksframställning, import av och handel med present-, sport-, fritids- och hushållsartiklar, samt handel med värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Järfälla
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-19
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska bedriva företags- och fastighetsmäkleri mm verksamhet. Verksamheten har varit oförändrad jämfört med föregående år. Företaget har sitt säte i Järfälla .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.