Å R S R E D O V I S N I N G
för
Westmans Färg och Måleri i Kramfors AB

Org.nr. 556356-2080

Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2025-01-01--2025-12-31

Innehåll Sida
-FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 2
-RESULTATRÄKNING 4
-BALANSRÄKNING 5
-NOTER 7
-underskrifter 10

FASTSTÄLLELSEINTYG

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-04-14.

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

Westmans Färg och Måleri i Kramfors AB
Org.nr. 556356-2080

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK.
Verksamheten
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget bedriver försäljning av färg, tapeter, golv och tillbehör till konsumenter och näringsidkare samt inredningstjänster och däremed förenlig verksamhet. Bolaget ingår i Colorama och driver butik i egen fastighet i Lunde.
Säte
Företagets säte är Kramfors
Flerårsöversikt
2025 2024 2023 2022 2021
Nettoomsättning 8 486 398 8 547 153 8 684 438 10 500 195 9 922 130
Res. efter finansiella poster 223 415 -51 397 -510 752 274 593 92 435
Balansomslutning 2 707 148 3 176 648 3 374 788 3 686 177 3 553 316
Soliditet (%) 34,75 24,12 24,15 33,69 29,80
Definitioner av nyckeltal, se noter
Förändringar i eget kapital
Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat Summa eget kapital
Belopp vid årets ingång 100 000 689 364 -31 222 758 142
Balanseras i ny räkning -31 222 31 222 0
Årets resultat 134 565 134 565
Belopp vid årets utgång 100 000 658 142 134 565 892 707
Resultatdisposition
Förslag till disposition av bolagets vinst
Till årsstämmans förfogande står
balanserad vinst 658 142
årets vinst 134 565
792 707
Styrelsen föreslår att
i ny räkning överföres 792 707
792 707
Westmans Färg och Måleri i Kramfors AB
Org.nr. 556356-2080
Beträffande bolagets resultat och ställning i övrigt hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkningar med tillhörande noter.
Westmans Färg och Måleri i Kramfors AB
Org.nr. 556356-2080
RESULTATRÄKNING 2025-01-01
2025-12-31
2024-01-01
2024-12-31
Not
Rörelsens intäkter m.m.
Nettoomsättning 8 486 398 8 547 153
Övriga rörelseintäkter 2 656 74 354
8 489 054 8 621 507
Rörelsens kostnader
Handelsvaror -5 325 067 -5 549 371
Övriga externa kostnader -933 737 -1 025 150
Personalkostnader 2 -1 892 516 -1 820 953
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar -52 274 -62 910
-8 203 594 -8 458 384
Rörelseresultat 285 460 163 123
Resultat från finansiella poster
Resultat från andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag 0 -97 321
Resultat från övriga värdepapper och fordringar som är anläggningstillgångar 0 -25 000
Ränteintäkter 3 159 362
Räntekostnader -65 204 -92 561
-62 045 -214 520
Resultat efter finansiella poster 223 415 -51 397
Bokslutsdispositioner
Förändring av periodiseringsfonder -59 000 0
Förändring av avskrivningar utöver plan 8 907 21 865
-50 093 21 865
Resultat före skatt 173 322 -29 532
Skatt på årets resultat -38 757 -1 690
Årets resultat 134 565 -31 222
Westmans Färg och Måleri i Kramfors AB
Org.nr. 556356-2080
BALANSRÄKNING 2025-12-31 2024-12-31
Not
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark 3 1 216 615 1 251 832
Inventarier, verktyg och installationer 4 1 564 18 621
1 218 179 1 270 453
Finansiella anläggningstillgångar
Andra långfristiga värdepappersinnehav 5 37 679 37 679
Uppskjuten skattefordran 27 947 32 508
Andra långfristiga fordringar 6 26 474 26 474
92 100 96 661
Summa anläggningstillgångar 1 310 279 1 367 114
Omsättningstillgångar
Varulager m.m.
Färdiga varor och handelsvaror 912 576 1 120 983
912 576 1 120 983
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 227 534 245 293
Aktuell skattefordran 15 313 50 286
Övriga fordringar 60 424 0
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 157 044 336 854
460 315 632 433
Kassa och bank
Kassa och bank 23 978 56 118
Summa kassa och bank 23 978 56 118
Summa omsättningstillgångar 1 396 869 1 809 534
SUMMA TILLGÅNGAR 2 707 148 3 176 648
Westmans Färg och Måleri i Kramfors AB
Org.nr. 556356-2080
BALANSRÄKNING 2025-12-31 2024-12-31
Not
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 100 000 100 000
100 000 100 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 658 142 689 364
Årets resultat 134 565 -31 222
792 707 658 142
Summa eget kapital 892 707 758 142
Obeskattade reserver
Periodiseringsfond 59 000 0
Ackumulerade avskrivningar utöver plan 1 564 10 471
Summa obeskattade reserver 60 564 10 471
Långfristiga skulder 7
Checkräkningskredit 8 220 129 511 561
Skulder till kreditinstitut 336 687 441 187
Övriga skulder 95 000 265 000
Summa långfristiga skulder 651 816 1 217 748
Kortfristiga skulder 7
Skulder till kreditinstitut 105 000 104 996
Förskott från kunder 22 980 24 385
Leverantörsskulder 660 314 648 021
Övriga skulder 211 792 220 393
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 101 975 192 492
Summa kortfristiga skulder 1 102 061 1 190 287
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 2 707 148 3 176 648
Westmans Färg och Måleri i Kramfors AB
Org.nr. 556356-2080

NOTER

Not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning.
Principerna är oförändrade jämfört med föregående år.
Fordringar
Fordringar har upptagits till de belopp varmed de beräknas inflyta.
Övriga tillgångar, avsättningar och skulder
Övriga tillgångar, avsättningar och skulder har värderats till anskaffningsvärden om inget annat anges nedan.
Intäktsredovisning
Inkomsten redovisas till det verkliga värdet av vad som erhållits eller kommer att erhållas. Företaget redovisar därför inkomsten till nominellt värde (fakturabelopp) om ersättningen erhålls i likvida medel direkt vid leverans. Avdrag görs för lämnade rabatter.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Tillgångarna skrivs av linjärt över tillgångarnas bedömda nyttjandeperiod förutom mark som inte skrivs av. Nyttjandeperioden omprövas per varje balansdag. Följande nyttjandeperioder tillämpas:
Antal år
Byggnader 5-100
Inventarier, verktyg och installationer 5-10
Varulager
Varulagret är värderat till 97% av det samlade anskaffningsvärdet.
Westmans Färg och Måleri i Kramfors AB
Org.nr. 556356-2080

NOTER

Inkomstskatt
Aktuell skatt är inkomstskatt för innevarande räkenskapsår som avser årets skattepliktiga resultat och den del av tidigare räkenskapsårs inkomstskatt som ännu inte har redovisats. Aktuell skatt värderas till det sannolika beloppet enligt de skattesatser och skatteregler som gäller på balansdagen.
Uppskjuten skatt är inkomstskatt för skattepliktigt resultat avseende framtida räkenskapsår till följd av tidigare transaktioner eller händelser. Uppskjuten skatt beräknas på temporära skillnader. En temporär skillnad finns när det redovisade värdet på en tillgång eller skuld skiljer sig från det skattemässiga värdet. Temporära skillnader beaktas ej i skillnader hänförliga till investeringar i dotterföretag, filialer, intresseföretag eller joint venture om företaget kan styra tidpunkten för återföring av de temporära skillnaderna och det inte är uppenbart att den temporära skillnaden kommer att återföras inom en överskådlig framtid. Skillnader som härrör från den första redovisningen av goodwill eller vid den första redovisningen av en tillgång eller skuld såvida inte den hänförliga transaktionen är ett rörelseförvärv eller påverkar skatt eller redovisat resultat utgör inte heller temporära skillnader. Uppskjuten skattefordran avseende underskottsavdrag eller andra framtida skattemässiga avdrag redovisas i den omfattning det är sannolikt att avdragen kan avräknas mot framtida skattemässiga överskott.
Not 2 Medelantal anställda 2025 2024
Medelantal anställda
Medelantalet anställda bygger på av bolaget betalda
närvarotimmar relaterade till en normal arbetstid.
Medelantal anställda har varit 3,00 3,50
Not 3 Byggnader och mark 2025-12-31 2024-12-31
Ingående anskaffningsvärde 1 660 996 1 660 996
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 1 660 996 1 660 996
Ingående avskrivningar -409 164 -373 947
Årets avskrivningar -35 217 -35 217
Utgående ackumulerade avskrivningar -444 381 -409 164
Utgående redovisat värde 1 216 615 1 251 832
Redovisat värde byggnader 989 615 1 024 832
Redovisat värde mark 227 000 227 000
1 216 615 1 251 832
Westmans Färg och Måleri i Kramfors AB
Org.nr. 556356-2080

NOTER

Not 4 Inventarier, verktyg och installationer 2025-12-31 2024-12-31
Ingående anskaffningsvärde 508 682 508 682
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 508 682 508 682
Ingående avskrivningar -490 061 -462 368
Årets avskrivningar -17 057 -27 693
Utgående ackumulerade avskrivningar -507 118 -490 061
Utgående redovisat värde 1 564 18 621
Not 5 Andra långfristiga värdepappersinnehav 2025-12-31 2024-12-31
Ingående anskaffningsvärde 135 000 25 000
Inköp 0 135 000
Försäljningar/utrangeringar 0 -25 000
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 135 000 135 000
Ingående nedskrivningar -97 321 0
Årets nedskrivningar 0 -97 321
Utgående ackumulerade nedskrivningar -97 321 -97 321
Utgående redovisat värde 37 679 37 679
Not 6 Andra långfristiga fordringar 2025-12-31 2024-12-31
Ingående anskaffningsvärde 26 474 26 474
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 26 474 26 474
Utgående redovisat värde 26 474 26 474
Not 7 Skulder som avser flera poster 2025-12-31 2024-12-31
Företagets banklån om 441 687 redovisas under följande poster i balansräkningen.
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 336 687 441 187
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 105 000 104 996
Westmans Färg och Måleri i Kramfors AB
Org.nr. 556356-2080

NOTER

Not 8 Checkräkningskredit 2025-12-31 2024-12-31
Beviljad checkräkningskredit uppgår till: 700 000 700 000
Not 9 Ställda säkerheter 2025-12-31 2024-12-31
Fastighetsinteckningar 3 000 000 3 000 000
Företagsinteckningar 1 350 000 1 350 000
4 350 000 4 350 000
Not 10 Definition av nyckeltal
Soliditet
Justerat eget kapital i procent av balansomslutning
Min revisionsberättelse har lämnats den 14 april 2026.

REVISIONSBERÄTTELSE

Till bolagsstämman i Westmans Färg och Måleri i Kramfors AB, org.nr 556356-2080

Rapport om årsredovisningen

Uttalanden

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Version 2025-4 - Nya dokument för år 2022.

Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Version 2025-4 - Nya dokuments finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar.

Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Grund för uttalanden

Jag har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Version 2025-4 - Nya dokument enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.

Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Styrelsens ansvar

Det är styrelsen som har ansvaret för att årsredovisningen upprättas och att den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen. Styrelsen ansvarar även för den interna kontroll som den bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.

Vid upprättandet av årsredovisningen ansvarar styrelsen för bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. Den upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om beslut har fattats om att avveckla verksamheten.

Revisorns ansvar

Mina mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller mina uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen.

Som del av en revision enligt ISA använder jag professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:

• identifierar och bedömer jag riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för mina uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.

• skaffar jag mig en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har betydelse för min revision för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala mig om effektiviteten i den interna kontrollen.

• utvärderar jag lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i styrelsens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.

• drar jag en slutsats om lämpligheten i att styrelsen använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen. Jag drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. Om jag drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste jag i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen. Mina slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.

• utvärderar jag den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i årsredovisningen, däribland upplysningarna, och om årsredovisningen återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.

Jag måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Jag måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som jag identifierat.

Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar

Uttalanden

Utöver min revision av årsredovisningen har jag även utfört en revision av styrelsens förvaltning för Version 2025-4 - Nya dokument för år 2022 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.

Jag tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter ansvarsfrihet för räkenskapsåret.

Grund för uttalanden

Jag har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Version 2025-4 - Nya dokument enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.

Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Styrelsens ansvar

Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.

Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets ekonomiska situation och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.

Revisorns ansvar

Mitt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed mitt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot i något väsentligt avseende:

• företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller

• på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.

Mitt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed mitt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.

Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.

Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder jag professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på min professionella bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att jag fokuserar granskningen på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Jag går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för mitt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för mitt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har jag granskat om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.

Kramfors 2026-04-14