Start › Värmlands län › Väse
Arvidssons Maskin och Transport i Karlstad AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 714 | 3 214 | 3 046 | 1 045 |
| Nettoomsättning | 3 714 | 3 214 | 3 046 | 841 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 203 |
| Rörelsekostnader | 3 552 | 3 206 | 2 739 | 755 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 190 | 1 195 | 1 208 | 68 |
| Övriga externa kostnader | 219 | 198 | 211 | 84 |
| Personalkostnader | 1 646 | 1 322 | 971 | 554 |
| Av- och nedskrivningar | 497 | 491 | 349 | 49 |
| Rörelseresultat | 162 | 9 | 307 | 290 |
| Finansiella poster | −35 | −78 | −96 | 17 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 17 | 17 | 9 | 17 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 15 | 16 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 67 | 110 | 106 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 126 | −69 | 211 | 306 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 160 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 160 | – | – |
| Resultat före skatt | 126 | 91 | 211 | 306 |
| Skatt på årets resultat | 23 | 16 | 42 | 52 |
| Årets resultat | 104 | 75 | 169 | 255 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 234 | 4 250 | 4 532 | 3 956 |
| Anläggningstillgångar | 2 186 | 2 632 | 3 299 | 2 487 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 022 | 2 468 | 3 135 | 2 323 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 2 022 | 2 468 | 3 135 | 2 323 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 164 | 164 | 164 | 164 |
| Andelar i intresseföretag | 164 | 164 | 164 | 164 |
| Omsättningstillgångar | 2 048 | 1 618 | 1 233 | 1 469 |
| Kortfristiga fordringar | 1 269 | 1 118 | 661 | 1 216 |
| Kundfordringar | 486 | 455 | 292 | 239 |
| Övriga fordringar | 713 | 592 | 340 | 945 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 69 | 70 | 29 | 32 |
| Kassa och bank | 780 | 500 | 572 | 253 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 234 | 4 250 | 4 532 | 3 956 |
| Eget kapital | 2 189 | 2 086 | 1 608 | 1 439 |
| Bundet eget kapital | 364 | 364 | 364 | 364 |
| Aktiekapital | 350 | 350 | 350 | 350 |
| Reservfond | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Fritt eget kapital | 1 825 | 1 721 | 1 244 | 1 075 |
| Balanserat resultat | 1 721 | 1 646 | 1 075 | 820 |
| Årets resultat | 104 | 75 | 169 | 255 |
| Långfristiga skulder | 769 | 1 121 | 1 826 | 2 057 |
| Skulder till kreditinstitut | 769 | 1 121 | 1 826 | 2 057 |
| Kortfristiga skulder | 1 276 | 1 043 | 1 098 | 460 |
| Skulder till kreditinstitut | 352 | 352 | 397 | 264 |
| Leverantörsskulder | 194 | 136 | 341 | 22 |
| Övriga skulder | 124 | 81 | 95 | 8 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 605 | 473 | 265 | 165 |
| Företagsinteckningar | 100 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Äganderättsförbehåll | 1 611 | 1 997 | 2 861 | 2 187 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 1 244 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 164 | 164 | 164 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-05-01 | 2022-04-30 | 2021-05-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 | 9 | 9 | 131 | 131 | 131 | 131 |
| Ackumulerade avskrivningar | 9 | 9 | 9 | 131 | 131 | 131 | 131 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-05-01 | 2022-04-30 | 2021-05-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 883 | 3 832 | 3 817 | 4 265 | 3 105 | 3 105 | 812 |
| Årets inköp | 0 | 16 | – | 1 160 | – | 2 293 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 51 | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 861 | 1 365 | 874 | 1 130 | 781 | 781 | 732 |
| Årets avskrivningar | 497 | 491 | – | 349 | – | 49 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SILKESTA 503, 655 95 VÄSE
- Registrerat
- 1989-01-18
- Bransch
- Vägtransport, godstrafik
Verksamhet enligt registret
Bolaget tillhandahåller containers, transportfordon och maskiner för uthyrning, huvudsakligen till åkerinäringen, utför transport- tjänster, handel och reparationer av transportfordon samt idkar därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5592-9269
- ARVIDSSONS MASKIN OCH TRANSPORT I
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Karlstad, Värmlands län.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-10
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver åkeriverksamhet med garage och kontor på Örsholmen i Karlstad kommun. Verksamheten bedrivs främst i Värmlands län men transporter sker i mellansverige. Bolaget är kvalitets- och miljöcertifierat.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.