Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Skärhamn

Impakt Geofysik Aktiebolag

556349-0217AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
13,5 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
33 tkr
Årets resultat 2025
29 tkr
Eget kapital 2025
528 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 13,5 mkr13,5 mkr20242024: 11,4 mkr11,4 mkr20232023: 11,6 mkr11,6 mkr20222022: 12,1 mkr12,1 mkr20212021: 11,9 mkr11,9 mkr20202020: 11,0 mkr11,0 mkr20192019: 6,1 mkr6,1 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 13 63911 61812 19512 538
Nettoomsättning 13 52711 44711 61212 055
Övriga rörelseintäkter 112171583483
Rörelsekostnader 13 61211 59612 24612 490
Handelsvaror 11 8819 79010 49210 096
Övriga externa kostnader 8871 0078351 082
Personalkostnader 751605648956
Av- och nedskrivningar 7273938
Övriga rörelsekostnader 86167232317
Rörelseresultat 2722−5148
Finansiella poster 61254
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 917104
Räntekostnader och liknande resultatposter 3550
Resultat efter finansiella poster 3334−4552
Resultat före skatt 3334−4552
Skatt på årets resultat 4–011
Årets resultat 2934−4541

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 4 5322 2894 5923 858
Anläggningstillgångar 6874685
Materiella anläggningstillgångar 6874685
Inventarier, verktyg och installationer 6874685
Omsättningstillgångar 4 5262 2024 5463 773
Kortfristiga fordringar 3 0921 3233 685433
Kundfordringar 2 4501 0311 962183
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 100–––
Övriga fordringar 151184149
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 5412411 539100
Kassa och bank 1 4348798613 341
EGET KAPITAL OCH SKULDER 4 5322 2894 5923 858
Eget kapital 528499466511
Bundet eget kapital 120120120120
Aktiekapital 100100100100
Reservfond 20202020
Fritt eget kapital 408379346391
Balanserat resultat 379346391350
Årets resultat 2934−4541
Kortfristiga skulder 4 0041 7894 1263 347
Leverantörsskulder 11234499800
Skatteskulder 4–––
Övriga skulder 1 3511 1211 2202 039
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 2 5376342 407508

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Inga väsentliga händelser rapporterade

Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets utgång.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Impakt Geofysik AB för räkenskapsåret 2025 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Impakt Geofysik AB s finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Impakt Geofysik AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Inga väsentliga händelser rapporterade

Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets utgång.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Impakt Geofysik AB för räkenskapsåret 2024 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Impakt Geofysik AB s finansiella ställning per den 2024-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Impakt Geofysik AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Inga väsentliga händelser rapporterade

Några väsentliga händelser har inte inträffat efter räkenskapsårets utgång.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Impakt Geofysik ABs finansiella ställning per den 2023-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Impakt Geofysik AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 723861793793767
Årets inköp 068026–
Försäljningar och utrangeringar 1380–––
Ackumulerade avskrivningar 717774747708669
Årets avskrivningar 21273938–
Återförda avskrivningar 790–––

Om bolaget

Adress
BOX 22, 471 21 SKÄRHAMN
Registrerat
1989-03-06
Bransch
Övrig teknisk konsultverksamhet

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva geofysiska mätningar och geologiska undersökningar, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

502-8717
IMPAKT GEOFYSIK AB
kontrollerat 2026-10-02

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Göteborg
Revision
Ja (2026-06-29)
Årsstämma
2026-06-29
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet består i geotekniska undersökningar . Företaget har sitt säte i Göteborg .

Väsentliga händelser

Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har inträffat i bolaget under verksamhetsåret.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202517 kB Öppna
202466 kB Öppna
202350 kB Öppna