Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Floda

Fender AB

556348-3923AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-05-01 – 2025-04-30

Omsättning 2025
232 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
138 tkr
Årets resultat 2025
110 tkr
Eget kapital 2025
938 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 232 tkr232 tkr20242024: 217 tkr217 tkr20232023: 203 tkr203 tkr20222022: 193 tkr193 tkr20212021: 190 tkr190 tkr20202020: 260 tkr260 tkr20182018: 186 tkr186 tkr20172017: 63 tkr63 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 232217203193191260
Nettoomsättning 232217203193190260
Övriga rörelseintäkter –00100
Rörelsekostnader 8994827672101
Övriga externa kostnader 444836302640
Av- och nedskrivningar 464646464661
Rörelseresultat 143124121118119159
Finansiella poster −5−5−61−14−21−24
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 210–00
Räntekostnader och liknande resultatposter 7661142124
Resultat efter finansiella poster 1381186110498135
Resultat före skatt 1381186110498135
Skatt på årets resultat 282412222129
Årets resultat 11094488377106

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 1 2671 1301 3291 2621 2101 315
Anläggningstillgångar 8929389831 0291 0751 121
Materiella anläggningstillgångar 8929389831 0291 0751 121
Byggnader och mark 8929389831 0291 0751 121
Omsättningstillgångar 375193346233135194
Kortfristiga fordringar 41426052221
Kundfordringar 024020020
Övriga fordringar 3613553121
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 554–––
Kassa och bank 334151286182133173
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 2671 1301 3291 2621 2101 315
Eget kapital 938829735687604527
Bundet eget kapital 120120120120120120
Aktiekapital 100100100100100100
Reservfond 202020202020
Fritt eget kapital 818709615567484407
Balanserat resultat 709615567484407301
Årets resultat 11094488377106
Långfristiga skulder 1971234240460639
Skulder till koncernföretag 1971234240460639
Kortfristiga skulder 132179171576145148
Skulder till koncernföretag ––0474––
Skatteskulder ––0115429
Övriga skulder 544648444555
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 78133123484764
Fastighetsinteckningar –0800800800800

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Medel att disponera ––615567484–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Fender AB för räkenskapsåret 2024-05-01 -- 2025-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Fender ABs finansiella ställning per den 30 april 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Fender AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Fender AB för räkenskapsåret 2023-05-01 -- 2024-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Fender ABs finansiella ställning per den 30 april 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Fender AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Fender AB för räkenskapsåret 2022-05-01 -- 2023-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Fender ABs finansiella ställning per den 30 april 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Fender AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Fender AB för räkenskapsåret 2021-05-01 -- 2022-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Fender ABs finansiella ställning per den 30 april 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Fender AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Fender AB för räkenskapsåret 2020-05-01 -- 2021-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Fender ABs finansiella ställning per den 30 april 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Fender AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Byggnader och mark

Post2025-04-302024-04-302023-05-012023-04-302022-05-012022-04-302021-05-012021-04-302020-05-012020-04-30
Anskaffningsvärde 1 3661 3661 3661 3661 3661 3661 3661 3661 3661 366
Ackumulerade avskrivningar 475429383383337337291291246246
Årets avskrivningar 4646–46–46–46–61

Om bolaget

Adress
SANDKULLEVÄGEN 21, 448 91 FLODA
Registrerat
1989-01-14
Bransch
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

606-0693
Fender AB
kontrollerat 2026-10-02

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Företagets säte är Lerum.
Revision
Ja
Årsstämma
2025-10-31
Programvara
Hogia Audit med Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver fastighetsförvaltning.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202591 kB Öppna
202487 kB Öppna
202386 kB Öppna
202286 kB Öppna
202186 kB Öppna

Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna

Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.

Moderföretag