Start › Stockholms län › Nacka
MBA Redovisning i Stockholm AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 389 | 1 757 | 72 | 0 | – | 0 | −100 |
| Nettoomsättning | 2 389 | 1 757 | 0 | 0 | – | – | – |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | – | 0 | −100 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 72 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 224 | 1 543 | 4 | 0 | 1 | 0 | 13 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 198 | 759 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 401 | 454 | 4 | 0 | 1 | 0 | 13 |
| Personalkostnader | 625 | 331 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 165 | 214 | 69 | 0 | −1 | 0 | −113 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | – | – | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 165 | 214 | 69 | 0 | −2 | 0 | −113 |
| Bokslutsdispositioner | −42 | −53 | – | – | – | 0 | 101 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −42 | −53 | – | – | – | 0 | 101 |
| Resultat före skatt | 123 | 161 | 69 | 0 | −2 | 0 | −11 |
| Skatt på årets resultat | 26 | 33 | 14 | 0 | – | – | – |
| Årets resultat | 98 | 128 | 54 | 0 | −2 | 0 | −11 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 787 | 1 253 | 846 | 774 | 763 | 774 | 751 |
| Anläggningstillgångar | 707 | 60 | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 647 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 647 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 60 | 60 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 60 | 60 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 080 | 1 193 | 846 | 774 | 763 | 774 | 751 |
| Kortfristiga fordringar | 533 | 971 | 846 | 774 | 759 | 774 | 751 |
| Kundfordringar | 331 | 769 | 647 | 647 | 647 | 647 | 647 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 27 | 27 | 12 | 27 | 4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 202 | 202 | 172 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Kassa och bank | 547 | 221 | – | – | 4 | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 787 | 1 253 | 846 | 774 | 763 | 774 | 751 |
| Eget kapital | 686 | 588 | 460 | 406 | 404 | 406 | 406 |
| Bundet eget kapital | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Aktiekapital | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Uppskrivningsfond | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Reservfond | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 386 | 288 | 160 | 106 | 104 | 106 | 106 |
| Överkursfond | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 288 | 160 | 0 | 0 | 106 | 106 | 117 |
| Årets resultat | 98 | 128 | 54 | 0 | −2 | 0 | −11 |
| Obeskattade reserver | 95 | 53 | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 95 | 53 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 007 | 612 | 386 | 368 | 359 | 368 | 345 |
| Förskott från kunder | −5 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 534 | 189 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 57 | 25 | 14 | −25 | −34 | −25 | −51 |
| Övriga skulder | 283 | 259 | 368 | 384 | 384 | 384 | 387 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 138 | 138 | 4 | 9 | 9 | 9 | 9 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 104 | 106 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 60 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 60 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 0 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- FINNTORPSVÄGEN 4, 131 36 NACKA
- Registrerat
- 1988-01-18
- Bransch
- Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva redovisningsbyråverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 261-0137
- MBA Redovisning i Stockholm AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-12-31
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Redovisning och bokföringBolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.