Årsredovisning för

SP Hulthén AB

556306-0143

Räkenskapsåret

2022-01-01 - 2022-12-31

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning2
Balansräkning3
Noter5
Underskrifter6

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-01-10. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för SP Hulthén AB, 556306-0143, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2022-01-01 - 2022-12-31.

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Stora Skedvi, bedriver verksamhet inom uppfödning och tävlingsverksamhet med hästar.

Flerårsöversikt

Belopp i kr

  2022 2021 2020 2019
Nettoomsättning   0 1 076 563 261 422
Resultat efter finansiella poster -92 789 -106 575 701 322 165 715
Soliditet % 89,6 91 99 97,6

Förändringar i eget kapital

  Aktiekapital Reservfond Balanserat resultat Årets resultat
Belopp vid årets ingång 100 000 2 000 199 754 -106 575
Balanseras i ny räkning     -106 575 106 575
Årets resultat       -92 789
Belopp vid årets utgång 100 000 2 000 93 179 -92 789

Resultatdisposition

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Belopp i kr

  2022-12-31
Balanserat resultat 93 179
Årets resultat -92 789
Summa 390

Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

  2022-12-31
Balanseras i ny räkning 390
Summa 390
 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2022-01-01 - 2022-12-31 2021-01-01 - 2021-12-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.      
Övriga rörelseintäkter   34 010 59 973
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.   34 010 59 973
Rörelsekostnader      
Råvaror och förnödenheter   -103 549 -130 566
Övriga externa kostnader   -9 597 -18 336
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar   -13 658 -17 646
Summa rörelsekostnader   -126 804 -166 548
Rörelseresultat   -92 794 -106 575
Finansiella poster      
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar   5 0
Summa finansiella poster   5 0
Resultat efter finansiella poster   -92 789 -106 575
Resultat före skatt   -92 789 -106 575
Årets resultat   -92 789 0
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2022-12-31 2021-12-31
TILLGÅNGAR      
Anläggningstillgångar      
Immateriella anläggningstillgångar      
Koncessioner, patent, licenser, varumärken samt liknande rättigheter   0 0
Summa immateriella anläggningstillgångar   0 0
Materiella anläggningstillgångar      
Byggnader och mark   0 0
Inventarier, verktyg och installationer 2 21 866 57 524
Övriga materiella anläggningstillgångar   22 000 0
Summa materiella anläggningstillgångar   43 866 57 524
Summa anläggningstillgångar   43 866 57 524
Omsättningstillgångar      
Varulager m.m.      
Förskott till leverantörer   0 0
Summa varulager m.m.   0 0
Kortfristiga fordringar      
Övriga fordringar   13 244 6 430
Summa kortfristiga fordringar   13 244 6 430
Kortfristiga placeringar      
Övriga kortfristiga placeringar   0 0
Summa kortfristiga placeringar   0 0
Kassa och bank      
Kassa och bank   57 125 149 783
Summa kassa och bank   57 125 149 783
Summa omsättningstillgångar   70 369 156 213
SUMMA TILLGÅNGAR   114 235 213 737
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2022-12-31 2021-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER      
Eget kapital      
Bundet eget kapital      
Aktiekapital   100 000 100 000
Reservfond   2 000 2 000
Summa bundet eget kapital   102 000 102 000
Fritt eget kapital      
Balanserat resultat   93 179 199 754
Årets resultat   -92 789 -106 575
Summa fritt eget kapital   390 93 179
Summa eget kapital   102 390 195 179
Kortfristiga skulder      
Checkräkningskredit   0 0
Skulder till koncernföretag   -155 0
Skatteskulder   0 0
Övriga skulder   0 6 558
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter   12 000 12 000
Summa kortfristiga skulder   11 845 18 558
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   114 235 213 737
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Not 2 Inventarier, verktyg och installationer

  2022-12-31 2021-12-31
Ingående anskaffningsvärden 367 542 367 043
Förändringar av anskaffningsvärden    
Omklassificeringar m.m. -299 312 499
Utgående anskaffningsvärden 68 230 367 542
Ingående avskrivningar -310 018 -292 372
Förändringar av avskrivningar    
Omklassificeringar m.m. 277 312  
Årets avskrivningar -13 658 -17 646
Utgående avskrivningar -46 364 -310 018
Redovisat värde 21 866 57 524