Genomsyn

Start › Gotlands län › Hemse

Imotech på Gotland AB

556301-8760AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-01-01 – 2024-12-31

Omsättning 2024
189 tkr
Resultat efter fin. poster 2024
−23 tkr
Årets resultat 2024
−16 tkr
Eget kapital 2024
79 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20242024: 189 tkr189 tkr20232023: 180 tkr180 tkr20222022: 314 tkr314 tkr20212021: 69 tkr69 tkr20202020: 422 tkr422 tkr20192019: 479 tkr479 tkr20182018: 84 tkr84 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 189180314170466
Nettoomsättning 18918031469422
Övriga rörelseintäkter ––010144
Rörelsekostnader 212234226191452
Råvaror och förnödenheter –154061
Handelsvaror 90––––
Övriga externa kostnader 5986154181269
Personalkostnader 5512659097
Av- och nedskrivningar 7881025
Rörelseresultat −23−5488−2114
Finansiella poster 00–––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 00–––
Resultat efter finansiella poster −23−5488−2114
Bokslutsdispositioner 70−71014
Förändring av överavskrivningar 70−71014
Resultat före skatt −16−5481−1129
Årets resultat −16−5481−1129

BalansräkningBelopp i tkr

Post20242023202220212020
TILLGÅNGAR 103117267120192
Anläggningstillgångar 07152334
Materiella anläggningstillgångar 07152334
Inventarier, verktyg och installationer 07152334
Omsättningstillgångar 10311025296159
Kortfristiga fordringar 563615730105
Kundfordringar 56351571522
Övriga fordringar 0–032
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 0101282
Kassa och bank 4774956754
EGET KAPITAL OCH SKULDER 103117267120192
Eget kapital 7994198118128
Bundet eget kapital 120120120120120
Aktiekapital 100100100100100
Reservfond 2020202020
Fritt eget kapital −41−2678−38
Balanserat resultat −2628−38−20
Årets resultat −16−5481−1129
Obeskattade reserver 077010
Ackumulerade överavskrivningar 077010
Kortfristiga skulder 251661254
Leverantörsskulder 122000
Övriga skulder 111260149
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 11115

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20242023202220212020
Styrelsens förslag ––50––
Medel att disponera ––78−3–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2024-12-312023-12-312023-01-012022-12-312022-01-012021-12-312021-01-012020-12-312020-01-01
Anskaffningsvärde 125125125125125125125125125
Ackumulerade avskrivningar 125117109109101101919166
Årets avskrivningar 78–8–10–25–

Om bolaget

Adress
FARDHEM RODARVE 542, 623 52 HEMSE
Registrerat
1987-07-16
Bransch
Anläggningsarbeten för telekommunikation

Verksamhet enligt registret

Aktiebolaget ska bedriva innmätning och behandling av GPS data, konsulttjänster inom byggnation och infrastruktur, service av maskiner, bilar och entreprenadmaskiner, handel med elektronik och däck, äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5046-4387
Imotech på Gotland AB
kontrollerat 2026-10-02

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-05-15
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget skall bedriva inmätning och behandling av GPS data, konsulttjänster inom byggnation och infrastruktur, service av maskiner, bilar och entreprenadmaskiner, handel med elektronik och däck, äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Gotlands län.

Väsentliga händelser

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20248 kB Öppna
202345 kB Öppna
202245 kB Öppna
202145 kB Öppna