Förvaltningsberättelse
Styrelsen för Norrtälje Mobilkranar Aktiebolag, 556297-2207, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2019-09-01 - 2020-08-31.
Verksamheten
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Österåkers Kommun registrerades år 1987.
Bolaget bedriver entreprenadverksamhet med mobilkranar.
Flerårsöversikt
| Nettoomsättning |
5 064 124 |
4 606 517 |
4 914 442 |
5 909 911 |
| Resultat efter finansiella poster |
705 934 |
-48 870 |
-219 619 |
1 307 492 |
| Soliditet % |
37 |
30 |
27 |
44 |
Förändringar i eget kapital
| Belopp vid årets ingång |
100 000 |
20 000 |
515 |
63 |
| Balanseras i ny räkning |
|
|
63 |
-63 |
| Årets resultat |
|
|
|
659 |
| Belopp vid årets utgång |
100 000 |
20 000 |
578 |
659 |
Resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
578 |
| Årets resultat |
659 |
| Summa |
1 237 |
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Utdelning |
|
| Balanseras i ny räkning |
1 237 |
| Summa |
1 237 |
Noter
Belopp i kr om inget annat anges.
Not 1 Redovisningsprinciper
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.
Avskrivning
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod.
Skillnaden mellan nedan nämnda avskrivningar och skattemässigt gjorda avskrivningar redovisas som ackumulerade överavskrivningar, vilka ingår i obeskattade reserver.
Följande avskrivningstider tillämpas:
Materiella anläggningstillgångar
| Maskiner och andra tekniska anläggningar |
5-20 |
Bristande jämförbarhet vid ändrade principer
Bolaget har ändrat redovisningsprinciper från K3 till K2
Not 2 Medelantalet anställda
| Medelantalet anställda |
4 |
5 |
Not 3 Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Ingående anskaffningsvärden |
12 066 822 |
12 037 322 |
| Inköp |
0 |
29 500 |
| Försäljningar/utrangeringar |
-49 000 |
0 |
| Utgående anskaffningsvärden |
12 017 822 |
12 066 822 |
| Ingående avskrivningar |
-4 223 113 |
-3 703 310 |
| Återförda avskrivningar vid försäljningar resp. utrangeringar |
33 819 |
0 |
| Årets avskrivningar |
-517 843 |
-519 803 |
| Utgående avskrivningar |
-4 707 137 |
-4 223 113 |
| Redovisat värde |
7 310 685 |
7 843 709 |
Not 4 Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
Innehav av andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
Uppgifter om intresseföretag och gemensamt styrda företag
|
DKLBC Förvaltning AB |
556165-2289 |
Vallentuna |
|
Danderyds Transport AB |
556069-9026 |
Vallentuna |
Innehav av intresseföretag och gemensamt styrda företag
|
DKLBC Förvaltning AB |
900 |
128 000 |
|
Danderyds Transport AB |
15 |
2 000 |
Not 5 Ställda säkerheter
| Företagsinteckningar |
200 000 |
200 000 |
| Tillgångar med äganderättsförbehåll |
4 332 325 |
4 590 450 |
| Summa ställda säkerheter |
4 532 325 |
4 790 450 |
Not 6 Upplysning om moderföretag
Bolaget är ett helägt dotterbolag till Lyftkranar i Åkersberga Aktiebolag, orgnr 556573-8530 med säte i Österåker.
Not 7 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Vi har särskilt beaktat hur effekterna av covid-19 utbrottet kan komma att påverka bolagets framtida utveckling och risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt. Vi kan i dagsläget inte bedöma effekterna.