Genomsyn

Start › Stockholms län › Furusund

Tobias Sjödén Aktiebolag

556296-7686AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
1,2 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
82 tkr
Årets resultat 2025
65 tkr
Eget kapital 2025
686 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20252025: 1,2 mkr1,2 mkr20242024: 1,2 mkr1,2 mkr20232023: 1,4 mkr1,4 mkr20222022: 1,2 mkr1,2 mkr20212021: 878 tkr878 tkr20202020: 1,1 mkr1,1 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 2311 1821 4011 236
Nettoomsättning 1 2311 1801 4011 236
Övriga rörelseintäkter 02––
Rörelsekostnader 1 1451 1001 150986
Råvaror och förnödenheter 258342283223
Övriga externa kostnader 464329469231
Personalkostnader 313623242
Av- och nedskrivningar 392392376290
Rörelseresultat 8683251250
Finansiella poster −40−3−6
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0010
Räntekostnader och liknande resultatposter 4046
Resultat efter finansiella poster 8283248244
Resultat före skatt 8283248244
Skatt på årets resultat 1720541
Årets resultat 6563195243

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 1 7092 0602 3082 483
Anläggningstillgångar 1 2731 6651 9471 720
Materiella anläggningstillgångar 1 2731 6651 9471 720
Inventarier, verktyg och installationer 1 2731 6651 9471 720
Omsättningstillgångar 436395361763
Kortfristiga fordringar 297243213515
Kundfordringar 245190120155
Övriga fordringar 525394360
Kassa och bank 138153148248
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 7092 0602 3082 483
Eget kapital 686621558363
Bundet eget kapital 120120120120
Aktiekapital 100100100100
Reservfond 20202020
Fritt eget kapital 566501438243
Balanserat resultat 5014382430
Årets resultat 6563195243
Kortfristiga skulder 1 0231 4391 7502 120
Leverantörsskulder 73595394
Övriga skulder 9501 3811 6972 026
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 0000
Ställda säkerheter 200200400400
Företagsinteckningar 200200200200

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022
Styrelsens förslag 000–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 5 8555 8555 7455 1424 852
Årets inköp –110603290–
Ackumulerade avskrivningar 4 5824 1903 7983 4223 132
Årets avskrivningar 392392376290–

Om bolaget

Adress
EKNÖ ASKEN, 760 19 FURUSUND
Registrerat
1987-07-07
Bransch
Byggande av bostadshus och andra byggnader

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall driva snickeriverkstad, båtbyggeri, båtförsäljning och redovisningsbyrå

Bankgironummer

946-6871
SJÖDEN AB TOBIAS
kontrollerat 2026-10-02

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-01-26
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver byggnadsverksamhet och sjötransporter i Stockholms skärgård med säte i Norrtälje.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna