2021-05-01 2022-04-30 sv SE NORMALFORM SEK 556289-41792021-05-012022-04-30 556289-41792020-05-012021-04-30 556289-41792019-05-012020-04-30 556289-41792018-05-012019-04-30 556289-41792022-04-30 556289-41792021-04-30 556289-41792020-04-30 556289-41792019-04-30 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Årsredovisning

 

för

 

Styrlogic Holding Aktiebolag

 

556289-4179

 

 

 

Räkenskapsåret

 

2021–05–01 – 2022–04–30

 

 

 

 

 

 

 

 

Fastställelseintyg

 

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-06-17.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att
originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

 

 

Styrlogic Holding Aktiebolag

Org.nr 556289-4179

1 (7)

 

 

 

 

 

Styrelsen och verkställande direktören för Styrlogic Holding Aktiebolag avger följande årsredovisning
för räkenskapsåret 2021–05–01 – 2022–04–30.

 

 

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.

 

 

Förvaltningsberättelse

 

Verksamheten

 

Allmänt om verksamheten

Bolagets verksamhet består av framtagning och installation av kundanpassade styrsystem för
materialhantering och industrin.

 

Företaget är ett helägt dotterföretag till Styrlogic Invest AB, org nr 556718-6266 med säte i Enköping.

Företaget äger samtliga aktier i Styrlogic AB, org nr 556048-1680 med säte i Täby samt i Väsby
Automation AB, org nr 556983-8013 med säte i Upplands Väsby.

 

Företaget är ett moderföretag, men med hänvisning till undantagsreglerna i årsredovisningslagen 7 kap 3
§ upprättas ingen koncernredovisning.

 

Företaget har sitt säte i Täby.

 

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Styrelsen bedömer att varken den pågående corona-pandemin eller det pågående kriget i Ukraina har
påverkat bolaget under räkenskapsåret.

 

Flerårsöversikt (tkr)

2021/22

2020/21

2019/20

2018/19

 

Nettoomsättning

1 100

1 063

1 770

2 143

 

Resultat efter finansiella poster

694

641

1 246

1 741

 

Soliditet (%)

34

44

37

40

 

 

 

 

 

 

 

 

Förändring av eget kapital

 

Aktie-

Reserv-

Balanserat

Årets

Totalt

 

kapital

fond

resultat

resultat

 

Belopp vid årets ingång

200 000

40 000

3 311 323

35 891

3 587 214

Disposition enligt beslut
av årets årsstämma:

 

 

 

 

 

Balanseras i ny räkning

 

 

36 529

-36 529

0

Årets resultat

 

 

 

2 875

2 875

Belopp vid årets utgång

200 000

40 000

3 347 852

2 237

3 590 089

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resultatdisposition

Styrlogic Holding Aktiebolag

Org.nr 556289-4179

2 (7)

 

 

 

 

 

Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel (kronor):

 

balanserad vinst   3 347 214
årets vinst   2 875
  3 350 089

 

disponeras så att

i ny räkning överföres   3 350 089
  3 350 089

 

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

Styrlogic Holding Aktiebolag

Org.nr 556289-4179

 

 

3 (7)

 

 

 

 

 

 

Resultaträkning

Not

1

2021-05-01

-2022-04-30

2020-05-01

-2021-04-30

 

 

 

Rörelseintäkter, lagerförändringar m. m.

 

 

 

 

 

Nettoomsättning

 

1 099 817

 

1 062 556

 

Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.

 

1 099 817

 

1 062 556

 

 

 

 

 

 

 

Rörelsekostnader

 

 

 

 

 

Övriga externa kostnader

 

-147 064

 

-166 465

 

Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella anläggningstillgångar

 

-266 786

 

-266 788

 

Summa rörelsekostnader

 

-413 850

 

-433 253

 

Rörelseresultat

 

685 967

 

629 303

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella poster

 

 

 

 

 

Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter

 

7 651

 

11 359

 

Summa finansiella poster

 

7 651

 

11 359

 

Resultat efter finansiella poster

 

693 618

 

640 662

 

 

 

 

 

 

 

Bokslutsdispositioner

 

 

 

 

 

Erhållna koncernbidrag

 

4 710 000

 

2 505 000

 

Lämnade koncernbidrag

 

-5 400 000

 

-3 100 000

 

Summa bokslutsdispositioner

 

-690 000

 

-595 000

 

Resultat före skatt

 

3 618

 

45 662

 

 

 

 

 

 

 

Skatter

 

 

 

 

 

Skatt på årets resultat

 

-743

 

-9 771

 

Årets resultat

 

2 875

 

35 891

 

Styrlogic Holding Aktiebolag

Org.nr 556289-4179

 

 

4 (7)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

1

2022-04-30

2021-04-30

 

 

 

TILLGÅNGAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Byggnader och mark

2

1 406 416

 

1 655 920

 

Byggnadsinventarier

3

0

 

17 282

 

Summa materiella anläggningstillgångar

 

1 406 416

 

1 673 202

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Andelar i koncernföretag

4, 5

1 160 696

 

1 160 696

 

Summa finansiella anläggningstillgångar

 

1 160 696

 

1 160 696

 

Summa anläggningstillgångar

 

2 567 112

 

2 833 898

 

 

 

 

 

 

 

Omsättningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga fordringar

 

 

 

 

 

Fordringar hos koncernföretag

 

5 610 000

 

3 134 038

 

Övriga fordringar

 

12 817

 

3 789

 

Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

 

21 674

 

22 676

 

Summa kortfristiga fordringar

 

5 644 491

 

3 160 503

 

 

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

2 378 969

 

2 234 824

 

Summa kassa och bank

 

2 378 969

 

2 234 824

 

Summa omsättningstillgångar

 

8 023 460

 

5 395 327

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA TILLGÅNGAR

 

10 590 572

 

8 229 225

 

 

 

 

 

 

 

Styrlogic Holding Aktiebolag

Org.nr 556289-4179

 

 

5 (7)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

1

2022-04-30

2021-04-30

 

 

EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eget kapital

 

 

 

 

 

Bundet eget kapital

 

 

 

 

 

Aktiekapital

 

200 000

 

200 000

 

Reservfond

 

40 000

 

40 000

 

Summa bundet eget kapital

 

240 000

 

240 000

 

 

 

 

 

 

 

Fritt eget kapital

 

 

 

 

 

Balanserat resultat

 

3 347 214

 

3 311 323

 

Årets resultat

 

2 875

 

35 891

 

Summa fritt eget kapital

 

3 350 089

 

3 347 214

 

Summa eget kapital

 

3 590 089

 

3 587 214

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

 

 

 

Skulder till koncernföretag

 

6 950 000

 

4 600 000

 

Övriga skulder

 

16 490

 

3 308

 

Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

 

33 993

 

38 703

 

Summa kortfristiga skulder

 

7 000 483

 

4 642 011

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

10 590 572

 

8 229 225

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Styrlogic Holding Aktiebolag

Org.nr 556289-4179

6 (7)

 

 

 

 

 

Noter

 

Not 1 Redovisningsprinciper

 

Allmänna upplysningar

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna
råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

 

Avskrivning

Tillämpade avskrivningstider:

 

Materiella anläggningstillgångar

Byggnader

25

 

Markanläggningar

20

 

Byggnadsinventarier

5

 

 

 

 

 

Not 2 Byggnader och mark

 

2022-04-30

2021-04-30

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

6 237 588

6 237 588

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

6 237 588

6 237 588

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-5 769 780

-5 520 276

 

Årets avskrivningar

-249 504

-249 504

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-6 019 284

-5 769 780

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

218 304

467 808

 

 

 

 

 

Bokfört värde byggnader

218 304

467 808

 

Bokfört värde mark

1 188 112

1 188 112

 

 

1 406 416

1 655 920

 

 

 

 

 

 

Not 3 Byggnadsinventarier

 

2022-04-30

2021-04-30

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

147 418

147 418

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

147 418

147 418

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-130 136

-112 852

 

Årets avskrivningar

-17 282

-17 284

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-147 418

-130 136

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

0

17 282

 

 

 

 

 

 

  1 (3)

 

 

Revisionsberättelse

 

Till bolagsstämman i Styrlogic Holding Aktiebolag

Org.nr 556289-4179

 

 

Rapport om årsredovisningen

 

Uttalanden

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Styrlogic Holding Aktiebolag för räkenskapsåret
2021–05–01 – 2022–04–30.

 

Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i
alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Styrlogic Holding Aktiebolags finansiella ställning per den
30 april 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen
är förenlig med årsredovisningens övriga delar.

 

Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

 

Grund för uttalanden

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige.
Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i
förhållande till Styrlogic Holding Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.

 

Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina
uttalanden.

 

Styrelsens och verkställande direktörens ansvar

Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen upprättas och att
den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar
även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning som inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.

 

Vid upprättandet av årsredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen
av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är lämpligt, om förhållanden som kan
påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om
fortsatt drift tillämpas dock inte om beslut har fattats om att avveckla verksamheten.

 

Revisorns ansvar

Mina mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att
lämna en revisionsberättelse som innehåller mina uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet,
men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen.

 

Som del av en revision enligt ISA använder jag professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk
inställning under hela revisionen. Dessutom:

 

- identifierar och bedömer jag riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa

 

Styrlogic Holding Aktiebolag, Org.nr 556289-4179

  2 (3)

 

 


risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för mina
uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än
för en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i
maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern
kontroll.

 

- skaffar jag mig en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har betydelse för min revision
för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att
uttala mig om effektiviteten i den interna kontrollen.

 

- utvärderar jag lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.

 

- drar jag en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören använder antagandet
om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen. Jag drar också en slutsats, med grund i de
inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana
händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta
verksamheten. Om jag drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste jag i
revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen om den väsentliga
osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om
årsredovisningen. Mina slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för
revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan
fortsätta verksamheten.

 

- utvärderar jag den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i årsredovisningen, däribland
upplysningarna, och om årsredovisningen återger de underliggande transaktionerna och händelserna på
ett sätt som ger en rättvisande bild.

 

Jag måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och inriktning samt
tidpunkten för den. Jag måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland
de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som jag identifierat.

 

Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar

 

Uttalanden

Utöver min revision av årsredovisningen har jag även utfört en revision av styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning för Styrlogic Holding Aktiebolag för räkenskapsåret 2021–05–01 – 2022–04–30
samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.

 

Jag tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar
styrelsens ledamot och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.

 

Grund för uttalanden

Jag har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt denna beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Styrlogic Holding Aktiebolag enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.

 

Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina
uttalanden.

 

Styrelsens och verkställande direktörens ansvar

Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med

 

Styrlogic Holding Aktiebolag, Org.nr 556289-4179

  3 (3)

 

 


hänsyn till de krav som bolagets verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av bolagets
egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.

 

Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta
innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets ekonomiska situation och att tillse att bolagets
organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den
löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som
är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.

 

Revisorns ansvar

Mitt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed mitt uttalande om ansvarsfrihet, är att
inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot
eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:

 

- företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller

 

- på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.

 

Mitt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed
mitt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.

 

Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte
är förenligt med aktiebolagslagen.

 

Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder jag professionellt omdöme och har
en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka
tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på min professionella bedömning med
utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att jag fokuserar granskningen på sådana åtgärder,
områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha
särskild betydelse för bolagets situation. Jag går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag,
vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för mitt uttalande om ansvarsfrihet. Som
underlag för mitt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust
har jag granskat om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.

 

 

Stockholm 2022-06-17

 

 

Eva Stein  

 

Styrlogic Holding Aktiebolag, Org.nr 556289-4179