IM-Medico Svenska AB
556287-54671 (13)
Årsredovisning
IM-Medico Svenska AB
Organisationsnummer:
556287-5467
Räkenskapsår:
2019-01-01 -
2019-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Förändringar i eget kapital |
3
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholms län, Nacka kommun
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
IM-Medico Svenska AB
556287-54672 (13)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
Bolaget bedriver försäljning av medicinsk utrustning med inriktning främst mot akutsjukvården. Bolagets huvudsakliga kunder är ambulanssjukvården och Landstingen.
|
|
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller rösterna i företaget |
| IM-Medico Svenska AB är ett helägt dotterbolag till ADDvise Group AB (publ) org.nr. 556363-2115, med säte i Stockholm. |
|
| Övriga viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
Coronavirusutbrottet För information om coronavirusutbrottets påverkan på IM-Medico Svenska AB, se not i notapparaten.
|
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 20 433 | 22 483 | 24 665 | 29 426 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -1 046 | 75 | 50 | 2 841 |
| Balansomslutning (tkr) | | 21 876 | 23 877 | 22 436 | 23 284 |
| Soliditet (%) | | 0,8 | 1,2 | 1,0 | 0,9 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Soliditet Justerat eget kapital i procent av balansomslutning.
|
|
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | -581 596 | | | |
| Årets resultat | | -107 538 | | | |
| Summa | | -689 134 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | -689 134 | | | |
| Summa | | -689 134 | | | |
| | | | | |
IM-Medico Svenska AB
556287-54673 (13)
| Förändringar i eget kapital | | | | | | |
| Aktie- kapital | Reservfond | Fond för utv.- utgifter | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 20 000 | 724 400 | -612 748 | 53 721 | 285 373 |
| Balanseras i ny räkning | | | | 53 721 | -53 721 | |
| Aktivering av utvecklingsutgifter | | | 22 569 | -22 569 | | |
| Årets resultat | | | | | -107 538 | -107 538 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 20 000 | 746 969 | -581 596 | -107 538 | 177 835 |
IM-Medico Svenska AB
556287-54674 (13)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-01-01 | 2018-01-01 |
| | | 1 2 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| | | 3 | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 20 433 341 | 22 483 191 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | | | | 42 173 | 95 574 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 106 249 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 20 581 763 | 22 578 765 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -14 356 477 | -14 616 975 |
| Övriga externa kostnader | | | | -3 711 271 | -3 539 343 |
| Personalkostnader | | | 4 | -3 227 599 | -4 075 694 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -91 381 | -60 776 |
| Övriga rörelsekostnader | | | | -93 139 | -63 593 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -21 479 867 | -22 356 381 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -898 104 | 222 384 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 1 008 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 5 | -149 124 | -147 272 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -148 116 | -147 272 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -1 046 220 | 75 112 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 950 000 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 950 000 | 0 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -96 220 | 75 112 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -11 318 | -21 391 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -107 538 | 53 721 |
IM-Medico Svenska AB
556287-54675 (13)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Immateriella anläggningstillgångar | | | | | |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och liknande arbeten | | | 6 | 813 859 | 791 290 |
| Koncessioner, patent, licenser, varumärken samt liknande rättigheter | | | 7 | 319 460 | 104 882 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | | | | 1 133 319 | 896 172 |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 8 | 71 912 | 107 979 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 71 912 | 107 979 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 1 205 231 | 1 004 151 |
| | | | | |
| Varulager m.m. | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | 5 931 383 | 6 823 068 |
| Summa varulager m.m. | | | | 5 931 383 | 6 823 068 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 2 351 484 | 2 951 136 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 12 092 948 | 12 830 296 |
| Aktuell skattefordran | | | | 8 171 | 0 |
| Övriga fordringar | | | | 215 031 | 119 547 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 71 556 | 148 411 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 14 739 190 | 16 049 390 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 20 670 573 | 22 872 458 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 21 875 804 | 23 876 609 |
IM-Medico Svenska AB
556287-54676 (13)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | 9 | 100 000 | 100 000 |
| Reservfond | | | | 20 000 | 20 000 |
| Fond för utvecklingsutgifter | | | | 746 969 | 724 400 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 866 969 | 844 400 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | -581 596 | -612 748 |
| Årets resultat | | | | -107 538 | 53 721 |
| Summa fritt eget kapital | | | | -689 134 | -559 027 |
| Summa eget kapital | | | | 177 835 | 285 373 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Checkräkningskredit | | | 10 | 1 220 567 | 1 061 780 |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 1 824 954 | 2 474 568 |
| Leverantörsskulder | | | | 1 715 336 | 2 681 169 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 15 780 830 | 16 552 446 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 0 | 24 136 |
| Övriga skulder | | | | 826 910 | 467 283 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 329 372 | 329 854 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 21 697 969 | 23 591 236 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 11 | 21 875 804 | 23 876 609 |
| | | | | |
IM-Medico Svenska AB
556287-54677 (13)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning (K3). Bolaget är ett mindre aktiebolag och har därför valt att utnyttja vissa möjligheter till undantag för mindre företag i enlighet med årsredovisningslagen. Fordringar har värderats till det lägsta av anskaffningsvärde och det belopp varmed de beräknas bli reglerade. Övriga tillgångar och skulder har värderats till anskaffningsvärde om annat ej anges. Fordringar och skulder i utländsk valuta har värderats till balansdagens kurs. Kursvinster och kursförluster på rörelsefordringar och rörelseskulder redovisas i rörelseresultatet medan kursvinster och kursförluster på finansiella fordringar och skulder redovisas som finansiella poster. |
|
| Intäkter |
Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer tillgodogöras bolaget och intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Vid försäljning av varor redovisas normalt inkomsten som intäkt när de väsentliga förmåner och risker som är förknippade med ägandet av varan har överförts från företaget till köparen.
Ersättning i form av ränta eller utdelning redovisas som intäkt när det är sannolikt att företaget kommer att få de ekonomiska fördelar som är förknippade med transaktionerna och när inkomsten kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
|
|
| Ersättningar till anställda |
Ersättningar till anställda avser alla former av ersättningar som företaget lämnar till de anställda. Kortfristiga ersättningar utgörs av bland annat löner, betald semester, betald frånvaro, bonus och ersättning efter avslutad anställning (pension). Kortfristiga ersättningar redovisas som kostnad och en skuld då det finns en legal eller informell förpliktelse att betala ut en ersättning till följd av en tidigare händelse och en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras.
Ersättning till anställda efter avslutad anställning I företaget finns avgiftsbestämda pensionsplaner. Företaget har valt att klassificera sina planer för ersättning efter avslutad anställning som avgiftsbestämda planer. I de avgiftsbestämda planerna betalar företaget fastställda avgifter till en separat juridisk enhet och har ingen rättslig eller informell förpliktelse att betala ytterligare avgifter, även om det andra företaget inte kan uppfylla sina åtaganden. Utgifter för avgiftsbestämda planer redovisas som en kostnad under den period de anställda utför de tjänster som ligger till grund för förpliktelsen.
|
|
IM-Medico Svenska AB
556287-54678 (13)
| Skatter |
Total skatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Skatter redovisas i resultaträkningen, utom då underliggande transaktioner redovisas direkt mot eget kapital varvid tillhörande skatteeffekter redovisas i eget kapital.
Aktuell skatt Aktuell skatt avser inkomstskatt för innevarande räkenskapsår samt den del av tidigare räkenskapsårs inkomstskatt som ännu inte redovisats. Aktuell skatt beräknas utifrån den skattesats som gäller per balansdagen.
Uppskjuten skatt Uppskjuten skatt är inkomstskatt som avser framtida räkenskapsår till följd av tidigare händelser. Redovisning sker enligt balansräkningsmetoden. Enligt denna metod redovisas uppskjutna skatteskulder och uppskjutna skattefordringar på temporära skillnader som uppstår mellan bokförda respektive skattemässiga värden för tillgångar och skulder samt för övriga skattemässiga avdrag eller underskott. På grund av sambandet mellan redovisning och beskattning särredovisas inte den uppskjutna skatteskulden som hänförlig till obeskattade reserver.
|
|
| Leasing |
| Företaget redovisar samtliga leasingavtal, såväl finansiella som operationella, som operationella leasingavtal. Operationella leasingavtal redovisas som en kostnad linjärt över leasingperioden. |
|
| Aktivering av internt upparbetade immateriella anläggningstillgångar |
| Företaget tillämpar den s.k. aktiveringsmodellen avseende internt upparbetade immateriella anläggningstillgångar. Metoden innebär att samtliga utgifter som uppfyller kriterierna i BFNAR 2012:1 aktiveras som immateriell anläggningstillgång och skrivs av under tillgångens beräknade nyttjandeperiod. En omföring från fritt eget kapital till fond för utvecklingsavgifter inom bundet eget kapital görs för motsvarande belopp som aktiverats under året. Återföring från fonden till fritt eget kapital sker med motsvarande belopp som redovisade avskrivningar/nedskrivningar. |
|
| Redovisningsprinciper immateriella anläggningstillgångar | | | | | |
Immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar.
|
| | | | | |
| Redovisningsprinciper för avskrivningar immateriella anläggningstillgångar | | | | | |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. |
| | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och liknande arbeten | | 5 | år | | |
| Koncessioner, patent, licenser, varumärken samt liknande rättigheter | | 5 | år | | |
|
| | | | | |
IM-Medico Svenska AB
556287-54679 (13)
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med avskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan hänföras till förvärvet av tillgången. När en komponent i en anläggningstillgång byts ut, utrangeras eventuell kvarvarande del av den gamla komponenten och den nya komponentens anskaffningsvärde aktiveras. Tillkommande utgifter som avser tillgångar som inte delas upp i komponenter läggs till anskaffningsvärdet till den del tillgångens prestanda ökar i förhållande till tillgångens värde vid anskaffningstidpunkten. Realisationsvinst respektive realisationsförlust vid avyttring av en anläggningstillgång redovisas som Övriga rörelseintäkter respektive Övriga rörelsekostnader. |
| | | | | |
| Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. |
| | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | 5 | år | | |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | | 5 | år | | |
|
| | | | | |
IM-Medico Svenska AB
556287-546710 (13)
| Finansiella instrument |
Finansiella instrument värderas utifrån anskaffningsvärdet. Instrumentet redovisas i balansräkningen när bolaget blir part i instrumentets avtalsmässiga villkor. Finansiella tillgångar tas bort från balansräkningen när rätten att erhålla kassaflöden från instrumentet har löpt ut eller överförts och bolaget har överfört i stort sett alla risker och förmåner som är förknippade med äganderätten. Finansiella skulder tas bort från balansräkningen när förpliktelserna har reglerats eller på annat sätt upphört.
Nedskrivningsprövning av finansiella anläggningstillgångar Vid varje balansdag bedöms om det finns indikationer på nedskrivningsbehov av någon av de finansiella anläggningstillgångarna. Nedskrivning sker om värdenedgången bedöms vara bestående och prövas individuellt.
Kundfordringar och kortfristiga fordringar Kundfordringar och kortfristiga fordringar redovisas som omsättningstillgångar till det belopp som förväntas bli inbetalt efter avdrag för individuellt bedömda osäkra fordringar.
Låneskulder och leverantörsskulder Låneskulder redovisas initialt till anskaffningsvärde efter avdrag för transaktionskostnader (upplupet anskaffningsvärde). Skiljer sig det redovisade beloppet från det belopp som ska återbetalas vid förfallotidpunkten periodiseras mellanskillnaden som räntekostnad över lånets löptid med hjälp av instrumentets effektivränta. Härigenom överensstämmer vid förfallotidpunkten det redovisade beloppet och det belopp som ska återbetalas. Kortfristiga leverantörsskulder redovisas till anskaffningsvärde.
Kvittning av finansiell fordran och finansiell skuld En finansiell tillgång och en finansiell skuld kvittas och redovisas med ett nettobelopp i balansräkningen endast då legal kvittningsrätt föreligger samt då en reglering med ett nettobelopp avses ske eller då en samtida avyttring av tillgången och reglering av skulden avses ske.
|
|
| Varulager |
| Varulagret värderas, med tillämpning av först-in-först-ut-principen, till det lägsta av anskaffningsvärde och nettoförsäljningsvärde på balansdagen. För homogena varugrupper tillämpas kollektiv värdering. |
|
IM-Medico Svenska AB
556287-546711 (13)
| Not 2. Väsentliga händelser efter balansdagen |
Coronavirusutbrottet IM-Medico Svenska AB följer noga utvecklingen kring smittspridningen och dess effekter för att bedöma hur åtgärder och begränsningar runtom i världen kan komma att påverka bolagets verksamhet och vidtar fortlöpande åtgärder därefter. IM-Medico Svenska AB bedriver sin verksamhet främst i Sverige, och är liksom hela världen påverkade av coronavirusets spridning och utveckling. I och med att IM-Medico Svenska AB utvecklar och levererar utrustning och materiel till sjukvården är vi mindre utsatta än många andra branscher.
Hittills under de första fyra månaderna 2020 har coronaviruset medfört en väsentligt högre orderingång jämfört med samma period 2019. Det är främst efterfrågan på produkter som används inom vården av patienter med covid-19 som har drivit den högre orderingången. Utmaningen för IM-Medico Svenska AB har varit att omsätta den högre orderingången till intäkter under de första fyra månaderna 2020. Skälet till det är bland annat störningar i leverantörskedjan.
Utbrottet av coronaviruset har haft en minimal finansiell påverkan på IM-Medico Svenska AB under det första kvartalet 2020 trots de rådande svåra marknadsförhållandena.
|
|
| Not 3. Uppgift om moderföretag och koncernredovisning | | | | | |
| Moderföretag | | | | | |
| Namn | Addvise | | | | |
| Organisationsnummer | 556363-2115 | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | |
| | | | | |
ADDvise Group AB (publ) är moderbolag till IM-Medico Svenska AB och har sitt säte i Stockholm. ADDvise Group AB (publ) upprättar koncernredovisning och i denna ingår IM-Medico Svenska AB varför ingen separat koncernårsredovisning upprättas för IM-Medico Svenska AB.
|
| | | | | |
| | | | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 4 | 4 |
|
| | | | | |
| Not 5. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | 0 | 0 |
Inga räntekostnader eller liknande resultatposter avser skulder till koncernföretag.
|
| | | | | |
IM-Medico Svenska AB
556287-546712 (13)
| Not 6. Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och liknande arbeten | | | | | |
| | | | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 840 299 | 744 725 |
| Aktiverade utgifter | | | | 42 173 | 95 574 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 882 472 | 840 299 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -49 009 | -29 405 |
| Årets avskrivningar | | | | -19 604 | -19 604 |
| Utgående avskrivningar | | | | -68 613 | -49 009 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 813 859 | 791 290 |
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och liknande arbeten avser utgifter för utveckling av nya produkter och förbättringar av befintliga produkter som bedöms medföra framtida ekonomiska fördelar.
|
| | | | | |
| Not 7. Koncessioner, patent, licenser, varumärken samt liknande rättigheter | | | | | |
| | | | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 104 882 | 0 |
| Inköp | | | | 243 620 | 104 882 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 348 502 | 104 882 |
| | | | | |
| Omräkningsdifferenser | | | | -29 042 | 0 |
| Utgående avskrivningar | | | | -29 042 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 319 460 | 104 882 |
Koncessioner, patent, licenser, varumärken samt liknande rättigheter avser utveckling av webbplats. |
| | | | | |
| Not 8. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 194 560 | 159 018 |
| Inköp | | | | 11 310 | 90 051 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | -13 926 | -54 509 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 191 944 | 194 560 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -86 581 | -99 980 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | 10 212 | 54 509 |
| Årets avskrivningar | | | | -43 663 | -41 110 |
| Utgående avskrivningar | | | | -120 032 | -86 581 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 71 912 | 107 979 |
|
| | | | | |
IM-Medico Svenska AB
556287-546713 (13)
| Not 9. Upplysningar om aktiekapital m.m. | | | | | |
| Antal aktier 1000 stycken. |
| | | | | |
| Not 10. Checkräkningskredit | | | | | |
| | | | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Beviljat belopp | | | | 2 000 000 | 2 000 000 |
|
| | | | | |
| Not 11. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Företagsinteckningar | | | | 5 000 000 | 5 000 000 |
| Kundfordringar | | | | 2 351 484 | 2 951 136 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 7 351 484 | 7 951 136 |
|
| | | | | |
| Eventualförpliktelser | | | | | |
| Summa eventualförpliktelser | | | | 0 | 0 |
| Bolaget har inga eventualförpliktelser. |
| | | | | |
Vår revisionsberättelse har lämnats 2020-06-25
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB