Genomsyn

Start › Skåne län › Lund

Asketorp Patent & Juridik Aktiebolag

556286-2184AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-05-01 – 2026-04-30

Omsättning 2026
2,6 mkr
Resultat efter fin. poster 2026
93 tkr
Årets resultat 2026
78 tkr
Eget kapital 2026
483 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20262026: 2,6 mkr2,6 mkr20252025: 2,3 mkr2,3 mkr20242024: 2,4 mkr2,4 mkr20232023: 2,6 mkr2,6 mkr20222022: 3,0 mkr3,0 mkr20212021: 2,7 mkr2,7 mkr20202020: 2,6 mkr2,6 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20262025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 5642 3042 4292 5852 997
Nettoomsättning 2 5642 3042 4292 5852 997
Rörelsekostnader 2 4722 3092 3722 1592 846
Övriga externa kostnader 1 4681 3191 4551 2931 990
Personalkostnader 995986903850839
Av- och nedskrivningar –0334
Övriga rörelsekostnader 104111313
Rörelseresultat 92−557426150
Finansiella poster 191400
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 291410
Räntekostnader och liknande resultatposter 1–010
Resultat efter finansiella poster 93471426150
Bokslutsdispositioner 153−24−110−43
Förändring av periodiseringsfonder 153−24−112−43
Förändring av överavskrivningar ––020
Resultat före skatt 108747316107
Skatt på årets resultat 307166927
Årets resultat 7803124780

BalansräkningBelopp i tkr

Post20262025202420232022
TILLGÅNGAR 1 1391 0131 4951 5451 281
Anläggningstillgångar 00036
Materiella anläggningstillgångar 00036
Inventarier, verktyg och installationer 00036
Omsättningstillgångar 1 1391 0131 4951 5411 274
Kortfristiga fordringar 6807971 042732424
Kundfordringar 298517567552226
Övriga fordringar 376273326174192
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 6614866
Kassa och bank 459216454810850
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 1391 0131 4951 5451 281
Eget kapital 483405605974727
Bundet eget kapital 115115115115115
Aktiekapital 100100100100100
Reservfond 1515151515
Fritt eget kapital 367289489858612
Balanserat resultat 289289458612531
Årets resultat 7803124780
Obeskattade reserver 269284286262152
Periodiseringsfonder 269284286262150
Ackumulerade överavskrivningar –––02
Kortfristiga skulder 387325605309402
Leverantörsskulder 8124120210
Skatteskulder ––090
Övriga skulder 342278316253165
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 38342472727

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20262025202420232022
Styrelsens förslag ––200400–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-302021-04-30
Anskaffningsvärde 569569569569580603
Försäljningar och utrangeringar –001122–
Ackumulerade avskrivningar 569569569566574592
Årets avskrivningar –0334–
Återförda avskrivningar –001122–

Om bolaget

Adress
RÅBYGATAN 14 B, 223 61 LUND
Registrerat
1986-11-21
Bransch
Juridiska byråers verksamhet m.m.

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall driva verksamhet inom följande områden: Patentbyråverksamhet omfattande konsulterande verksamhet inom det immaterialrättsliga området, särskilt patent, mönster, varumärke och upphovsrätt. Juridik omfattande särskilt avtalsrätt och juridik tillhörande patentbyråverksamheten. Elektronik innefattande inköp, tillverkning, marknadsföring och försäljning av elektronikkonstruktioner. Dator innefattande inköp, tillverkning, marknadsföring och försäljning av såväl hårdvara, firmware som mjukvara. Musikverksamhet innefattande framförande av musik, inspelning därav, inköp, tillverkning, marknadsföring och försäljning av musikinstrument, delar därtill samt apparater för inspelning och uppspelning av ljud och bild. Konstnärlig verksamhet innefattande framställning av konstverk, samt utställning, marknadsföring, inköp och försäljning därav. Förläggningsverksamhet. Annan med ovannämnda verksamhetsområden förenlig verksamhet.

Bankgironummer

372-9852
ASKETORP PATENT & JURIDIK AB
kontrollerat 2026-10-02

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Säte
Lund
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-10-12
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Styrelsens säte: Lund Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver verksamhet såsom patentbyrå och juridisk byrå med traditionell verksamhet omfattande konsultation och handläggning av ansökningar om patent, design och varumärken, över hela världen samt juridisk verksamhet i samband därmed. Vidare förekommer utveckling av datorprogram; inspelning av musik och video; utövande av musik, särskilt klassisk musik; konstnärlig verksamhet i samband med akvarell och oljemålningar; samt fotografisk verksamhet. Bolaget har sitt säte i Lund.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20269 kB Öppna
202510 kB Öppna
202410 kB Öppna
202310 kB Öppna